Univerzita Palackého opět zažila okupační stávku, i Olomouc protestovala proti Babišovi

Na olomoucké filozofické fakultě dnes opět po 30 letech vypukla okupační stávka. Učebny studentů se proměnily v tiskárny, plakátovací sekce či telefonní ústředny. Nechyběla ani písárna včetně několika desítek psacích strojů a stohů letáků. Dobu listopadových událostí roku 1989 na fakultě, která byla tehdy centrem revolučního dění v Olomouci, se rozhodli lidem v autentické podobě přiblížit tehdejší členové studentského stávkového výboru. Atmosféru ukazuje i bezmála 1200 dobových fotografií rozmístěných po zdech fakulty.

"Říká se, že Hollywood vymyslel flashback. Já si myslím, že tady toto je fantastický flashback politický a společenský. Všichni se koukají na to, jak vypadali před 30 lety, jsou nadšení, jak vypadají teď. Samozřejmě, že to iniciuje řadu pocitů, emocí. Bohužel naše společnost je daleko více o emocích a pocitech než o faktech," uvedl při zahájení "okupační stávky" první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab.

17. 11. 89 – zásah proti studentům na Národní třídě18. 11. 89 – začátek stávky olomouckých divadel19. 11. 89 – začátek stávky studentů Univerzity Palackého17. 11. 19 – #30letsvobody ✌️?https://t.co/A1f3iewYAQ pic.twitter.com/vsMRAO6JjM

— Univerzita Palackého (@UPOlomouc) November 16, 2019

Fakulta se dnes vrátila do dne 22. listopadu 1989, kdy zde byla stávka vyhlášena. Trvala do 3. ledna 1990 a během 44 dnů se tehdejší studenti proměnili v písaře, tiskaře či cestovatele, kteří s plakáty a letáky objížděli střední a severní Moravu. Jejich roli si mohli vyzkoušet dnes i návštěvníci akce. Především děti například obsadily s nadšením staré psací stroje, na kterých mnohé z nich psaly vůbec poprvé. Zarazily je i dobové telefony umístěné v telefonní ústředně, kde s obtížemi zkoušely vytočit číslo a hledaly přitom nějaký displej.

V plakátovací sekci zdobili Olomoučané krabice nápisy vztahujícími se nejen k událostem v roce 1989, ale vystihujícími i současnou atmosféru a napětí ve společnosti. Lidé mohli navštívit i "redakci" časopisu Přetlak, který tehdy studenti vydávali. Nechybělo ani promítání historických filmových dokumentů, které zachycovaly revoluční období v Olomouci.

Mezi návštěvníky byli rodiny s dětmi i pamětníci, kteří se po 30 letech vrátili na "místo činu". Byla mezi nimi například Květoslava Linhartová z Olomouce, která tehdy studentům pomáhala na psacím stroji přepisovat letáky. Využila to, že zvládla udělat 450 úhozů za minutu. "Uměla jsem tehdy dobře psát na stroji. Po práci jsem donesla vždy blány, které nám povolili tenkrát z podniku donést. Chodili jsme po zaměstnání a byli jsme tady až do večera. Času jsem tady tehdy opravdu strávila hodně. Prostory tady už sice vypadají jinak, ale člověk se do toho dokáže vrátit," řekla ČTK pamětnice.

Oslavy sametové revoluce mohli dnes zažít Olomoučané také na Palachově náměstí, kde se až do večerních hodin odehrává happening včetně koncertů, nechyběla například vzpomínka na dobu normalizace v podání Divadla Tramtarie. V Olomouci se také demonstrovalo, protestní setkání s odkazem na sobotní demonstraci na Letné se odehrála na rohu Křížkovského a Wurmovy ulice. Sešlo se zhruba 250 lidí.

Na listopad roku 1989 se vzpomínalo i v dalších městech Olomouckého kraje. Vzpomínková akce se dnes konala na náměstí v Jeseníku, už v sobotu si 30. výročí pádu totality připomněli lidé v Šumperku. Středobodem tamních událostí roku 1989 bylo divadlo, jehož budovu od soboty zdobí pamětní deska. Má podobu dvou klíčů s vyrytým datem 17. listopadu 1989. Profil jednoho klíče připomíná šumperské panorama. Odhalení desky sledovaly asi dvě stovky lidí, část z nich se pak ve volném průvodu vypravila do knihovny za dalším tematickým programem.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad 30 let od sametové revoluce Univerzita Palackého olomouc

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 4 hodinami

před 10 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

Čaputová před koncem mandátu nečekaně odjela vlakem do Kyjeva

Dnes ráno přicestovala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová do Kyjeva na svou rozlučkovou návštěvu Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy