Tragédie při rallye v Lopeníku: Čtyři mrtvé dívky, obžalovaní vinu odmítli

Obžalovaní organizátoři rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku, kde v roce 2012 zabil závodní vůz čtyři dívky, dnes před okresním soudem odmítli, že by měli podíl na tragické nehodě. Předsedovi organizačního výboru závodu Petru Bujáčkovi, vedoucímu rychlostní zkoušky Josefu Nášelovi, hlavnímu činovníkovi pro bezpečnost Miroslavu Smolíkovi a bezpečnostnímu delegátovi Václavu Filipovi hrozí až šest let vězení. Stejný trest může soud uložit i traťovému komisaři Petru Pláškovi.

Plášek byl v kauze dlouho jediným obžalovaným. Loni ale státní zástupce Tomáš Pindur obžaloval i další čtyři muže. Podle obžaloby se všichni dopustili usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. "Jsou jim kladeny za vinu porušení jednotlivých ustanovení mezinárodních sportovních řádů týkajících se organizace rallye, od tvorby safety (bezpečnostního) plánu, přes zabezpečení míst na trati, bezpečnosti diváků a další povinnosti," řekl Pindur.

Předseda organizačního výboru Bujáček dnes uvedl, že nic nezanedbal. "Postupoval jsem podle pravidel," řekl. Zabezpečení rychlostní zkoušky podle něj organizátoři zajistili na základě bezpečnostního plánu, který zpracovala renomovaná firma Rallye Zlín. Všichni odpovědní činovníci plán podle Bujáčka schválili. Informovanost místních obyvatel o závodě označil za maximální.

Pochybení si není vědom ani vedoucí rychlostní zkoušky Nášel, který se před závodem podílel na značení zakázaných prostor. "Se samotnou bezpečností zkoušky nemám nic společného. Před zkouškou jsem trať projížděl a všechno bylo v pořádku, všichni byli na svých místech," řekl. Před závodem doškoloval i některé traťové komisaře včetně Pláška, který podle obžaloby nevykázal dívky z nebezpečného místa. "Když tam přišly ty osoby, tak je měl hned vykázat. Kdyby nechtěly jít, tak měl zavolat na start rychlostní zkoušky bezpečákovi nebo mně. Rychlostní zkouška by se pozastavila," uvedl dnes Nášel.

Podle hlavního činovníka pro bezpečnost Smolíka byla místu, kde se nehoda stala, poskytnuta největší míra zabezpečení. "V této části trati byly umístěny zákazové cedule. Největším stupněm zabezpečení je vždy traťový komisař," řekl Smolík. Vše podle něj bylo před startem rychlostní zkoušky bez závad, což potvrdil i bezpečnostní delegát Filip. V organizaci rallye neshledal žádné nedostatky. "V místě, kde došlo k nešťastné události, by nikdo nikdy nezřídil divácké místo. A taky tam nebylo. Mohli tam přijít pouze lidi z baráku, nikdo jiný," uvedl Filip.

Plášek dnes u soudu přečetl pouze krátké prohlášení, v němž vyjádřil lítost nad celou událostí. Uvedl také, že necítí, že by ho rodiny, které při nehodě přišly o své blízké, z tragédie vinily. Dále odmítl vypovídat a odkázal na své předchozí výpovědi u soudu i v přípravném řízení. Vinu už dříve odmítl, když poukázal na nedostatečné školení i na to, že na místě údajně nebylo značení. Hlavní líčení bude pokračovat výpověďmi svědků ve středu a ve čtvrtek.

Soudy v případu dosud pravomocný rozsudek nevynesly. Tragédie, při níž zahynuly dívky ve věku mezi sedmi a 20 lety, se stala 10. listopadu 2012. Řidič Michael Bartončík, který jel závod na uzavřené trati, v kauze obviněn nebyl, byť podle policie se na nehodě kromě větru podepsala i jezdecká chyba. Vůz byl podle majitele, jenž ho řidiči pronajal, v pořádku. Bujáček však dnes uvedl, že vozidlo bylo nestabilní, což podle něj mělo na nehodu zásadní vliv.

V roce 2016 uložil okresní soud Pláškovi osmnáctiměsíční podmínku. Krajský soud však rozsudek zrušil a věc vrátil k došetření státnímu zástupci. Odvolací soud poukázal na údajná pochybení pořadatelů, kteří nezajistili bezpečnost diváků a Pláškovu chybu označil za marginální. Pořadatelé se podle krajského soudu nepostarali o to, aby lidé v Lopeníku o závodech věděli a znali riziková místa. Školení traťových komisařů odvolací soud označil za nedostatečné.

Související

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

Více souvisejících

soudy Zlínský kraj Rally

Aktuálně se děje

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb

Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy