Stát otevřel běžně nepřístupné objekty. Zájem byl enormní, ukázal se i Babiš

Tisíce lidí si dnes v Praze nenechaly ujít možnost nahlédnout do státních budov, které nejsou běžně přístupné. Víc než 2500 lidí zavítalo do Senátu, další tisícovky si prohlédly Poslaneckou sněmovnu a Kramářovu vilu, která slouží jako rezidence českých premiérů. Zájemcům se ve státní svátek připomínající vznik samostatného Československa otevřely také reprezentační prostory Obecního domu, budovy tří ministerstev a některé objekty magistrátu.

Veřejnosti se dnes otevřely senátní Valdštejnský a Kolovratský palác na Malé Straně s několika výstavami připravenými k letošnímu výročí 30 let svobody. "Mimořádnému zájmu návštěvníků se těšila výstava v Rytířské síni Valdštejnského paláce o životě a odkazu kardinála Tomáše Špidlíka, který by se v letošním roce dožil sta let a kterému minulý režim nedovolil návrat do vlasti. Stalo se tak až po sametové revoluci," uvedla Denisa Čermáková z odboru vnějších vztahů Senátu.

V Mytologické chodbě Valdštejnského paláce si zájemci prohlédli panelovou expozici k 30. výročí svatořečení Anežky České. V doprovodu průvodců mohli navštívit také Hlavní sál a Jednací sál, kde se odehrávají schůze Senátu. V Kolovratském paláci mohli nahlédnout například do Zeleného salonku, který sloužil i jako zasedací místnost předválečné i protektorátní vlády. Ve Výstavní síni Senátu je až do 1. prosince otevřena expozice k 30. výročí svobodného skautingu.

Do Poslanecké sněmovny zavítalo při dnešním dni otevřených dveří podle informací tiskového odboru 1260 lidí. Mohli si prohlédnout reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů. Poprvé byl pro veřejnost k vidění velký portrét prvního předsedy československého parlamentu Františka Tomáška zapůjčený od Národního muzea.

Kramářovu vilu v Letenských sadech navštívilo 1736 lidí, odpoledne mezi ně přišel premiér Andrej Babiš (ANO), uvedl odbor komunikace úřadu vlády. Spatřit mohli jídelnu zdobenou byzantskými motivy, pracovnu Karla Kramáře, kulečníkový sál ve staroruském stylu a opravenou terasu s výhledem na Prahu.

Kramářovu vilu si při příležitosti oslav 101. výročí vzniku Československa prohlédlo 1736 návštěvníků → https://t.co/Bh9gTZZJkt pic.twitter.com/sEipfDfvSO

— Úřad vlády ČR (@strakovka) October 28, 2019

V Obecním domě na zájemce čekala prohlídka prvního reprezentačního patra s výkladem ve Smetanově síni a promítáním dokumentu o této secesní budově ve Sladkovského sále. V Obecním domě se udály všechny klíčové události kolem vyhlášení samostatnosti. Vše vyvrcholilo 28. října 1918 vpodvečer, kdy Národní výbor slavnostně přijal v Grégrově sále zákon o zřízení samostatného československého státu a vydáním Manifestu k národu vyhlásil československou samostatnost.

V budově ministerstva průmyslu a obchodu na zájemce čekala i návštěva běžně nepřístupné prosklené kopule, reprezentativních salonků či pracovny ministra. Dveře veřejnosti otevřelo také ministerstvo zemědělství a podruhé ministerstvo práce a sociálních věcí. Lidé si dnes mohli prohlédnout i rezidenci pražského primátora, Novou radnici na Mariánském náměstí a poprvé také Škodovy salonky ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.

Související

Petr Pavel udílel oceněným osobnostem státní vyznamenání Prohlédněte si galerii

Pavel udělil státní vyznamenání. Ocenil herce, generály, diplomata i papeže

Prezident Petr Pavel v proslovu na Pražském hradě u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu zdůraznil význam odpovědnosti za vlastní zemi a odhodlané přístupy k řešení výzev, kterým Česká republika čelí. Následně udělil tuzemským osobnostem státní vyznamenání.

Více souvisejících

28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Senát ČR Poslanecká sněmovna Kramářova vila Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 7 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 8 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 9 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

před 9 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí

Situace v Gaze se dramaticky zhoršuje a humanitární pracovníci varují, že bez okamžité pomoci může dojít ke katastrofě nevídaných rozměrů. Podle Toma Fletchera, britského diplomata a hlavního koordinátora humanitární pomoci OSN, může během příštích 48 hodin zemřít až 14 000 novorozenců, pokud se k nim nedostane potřebná výživa.

před 10 hodinami

"Úroveň lidského utrpení v Gaze je nesnesitelná." Březnový zlom poštval Západ proti Izraeli

Podpora, kterou Izrael od začátku války v Gaze po útocích hnutí Hamás 7. října 2023 získával od svých západních spojenců, se nyní výrazně ztenčuje. Francie, Velká Británie a Kanada vydaly dosud nejsilnější společné prohlášení odsuzující pokračující izraelskou vojenskou ofenzivu, kterou premiér Benjamin Netanjahu označuje za nezbytnou k likvidaci Hamásu, záchraně zbývajících rukojmích a plnému ovládnutí Pásma Gazy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy