Univerzita Palackého opět zažila okupační stávku, i Olomouc protestovala proti Babišovi

Na olomoucké filozofické fakultě dnes opět po 30 letech vypukla okupační stávka. Učebny studentů se proměnily v tiskárny, plakátovací sekce či telefonní ústředny. Nechyběla ani písárna včetně několika desítek psacích strojů a stohů letáků. Dobu listopadových událostí roku 1989 na fakultě, která byla tehdy centrem revolučního dění v Olomouci, se rozhodli lidem v autentické podobě přiblížit tehdejší členové studentského stávkového výboru. Atmosféru ukazuje i bezmála 1200 dobových fotografií rozmístěných po zdech fakulty.

"Říká se, že Hollywood vymyslel flashback. Já si myslím, že tady toto je fantastický flashback politický a společenský. Všichni se koukají na to, jak vypadali před 30 lety, jsou nadšení, jak vypadají teď. Samozřejmě, že to iniciuje řadu pocitů, emocí. Bohužel naše společnost je daleko více o emocích a pocitech než o faktech," uvedl při zahájení "okupační stávky" první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab.

17. 11. 89 – zásah proti studentům na Národní třídě18. 11. 89 – začátek stávky olomouckých divadel19. 11. 89 – začátek stávky studentů Univerzity Palackého17. 11. 19 – #30letsvobody ✌️?https://t.co/A1f3iewYAQ pic.twitter.com/vsMRAO6JjM

— Univerzita Palackého (@UPOlomouc) November 16, 2019

Fakulta se dnes vrátila do dne 22. listopadu 1989, kdy zde byla stávka vyhlášena. Trvala do 3. ledna 1990 a během 44 dnů se tehdejší studenti proměnili v písaře, tiskaře či cestovatele, kteří s plakáty a letáky objížděli střední a severní Moravu. Jejich roli si mohli vyzkoušet dnes i návštěvníci akce. Především děti například obsadily s nadšením staré psací stroje, na kterých mnohé z nich psaly vůbec poprvé. Zarazily je i dobové telefony umístěné v telefonní ústředně, kde s obtížemi zkoušely vytočit číslo a hledaly přitom nějaký displej.

V plakátovací sekci zdobili Olomoučané krabice nápisy vztahujícími se nejen k událostem v roce 1989, ale vystihujícími i současnou atmosféru a napětí ve společnosti. Lidé mohli navštívit i "redakci" časopisu Přetlak, který tehdy studenti vydávali. Nechybělo ani promítání historických filmových dokumentů, které zachycovaly revoluční období v Olomouci.

Mezi návštěvníky byli rodiny s dětmi i pamětníci, kteří se po 30 letech vrátili na "místo činu". Byla mezi nimi například Květoslava Linhartová z Olomouce, která tehdy studentům pomáhala na psacím stroji přepisovat letáky. Využila to, že zvládla udělat 450 úhozů za minutu. "Uměla jsem tehdy dobře psát na stroji. Po práci jsem donesla vždy blány, které nám povolili tenkrát z podniku donést. Chodili jsme po zaměstnání a byli jsme tady až do večera. Času jsem tady tehdy opravdu strávila hodně. Prostory tady už sice vypadají jinak, ale člověk se do toho dokáže vrátit," řekla ČTK pamětnice.

Oslavy sametové revoluce mohli dnes zažít Olomoučané také na Palachově náměstí, kde se až do večerních hodin odehrává happening včetně koncertů, nechyběla například vzpomínka na dobu normalizace v podání Divadla Tramtarie. V Olomouci se také demonstrovalo, protestní setkání s odkazem na sobotní demonstraci na Letné se odehrála na rohu Křížkovského a Wurmovy ulice. Sešlo se zhruba 250 lidí.

Na listopad roku 1989 se vzpomínalo i v dalších městech Olomouckého kraje. Vzpomínková akce se dnes konala na náměstí v Jeseníku, už v sobotu si 30. výročí pádu totality připomněli lidé v Šumperku. Středobodem tamních událostí roku 1989 bylo divadlo, jehož budovu od soboty zdobí pamětní deska. Má podobu dvou klíčů s vyrytým datem 17. listopadu 1989. Profil jednoho klíče připomíná šumperské panorama. Odhalení desky sledovaly asi dvě stovky lidí, část z nich se pak ve volném průvodu vypravila do knihovny za dalším tematickým programem.

Související

Více souvisejících

17. listopad 30 let od sametové revoluce Univerzita Palackého olomouc

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 5 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce

Pokles cen pohonných hmot v Česku se zastavil. Cena za litr se na konci letošního roku pohybuje kolem 35 až 36 korun. Ke zlevňování by se paliva mohla vrátit v průběhu příštího roku, naznačuje expert. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy