Stát otevřel běžně nepřístupné objekty. Zájem byl enormní, ukázal se i Babiš

Tisíce lidí si dnes v Praze nenechaly ujít možnost nahlédnout do státních budov, které nejsou běžně přístupné. Víc než 2500 lidí zavítalo do Senátu, další tisícovky si prohlédly Poslaneckou sněmovnu a Kramářovu vilu, která slouží jako rezidence českých premiérů. Zájemcům se ve státní svátek připomínající vznik samostatného Československa otevřely také reprezentační prostory Obecního domu, budovy tří ministerstev a některé objekty magistrátu.

Veřejnosti se dnes otevřely senátní Valdštejnský a Kolovratský palác na Malé Straně s několika výstavami připravenými k letošnímu výročí 30 let svobody. "Mimořádnému zájmu návštěvníků se těšila výstava v Rytířské síni Valdštejnského paláce o životě a odkazu kardinála Tomáše Špidlíka, který by se v letošním roce dožil sta let a kterému minulý režim nedovolil návrat do vlasti. Stalo se tak až po sametové revoluci," uvedla Denisa Čermáková z odboru vnějších vztahů Senátu.

V Mytologické chodbě Valdštejnského paláce si zájemci prohlédli panelovou expozici k 30. výročí svatořečení Anežky České. V doprovodu průvodců mohli navštívit také Hlavní sál a Jednací sál, kde se odehrávají schůze Senátu. V Kolovratském paláci mohli nahlédnout například do Zeleného salonku, který sloužil i jako zasedací místnost předválečné i protektorátní vlády. Ve Výstavní síni Senátu je až do 1. prosince otevřena expozice k 30. výročí svobodného skautingu.

Do Poslanecké sněmovny zavítalo při dnešním dni otevřených dveří podle informací tiskového odboru 1260 lidí. Mohli si prohlédnout reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů. Poprvé byl pro veřejnost k vidění velký portrét prvního předsedy československého parlamentu Františka Tomáška zapůjčený od Národního muzea.

Kramářovu vilu v Letenských sadech navštívilo 1736 lidí, odpoledne mezi ně přišel premiér Andrej Babiš (ANO), uvedl odbor komunikace úřadu vlády. Spatřit mohli jídelnu zdobenou byzantskými motivy, pracovnu Karla Kramáře, kulečníkový sál ve staroruském stylu a opravenou terasu s výhledem na Prahu.

Kramářovu vilu si při příležitosti oslav 101. výročí vzniku Československa prohlédlo 1736 návštěvníků → https://t.co/Bh9gTZZJkt pic.twitter.com/sEipfDfvSO

— Úřad vlády ČR (@strakovka) October 28, 2019

V Obecním domě na zájemce čekala prohlídka prvního reprezentačního patra s výkladem ve Smetanově síni a promítáním dokumentu o této secesní budově ve Sladkovského sále. V Obecním domě se udály všechny klíčové události kolem vyhlášení samostatnosti. Vše vyvrcholilo 28. října 1918 vpodvečer, kdy Národní výbor slavnostně přijal v Grégrově sále zákon o zřízení samostatného československého státu a vydáním Manifestu k národu vyhlásil československou samostatnost.

V budově ministerstva průmyslu a obchodu na zájemce čekala i návštěva běžně nepřístupné prosklené kopule, reprezentativních salonků či pracovny ministra. Dveře veřejnosti otevřelo také ministerstvo zemědělství a podruhé ministerstvo práce a sociálních věcí. Lidé si dnes mohli prohlédnout i rezidenci pražského primátora, Novou radnici na Mariánském náměstí a poprvé také Škodovy salonky ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.

Související

Petr Pavel udílel oceněným osobnostem státní vyznamenání Prohlédněte si galerii

Pavel udělil státní vyznamenání. Ocenil herce, generály, diplomata i papeže

Prezident Petr Pavel v proslovu na Pražském hradě u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu zdůraznil význam odpovědnosti za vlastní zemi a odhodlané přístupy k řešení výzev, kterým Česká republika čelí. Následně udělil tuzemským osobnostem státní vyznamenání.

Více souvisejících

28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Senát ČR Poslanecká sněmovna Kramářova vila Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy