Soud povolil obnovu řízení v kauze disidenta Wonky, komunisté ho odsoudili nezákonně

Okresní soud v Liberci dnes povolil obnovu řízení v kauze disidenta Pavla Wonky. V roce 1987 odmítal pracovat ve věznici v Liberci - Minkovicích, neboť své odsouzení považoval za nezákonné.

Dnešní rozhodnutí soudu není pravomocné, státní zástupce Lukáš Pauldura si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Obhájce Lubomír Müller byl naopak s verdiktem spokojený. "Může být tedy meritorně projednáno, jestli se pan Wonka dopustil trestného činu nebo nedopustil," dodal.

Wonka byl v roce 1987 odsouzen k 21 měsícům pro trestné činy pobuřování a útoku na veřejného činitele. Ve věznici v Minkovicích ale odmítl pracovat s odůvodněním, že jeho odsouzení je od samého počátku (ex tunc) nezákonné a tudíž nikdo není oprávněn na něm pracovní povinnost vyžadovat. Za toto odmítnutí mu hrozil další trest pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí. Ještě před vynesením rozsudku ale Wonka zemřel, což bylo důvodem k zastavení trestního stíhání v kauze.

Obnovu řízení navrhl Wonkův bratr Jiří. Chce dosáhnout toho, aby důvodem k zastavení trestního stíhání bylo, že se jeho bratr nedopustil žádného trestného činu, když v minkovické věznici odmítl pracovat. O nápravu mu jde z morálního hlediska. "Podařilo se mi zrušit už nejméně 16 rozsudků," uvedl Jiří Wonka, který o soudní rehabilitaci svého bratra usiluje dlouhodobě.

Žádost o obnovu řízení je postavená na tom, že Pavel Wonka byl plně rehabilitován ve věci, kvůli níž byl v Minkovicích vězněn. "Takže měl vlastně pravdu, že jeho odsouzení bylo od počátku nezákonné, že ve vězení vůbec neměl být, a tudíž ho nikdo neměl právo ve věznici k čemukoli nutit," uvedl obhájce.

Státní zástupce před soudem uvedl, že sice lidsky chápe důvody k obnově řízení, podle něj ale nejsou splněné zákonné podmínky. "Domnívám se, že institut (obnovy řízení) není k řešení toho záměru vhodný, neboť je v podstatě opírán o později přijatou právní úpravu zákona o soudních rehabilitacích, která samozřejmě v době rozhodování toho původního soudu známá nebyla," uvedl Pauldura.

Soudkyně Denisa Kalfeřtová ale dospěla k názoru, že nové skutečnosti jsou dostatečné k obnově řízení. "Pokud vyjdeme ze skutečnosti, již se domáhá navrhovatel, soud dospěl k závěru, že nové důvody jsou natolik odůvodňující, že mohou odůvodnit i jiné rozhodnutí v této věci," uvedla.

Pavel Wonka byl před listopadem 1989 za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy. Zemřel v královéhradecké věznici v roce 1988 za nevyjasněných okolností. Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán. Loni Wonku soud v Náchodě rehabilitoval za třítýdenní vazební věznění a trestní stíhání z dubna roku 1988. Letos v létě trutnovský okresní soud povolil obnovu řízení v případu jeho stíhání z roku 1981 za údajné neoprávněné vniknutí do bytu tchyně. Soudy tehdy řízení zastavily pro neúčelnost, protože v jiné věci Wonkovi hrozil vyšší trest. Jiří Wonka se chce domoci výroku, že jeho bratr byl v této věci nevinen.

Související

Pavel Wonka, český obhájce lidských práv a disident – je považován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.

Pavel Wonka byl poslední politický vězeň komunistického režimu v ČSSR, který ve vězení zemřel. Dodnes za to nebyl nikdo potrestán

Pavel Wonka, který zemřel před 35 lety, 26. dubna 1988, byl bojovníkem za svobodu v bývalém Československu. Za své názory a činy byl perzekvován a třikrát skončil ve vězení. Poslední pobyt se tomuto obhájci lidských práv stal osudným. Wonka za dosud nevyjasněných okolností skonal v pouhých 35 letech v královéhradecké věznici. Je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.
Soud, ilustrační foto

Soud bude znovu řešit kauzu disidenta Pavla Wonky, bratr chce očistit jeho jméno

Liberecký okresní soud se bude na začátku listopadu opět zabývat případem disidenta Pavla Wonky. Jde o obnovu řízení v kauze z roku 1987, kdy Wonka odmítal pracovat ve věznici v Liberci - Minkovicích s odůvodněním, že jeho uvěznění bylo protiprávní. ČTK o tom informoval advokát Lubomír Müller. Právník zastupuje Jiřího Wonku, který se roky u soudů snaží očistit bratrovo jméno.

Více souvisejících

Pavel Wonka soudy Liberec Komunismus život

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 32 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy