Na olomoucké filozofické fakultě dnes opět po 30 letech vypukla okupační stávka. Učebny studentů se proměnily v tiskárny, plakátovací sekce či telefonní ústředny. Nechyběla ani písárna včetně několika desítek psacích strojů a stohů letáků. Dobu listopadových událostí roku 1989 na fakultě, která byla tehdy centrem revolučního dění v Olomouci, se rozhodli lidem v autentické podobě přiblížit tehdejší členové studentského stávkového výboru. Atmosféru ukazuje i bezmála 1200 dobových fotografií rozmístěných po zdech fakulty.
"Říká se, že Hollywood vymyslel flashback. Já si myslím, že tady toto je fantastický flashback politický a společenský. Všichni se koukají na to, jak vypadali před 30 lety, jsou nadšení, jak vypadají teď. Samozřejmě, že to iniciuje řadu pocitů, emocí. Bohužel naše společnost je daleko více o emocích a pocitech než o faktech," uvedl při zahájení "okupační stávky" první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab.
17. 11. 89 – zásah proti studentům na Národní třídě18. 11. 89 – začátek stávky olomouckých divadel19. 11. 89 – začátek stávky studentů Univerzity Palackého17. 11. 19 – #30letsvobody ✌️?https://t.co/A1f3iewYAQ pic.twitter.com/vsMRAO6JjM
— Univerzita Palackého (@UPOlomouc) November 16, 2019
Fakulta se dnes vrátila do dne 22. listopadu 1989, kdy zde byla stávka vyhlášena. Trvala do 3. ledna 1990 a během 44 dnů se tehdejší studenti proměnili v písaře, tiskaře či cestovatele, kteří s plakáty a letáky objížděli střední a severní Moravu. Jejich roli si mohli vyzkoušet dnes i návštěvníci akce. Především děti například obsadily s nadšením staré psací stroje, na kterých mnohé z nich psaly vůbec poprvé. Zarazily je i dobové telefony umístěné v telefonní ústředně, kde s obtížemi zkoušely vytočit číslo a hledaly přitom nějaký displej.
V plakátovací sekci zdobili Olomoučané krabice nápisy vztahujícími se nejen k událostem v roce 1989, ale vystihujícími i současnou atmosféru a napětí ve společnosti. Lidé mohli navštívit i "redakci" časopisu Přetlak, který tehdy studenti vydávali. Nechybělo ani promítání historických filmových dokumentů, které zachycovaly revoluční období v Olomouci.
Mezi návštěvníky byli rodiny s dětmi i pamětníci, kteří se po 30 letech vrátili na "místo činu". Byla mezi nimi například Květoslava Linhartová z Olomouce, která tehdy studentům pomáhala na psacím stroji přepisovat letáky. Využila to, že zvládla udělat 450 úhozů za minutu. "Uměla jsem tehdy dobře psát na stroji. Po práci jsem donesla vždy blány, které nám povolili tenkrát z podniku donést. Chodili jsme po zaměstnání a byli jsme tady až do večera. Času jsem tady tehdy opravdu strávila hodně. Prostory tady už sice vypadají jinak, ale člověk se do toho dokáže vrátit," řekla ČTK pamětnice.
Oslavy sametové revoluce mohli dnes zažít Olomoučané také na Palachově náměstí, kde se až do večerních hodin odehrává happening včetně koncertů, nechyběla například vzpomínka na dobu normalizace v podání Divadla Tramtarie. V Olomouci se také demonstrovalo, protestní setkání s odkazem na sobotní demonstraci na Letné se odehrála na rohu Křížkovského a Wurmovy ulice. Sešlo se zhruba 250 lidí.
Na listopad roku 1989 se vzpomínalo i v dalších městech Olomouckého kraje. Vzpomínková akce se dnes konala na náměstí v Jeseníku, už v sobotu si 30. výročí pádu totality připomněli lidé v Šumperku. Středobodem tamních událostí roku 1989 bylo divadlo, jehož budovu od soboty zdobí pamětní deska. Má podobu dvou klíčů s vyrytým datem 17. listopadu 1989. Profil jednoho klíče připomíná šumperské panorama. Odhalení desky sledovaly asi dvě stovky lidí, část z nich se pak ve volném průvodu vypravila do knihovny za dalším tematickým programem.
Související
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
17. listopad , 30 let od sametové revoluce , Univerzita Palackého , olomouc
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě