Velký průzkum: Roste od revoluce spokojenost Čechů se životem?

V Česku za posledních 30 let vzrostla celková spokojenost se životem. Lidé vnímají, že se zvýšil jejich životní standard, pozitivně hodnotí i politickou pluralitu místo vlády jedné strany. Kriticky ale vnímají politiky, kteří podle nich nerozumí tomu, co obyčejné lidi trápí. Vyplývá to z průzkumu, který dnes v Senátu představila společnost Pew Research Center.

Společnost v Česku sbírala informace v červenci a v srpnu, oslovila 1022 lidí. Data přitom porovnala i s historickými průzkumy z roku 1991. Z porovnání vyplynulo, že zatímco bezprostředně po sametové revoluci bylo se životem celkově spokojeno 23 procent Čechů, letos už to bylo 57 procent. Podle průzkumu je silná vazba mezi spokojeností se životem a ekonomickou situací země, tedy výší hrubého domácího produktu na osobu.

Podle 78 procent dotázaných se za posledních 30 let zvýšil jejich životní standard. Lidé ale zároveň vyjadřují přesvědčení, že z postkomunistické transformace více získali politici a obchodníci než obyčejní lidé. O tom, že změna politického a ekonomického systému přinesla pozitiva obyčejným Čechům, je přesvědčeno 54 procent dotázaných. O přínosu pro obchodníky je přesvědčeno 89 procent lidí, o přínosu pro politiky 91 procent.

Přechod k tržní ekonomice a k systému volné soutěže politických stran lidé vítají. Tržnímu hospodářství dává přednost před centrálně plánovaným 76 procent lidí, stranickou pluralitu hodnotí kladně 82 procent lidí. Průzkum ale zároveň ukázal negativní hodnocení politiků - podle 73 procent dotázaných politici neznají problémy obyčejných lidí.

Celkově je s demokracií a jejím fungováním spokojeno 57 procent dotázaných, opačný názor má 39 procent. Dvě třetiny lidí považují za důležité pro fungování demokracie zajištění spravedlivé justice, svobody slova a svobodná média. Menší důraz lidé kladou na význam svobody vyznání, jako důležitou pro fungování demokracie ji hodnotí 54 procent Čechů.

Související

Více souvisejících

průzkumy Životní úroveň Česká republika Senát ČR Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

včera

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

včera

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

včera

včera

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

včera

včera

včera

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy