Úžasné charisma, provázel nás celý život. Byli jsme na místě rozloučení s Gottem

REPORTÁŽ - Česko se loučí se zpěvákem Karlem Gottem, který zemřel po boji s těžkou nemocí v úterý 1. října. EuroZprávy.cz se dnes ráno vydaly na místo posledního rozloučení na pražském Žofíně, kam mají namířeno desítky tisíc lidí ze všech koutů České republiky i ze zahraničí.

Už před osmou ranní je cestou na místo znát, že pro Česko nejde o obyčejný pátek. Kromě lidí, kteří jedou do práce či školy, totiž metrem cestují i lidé s kyticemi v rukou. Mají namířeno na Žofín, kde se dnes od 8 ráno mohou rozloučit s legendárním zpěvákem Karlem Gottem, který nás opustil v úterý 1. října.

Po půl osmé se dostávám na místo, konkrétně na křížení mostu Legií a Masarykova nábřeží u Národního divadla. Zde potkávám muže, který se s Mistrem přijel rozloučit z Poděbrad. „Jsem tu od čtvrt na šest,“ přiznává. První nadšenci začali frontu tvořit už včera večer. Respondent z východočeského lázeňského města tou dobou odhaduje, že čekáním stráví přinejmenším ještě hodinu.

Vydávám se po mostě proti směru fronty, která se mezitím začíná hýbat. Pořadatelé nejspíš začali pouštět lidi dovnitř, ačkoliv ještě není osm hodin. Na bezproblémový průběh dohlížejí rovněž záchranáři a policisté. U druhého konce mostu potkávám postarší manželský pár z Prahy.

„Láska bláznivá,“ odpovídá Gottova fanynka na můj dotaz, která z Mistrových písní je její nejoblíbenější, zatímco její muž prozradil, že ve frontě čekají od sedmi ráno. Je 7:50 a fronta sahá až na Janáčkovo nábřeží.

Tou dobou přichází na konec fronty starší dáma z Prahy. O nejoblíbenější písni z Gottova repeortáru se nejprve bavit nechce, raději přichází s osobní vzpomínkou. Mnohonásobného Zlatého slavíka potkala před desítkami let v Bílé Labuti, kde pracovala. „Měl úžasné charisma, je škoda, že odešel. Jeho písně mě provázely celý můj život,“ posteskne si.

Nakonec přijde řeč na Gottův poslední hit, duet Srdce nehasnou s dcerou Charlotte Ellou, který pro ně napsal Richard Krajčo. „Nejkrásnější píseň,“ přitakává důchodkyně, která skladbu vnímala jako zpěvákovo loučení s fanoušky, ale především s rodinou. I ta dnes na Žofíně stoprocentně zazní, rozloučení totiž doprovází Gottovy písně.

Od Andělu, který dělí jen pár stovek metrů od Bertramky, kde Gott s rodinou žil, každou chvíli proudí na konec fronty další desítky lidí toužících se rozloučit s legendárním zpěvákem. Možnost mají minimálně do desáté hodiny večerní.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott Praha

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy