Třicátá lavička Václava Havla je v Brně, exprezident by dnes oslavil 83. narozeniny

V pořadí třicátá lavička Václava Havla je ode dneška součástí první kapucínské terasy pod brněnskou katedrálou Petrov. V den, kdy by Václav Havel oslavil třiaosmdesáté narozeniny, ji odhalila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) spolu s rektorem Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) a Havlovým blízkým přítelem Petrem Oslzlým.

"Přeji lavičce, aby se na ní lidé setkávali a vedli dialog, což je její účel všude na světě," řekla Vaňková.

Umístění lavičky navrhl rektor Oslzlý, který dříve působil jako dramaturg a režisér Divadla Husa na provázku. "Toto místo s Václavem Havlem velmi úzce souvisí. A to nejen tím, že jej s Divadlem Husa na provázku spojuje ulička Václava Havla. Prostor má také silný genius loci, je to místo duchovní a Václav Havel sem při svých návštěvách Brna rád zacházel," uvedl Oslzlý.

Brno je třicátým místem na světě, kde se lidé můžou posadit na lavičku Václava Havla. Jejím autorem je designér Bořek Šípek a stala 300 tisíc korun. pic.twitter.com/NNw8kKLV2a

— Barbora Blažková (@Blazkova_CT) October 5, 2019

Přípomínkou výročí Havlova narození se dnes stal také inzerát, který vyšel ve společenské kronice deníku Právo. Upozorňuje na nedožité 83. narozeniny Ferdinanda Vaňka, což je ústřední postava Havlových divadelních her. Blahopřání tehdejšímu disidentovi Havlovi kamuflované jménem Ferdinand Vaněk vyšlo v někdejším Rudém právu i v říjnu 1989, tedy ještě za minulého režimu, kdy Rudé právo Havla systematicky očerňovalo. Nikdo v tehdejší redakci si před 30 lety této lsti nevšiml a inzerát vyšel. Vzbudil značnou pozornost a i ti, kdo dosud nevěděli, jak Václav Havel vypadá, se to z jeho fotografie u inzerátu dozvěděli.

"Dnes tedy přichází na stránky novin Ferdinand Vaněk podruhé. I když dnešní Právo není ani právním, ani ideovým nástupcem tehdejšího Rudého práva, považujeme za správné připomenout i tuto úsměvnou kapitolu české žurnalistiky. Zadavateli dnešního inzerátu děkujeme za vtipnou připomínku časů, které už jsou naštěstí navždy pryč," uvedl k tomu dnes šéfredaktor Práva Zdeněk Porybný na stránce věnované komentářům.

Pokud jde o lavičku připomínající Havla, její podoba je všude na světě stejná. Jde o dvě zahradní židle spojené se stolkem, kterým prorůstá strom, nejčastěji lípa, stejně, jako je tomu v Brně. Na okraji stolku stojí v češtině a angličtině nejslavnější citát Václava Havla: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí." Podobu lavičky navrhl Havlův přítel a dvorní architekt, designér Bořek Šípek.

Město na vznik lavičky vyhlásilo veřejnou sbírku, která bude pokračovat do konce srpna 2021 a zatím se v ní vybralo 30.000 korun. Náklady na vznik a umístění vzpomínkového místa byly 300.000 korun, zahrnují jednak výrobu lavičky, ale také autorská práva na design a užití jména Václava Havla. Část peněz se vrací do Knihovny Václava Havla.

Lavička Václava Havla je projekt pamětních míst věnovaných zesnulému prezidentovi. První lavička vznikla ve Washingtonu, další jsou v Dublinu, Barceloně, v Praze, Českých Budějovicích nebo Hradci Králové. Také další lavička bude umístěna na Moravě, konkrétně ve Zlíně.

Dramatik, disident a první porevoluční československý prezident Václav Havel se narodil 5. října 1936 v Praze. Byl vedoucí osobností československého disentu a od roku 1968 aktivně vystupoval proti režimu, za což byl často vězněn. Stal se hlavní postavou převratu, který začal v listopadu 1989, a o měsíc později byl poprvé zvolen československým prezidentem.

Havel byl uznávanou osobností i v zahraničí. Prezidentský úřad Českoslovenké, respektive České republiky vykonával až do roku 2003. Zemřel v prosinci 2011.

Související

Více souvisejících

Václav Havel Brno Markéta Vaňková (ODS Brno) Divadlo Husa na provázku

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy