V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) pro náročné profese zaměstnavatelé upravit, mohou být bez ochrany dýchacích cest nebo mít roušku. Počítá s tím podle něj nově vydané opatření, které povinnost pro zaměstnance od pondělí zavádí. K jeho úpravám vyzval ministerstvo Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP).

Nařízení by podle jeho viceprezidenta Jana Rafaje mělo umožnit i jinou ochranu dýchacích cest, zohlednit by mělo také některé profese, ve kterých nelze mít zakrytá ústa a nos po celou dobu výkonu práce. Pochybnosti má podle něj svaz také ohledně zrušení hrazených testů na koronavirus.

"V některých případech, pokud jsou to třeba zvláště náročné profese, nařízení počítá s tím, že je možné to upravit. Například jsou to profese, kde je vysoké teplo nebo něco podobného," řekl dnes novinářům ministr. Zaměstnavatelé mohou rozhodnout o tom, že zaměstnanci v těchto profesích respirátor nosit nemusí nebo ji mohou nahradit rouškou.

Vláda ve středu na mimořádném jednání s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci rozhodla, že od pondělí budou muset mít zaměstnanci v práci respirátory. Týká se to případů, kdy se na jenom místě sejdou alespoň dva lidé a jsou od sebe méně než 1,5 metru.

V nařízení není podle Rafaje třeba vymýšlet nic nového. Ministerstvo zdravotnictví může uplatnit pravidla z jara. "Firmy si na ně zvykly, dodržovaly je a zkušenosti ukazují, že fungovala," řekl. Kromě možnosti použít i jiné ochranné prostředky než respirátory, by mělo opatření upravit výjimky například pro fyzicky náročné profese. Podle ministra právě to nové nařízení umožňuje. Doslovně se ale nařízení zmiňuje jen o profesích, které jsou kategorizované jako třetí nebo čtvrtý rizikový faktor pracovních podmínek zátěže teplem. Výjimku mají dál také řidiči veřejné dopravy, pracovníci integrovaného záchranného systému, moderátoři a herci nebo soudci a další účastníci soudních řízení.

Doplnil, že příští týden budou kontroly benevolentní, čímž se snaží vyjít vstříc třeba velkým zaměstnavatelům, aby se stihli respirátory pro zaměstnance zásobit. Podnikům, které nyní nakupovaly pro zaměstnance roušky, způsobí nové nařízení podle Rafaje i další dodatečné náklady.

"Chápeme, že vláda musí na aktuální situaci rychle reagovat, nejsme si ale jistí, zda se vydala správnou cestou, když zrušila proplácení testů. Byl to osvědčený nástroj, který pomohl zbrzdit epidemii," uvedl dále Rafaj. Preventivní PCR a antigenní testy si budou muset lidé až na výjimky platit od 1. listopadu.

Ve čtvrtek v ČR přibylo 3638 nakažených, což je o 2102 více než před týdnem. Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 tak potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od konce dubna. Znovu rostlo také tzv. reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci. Dnes dosáhlo hodnoty 1,79, která je nejvyšší minimálně od začátku loňského října.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory práce svaz průmyslu a dopravy Adam Vojtěch (ANO)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 31 minutami

před 53 minutami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 6 hodinami

Černochová jmenuje nového šéfa vojenské rozvědky. Berouna střídá Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy