Věřící mohou na mši přes internet, zpovídat se ale musí knězi osobně

Věřící se v době epidemie koronaviru účastní bohoslužeb prostřednictvím internetu, rozhlasu či televize. Kostely jsou pro větší shromáždění uzavřené. Církev stejně jako třeba psychologové a terapeuti nabízí i duchovní pomoc po telefonu či internetu. Přes telefon či videohovor ale nemohou věřící přistupovat ke zpovědi.

Kněz Petr Soukal na webu České biskupské konference vysvětluje, že zpověď vyžaduje osobní setkání dvou lidí. Není možné ho nahradit technologií mimo jiné proto, že by hrozilo vyzrazení zpovědního tajemství.

Kostely jsou sice zavřené pro širší shromáždění, pro individuální návštěvy ale otevřené jsou. Martin Kramara, mluvčí Konference biskupů Slovenska, uvedl, že v případě zpovědi je na mřížku ve zpovědnici třeba dát průsvitnou zábranu, která zamezí šíření viru.

V případě, že přijít ke zpovědi vůbec není možné, nabízí katolická víra řešení, kterému se říká dokonalá lítost. Ta musí vycházet z hloubi srdce, vycházet z nadpřirozených pohnutek, tedy z poznání, že hřích ničí vztah s bohem, má být všeobecná a týkat se všech hříchů a musí zahrnovat i předsevzetí vyzpovídat se ihned, kdykoli to bude možné.

"Tak jako lidé dostávají informaci, že v současnosti nemají se vším chodit k lékaři, protože ho mohou vyřadit ze služby, měli bychom brát v úvahu také zdraví kněží - zejména těch, co jsou starší, nebo trpí chronickými nemocemi," připomněl Kramara.

Doba nucené izolace může být podle něj časem zkoušky pro všechny - i pro věřící, kteří se mohou zamyslet nad tím, zda ke zpovědi nepřicházejí jen formálně, jako pro "náplast" na své hříchy. "Neopakuji tam dokola totéž, abych odešel, snad na chvíli spokojený, ale bez toho, abych se opravdu obrátil nebo alespoň posunul k lepšímu? Nyní je příležitost jít do hloubky. Přemýšlet. Zpytovat. Litovat. Měnit," uvedl slovenský kněz.

V době uzavřených kostelů přenáší bohoslužby denně TV Noe, v neděli od 10:30 odslouží jejím prostřednictvím mši olomoucký arcibiskup Jan Graubner, místopředseda ČBK.

Své aktivity na internet přesouvá i Českobratrská církev evangelická, druhá největší církev v ČR. Web Nadeje-na-doma.e-cirkev.cz nabízí v době karantény každý den v 8:00 rozhlasové Slovo na den, o víkendu nahrávky nedělních bohoslužeb nebo jejich tištěné verze. Vedle toho evangelické sbory nabízejí pomoc lidem v komunitách, na farách se šijí roušky a faráři a farářky poskytují duchovní pomoc.

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Více souvisejících

Církev Česká biskupská konference (ČBK) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 3 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy