Pandemie odkryla slabiny státu, pomoc některým lidem vázne, říká sociolog

Díky epidemii koronaviru se zjistilo, že sociální systém není dostatečně pružný, a že stát postrádá potřebné datové analýzy. Podle Daniela Prokopa, sociologa stojícího v čele výzkumné společnosti PAQ Research a člena Národní ekonomické rady, došlo k několika pochybením státu. Jako příklad uvedl dlouho prosazovanou podporu dohodářům, jíž Sněmovna řešila až dnes.

Sociolog zároveň také upozornil, že je Česko z hlediska ekonomického i epidemiologického stále zranitelné, ačkoliv se po uvolnění karanténních opatření dokázalo víceméně vrátit k normálu. Kvůli pandemii covid-19 se navíc podařilo poodkrýt některé slabiny českého státu. 

"Odkryla to, že některé složky sociálního systému neumí rychle pomáhat, nemáme třeba dávku, která by rychle pomohla lidem, kterým se propadly příjmy. Na to by měla cílit dávka mimořádné okamžité pomoci, ale o tu si požádalo docela málo lidí," uvedl Prokop v rozhovoru pro ČT24.

"Tu dávku si vzalo pár tisíc lidí, asi bychom ji mohli dát desetitisícům, ale nikdo o ní neví. Projevuje se pomalost sociálního systému,“ dodal s poznámkou, že se spousta lidí nevyzná v sociálním systému.

Dobře, ale pozdě 

Sociolog zároveň také řekl, že stát má rezervy v datových analýzách, které by mu bývaly mohly pomoct objasnit skutečné dopady krizí na životy jednotlivých lidí. "Odkryla to, že některé věci nedokážeme datově zkoumat, takže vlastně nevíme dodneška úplně přesně, jaké byly dopady na domácnosti,“ konstatoval.

Jisté analýzy jsou sice schopny poskytnout buď sociologické výzkumy anebo bankovní statistiky. I tak ale stát nedisponuje dostatečným množstvím nástrojů na zkoumání vlivu mimořádných situací na lidi.

Prokop, který je sám členem Národní ekonomické rady vlády, dodal, že už od začátku usiloval, aby přijatá opatření nezvyšovala nerovnost, ale naopak přispěla zabezpečení všech sociálních vrstev. Chyby shledal v tom, že pomoc mohla být v určitých případech rychlejší.

"Některá opatření jsme udělali dobře, ale třeba o dva měsíce později než v zahraničí,“ uvedl v Interview ČT24. Příkladem je chystaná pomoc lidem pracujícím na dohodu. „Řada opatření byla pomalá, těm dohodářům jsme měli pomoci před dvěma měsíci,“ dodal. Sněmovna se lidmi, kteří dělají na dohody, začala zabývat v pátek 10. července.

Past exekucí 

Sociolog zároveň také poukázal na absenci systémových změn v případě exekucí a institutu osobního bankrotu. Hodně lidí je totiž zadlužených, a proto jsou také více ekonomicky zranitelní. Pochválil sice některá opatření, které přijali politici, ale stále považuje cestu k oddlužení za příliš složitou.

"U nás je ten proces tak těžký, že se do toho skoro nikdo nehlásí, ani po těch reformách. Proto pořád máme 800 tisíc lidí v exekuci. A my potřebujeme, aby se dluhové poradny zabývaly novými lidmi a pomáhaly jim, a ne aby se stále zabývaly 800 tisíci lidmi, kteří jsou v exekucích od roku 2012,“ dodal Prokop.

Související

Ilustrační foto

Home office omezí kontakty podobně jako zavření hospod, tvrdí sociolog

Práce na home office omezí kontakty v celkovém pohledu podobně jako zavření hospod. Liší se ale počet lidí, kterých se dotýká. Práce z domova omezí méně lidí, kteří měli dříve více kontaktů, zatímco zavřené restaurace omezí víc lidí s méně kontakty. Opatření mají v průměru dopady podobné, vhodné je je kombinovat.

Více souvisejících

Daniel Prokop (sociolog) práce Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy