Naprostá většina lidí, kteří ví o své HIV pozitivitě, se v Česku léčí. Pokud berou léky správně, mohou dosáhnout takové hladiny virové nálože, kterou lékaři označují jako nezjistitelnou, a tudíž neinfekční. Takového výsledku léčby dosahuje 97,5 procenta léčených. V rozhovoru s ČTK to řekl Robert Hejzák, předseda pacientské organizace Česká společnost AIDS pomoc.
Lidé, kteří mají větší riziko nákazy, tedy především gayové, také mohou preventivně užívat léky, které zabraňují nákaze a fungují podobně jako u žen antikoncepce. Na 1. prosince připadá světový den AIDS.
V Česku žije s diagnózou HIV pozitivní kolem 4000 lidí, z toho 98,5 procenta z nich se léčí. Mezi těmi, kteří pravidelně berou léky, pak je 97,5 procenta těch, kteří mají takzvaně nedetekovatelnou virovou nálož. Toho pacienti docílí do šesti měsíců od zahájení léčby. "Znamená to, že léčba dobře funguje a zároveň, že pacient, pokud dosáhne té nedetekovatelné úrovně, že je neinfekční pro své sexuální partnery," řekl Hejzák.
V populaci je ale podle Hejzáka asi dalších 600 až 1000 lidí, kteří o své nákaze neví, a mohou ji tak šířit. Proto je podle něj potřeba více na HIV testovat. Spolek, kterému Hejzák předsedá, se zaměřuje hlavně na prevenci. Po republice má několik testovacích míst. "V prevenci je důležité, aby člověk o diagnóze věděl, byl otestovaný. Pokud je pozitivní, aby se začal léčit. A pokud se léčí, aby dosáhl té nulové nálože. Tím úplně zastavuje řetězec přenosu," poznamenal Hejzák.
HIV pozitivní se musí léčit celoživotně. Léky potlačují aktivitu viru, který ale v těle zůstává uchován v rezervoárech. Pokud se člověk neléčí, vir se začne v těle množit. Pokud nedodržuje léčbu správně, může si ve vzácných případech vypěstovat na léky rezistenci.
Léčba lidí s HIV prošla v posledních desetiletích obrovským vývojem. S virem dnes mohou lidé žít běžný život, dožít se 80 let. "V dnešní době by měl Freddie Mercury úplně jiný příběh, skončilo by to jinak. Dneska HIV znamená úplně jiný život," konstatoval Hejzák s odkazem na britského zpěváka a člena skupiny Queen, který nemoci AIDS před 30 lety podlehl. Nakažení v současnosti berou jednu tabletu denně, podle Hejzáka už se v některých evropských zemích objevila i injekční léčba, která se podává jednou měsíčně. V ČR je léčba dostupná v osmi specializovaných HIV centrech, která jsou při velkých nemocnicích. Každý léčený pacient dochází do těchto center dvakrát do roka na kontrolní odběry virové nálože.
Především homosexuální muži mohou jako prevenci užívat v posledních dvou letech také takzvaný lék pre-expoziční profylaxe, který je chrání před nákazou virem HIV. V Česku jej užívá několik set lidí, berou jednu tabletu denně. Na rozdíl od léčby HIV pozitivních, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, si ale zájemci musí tyto preventivní léky platit sami. Podle Hejzáka nyní stojí až 2500 korun na měsíc. Česká společnost AIDS pomoc si nechala vypracovat nákladovou studii, ze které vyplývá, že i úhrada tohoto léku je nákladově efektivní. Jeden zabráněný přenos může podle Hejzáka ušetřit zdravotnímu pojištění miliony korun, léčba jednoho HIV pozitivního totiž stojí asi 300.000 korun ročně.
V Česku existuje také lék, který mohou lidé začít užívat do 72 hodin po rizikovém kontaktu, a který by měl rovněž zabránit nákaze. Pro gay populaci je ale špatně dostupný a také drahý, podle Hejzáka vyjde asi na 10.000 až 15.000 korun.
Česká společnost AIDS pomoc provozuje v hlavním městě Dům světla, v kterém je testovací místo či azylový dům pro lidi s HIV. Nabízí také právní pomoc či službu psychologa, organizuje besedy na školách.
Související

Dopad Trumpových škrtů: O život může přijít půl milionu lidí

Likvidace AIDS do roku 2030? Lékaři přiznávají, že se to nepovede, světoví lídři dělají málo
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 24 minutami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
před 43 minutami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 50 minutami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 1 hodinou

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 1 hodinou

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 3 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 4 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 5 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 6 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 7 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera
Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.
Zdroj: Libor Novák