Soud potrestal dozorce z pankrácké věznice Petra Frumara pětiletým zákazem práce v bezpečnostních sborech a roční podmínkou za zneužití pravomoci. Muže nicméně uznal vinným jen jediným z obžalovaných skutků - z toho, že předal dopis přítelkyni jednoho z vězňů a přinesl mu od ní pět krabiček cigaret. Soud naopak Frumara zprostil obžaloby z toho, že nechával vazebně stíhané telefonovat v rozporu s předpisy.
Dnešní rozsudek, který není pravomocný, zároveň zcela osvobodil druhého obžalovaného, bývalého dozorce Rolanda Augustina.
Předsedkyně senátu pražského městského soudu Monika Křikavová při vynášení verdiktu zkritizovala práci Generální inspekce bezpečnostních sborů. Uvedla, že většina skutků v obžalobě by podléhala kázeňskému řízení, avšak soud už věc nemůže postoupit k řešení řediteli pankrácké věznice, protože vzhledem k dlouhému vyšetřování uplynula promlčecí doba.
Skutky zároveň podle soudkyně nebyly natolik škodlivé, aby byly trestným činem - s výjimkou jediného. "Pan Frumar působil jako poslíček. Toto už je jednání, které je hodně mimo normu," podotkla. Dozorci, který byl po dobu stíhání mimo službu, zakázala práci nejen u Vězeňské služby, ale také u policie, celníků a obecních strážníků.
Státní zástupce tvrdil, že oba dozorci pouštěli od září 2015 do března 2016 některé vězně k telefonním automatům umístěným na chodbě věznice. Mezi privilegovanými byli údajně i tři muži, jejichž vydání žádaly Spojené státy - libanonský obchodník se zbraněmi Alí Fajád, Chálid Marabí a Faouzi Jaber. Dozorci čelili obvinění také z toho, že od jednoho z vazebně stíhaných přijali za umožnění telefonátu krabičku cigaret jako úplatek. "Načatá krabička cigaret jako úplatek pro nekuřáka je samozřejmě naprostý nesmysl," poznamenala k tomu soudkyně.
Šestapadesátiletý Frumar se hájil tím, že všechny telefonáty byly povolené, tedy na žádanku. Přiznal ale, že na jednu žádanku se někdy telefonovalo víckrát, až šestkrát, a to kvůli zjednodušení administrativy. O 11 let mladší Augustin uvedl, že nic z obžaloby není pravda a že nikdy od žádného vězně nic nepřijal, protože by to byl trestný čin.
Hovory na čísla, která vazebně stíhaným lidem schvaluje soud, mohou trvat do deseti minut. Frumar řekl, že vedení věznice dozorcům ohledně Fajáda naznačilo, ať mu nechají delší časový prostor. Volal totiž advokátce do USA. Telefonáty provázely technické komplikace, podle Frumara se spojení často přerušilo. Dozorce tvrdil, že tam, kde mu obžaloba vyčítala četné nezákonné hovory, šlo o jediný hovor s opakovaně vytáčeným stejným číslem.
Augustinovi hrozilo tři až deset let vězení. Frumarovi pět až deset let, protože čelil ještě obvinění z pokusu o podvod. Fajádovi podle obžaloby nabízel, že za milion amerických dolarů (zhruba 23 milionů korun) ovlivní soud v jeho prospěch. I v tomto bodu však dnes soud Frumara zprostil. "Nikdo si nemohl ani zdánlivě myslet, že by řadový příslušník Vězeňské služby mohl - byť i teoreticky - ovlivnit nějaké rozhodování. K tomu stačí selský rozum," konstatovala Křikavová.
Státní zástupce požadoval pro oba dozorce potrestání při spodní hranici sazby, obhájci se domáhali zproštění viny. Frumar se proti verdiktu odvolal, Augustin a žalobce si nechali čas na rozmyšlenou.
Fajáda, Marabího a Jabera zadrželi čeští policisté v dubnu 2014 na základě amerického zatykače. Fajád byl z české vazby propuštěn v únoru 2016 výměnou za pět Čechů unesených v Libanonu. Právě při vyšetřování únosu Čechů přišla policie na Fajádovy telefonáty z pankrácké věznice do USA i Libanonu. Podle některých médií Fajáda ve vazbě navštívil tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a nechal ho volat ze svého mobilního telefonu. Tuto informaci později popřel arabista Petr Pelikán, ministrův bratr, který výměnu Fajáda za Čechy vyjednal.
Související
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
soudy , vězeňská služba , Praha
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 30 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 39 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák