Většina lidí s diagnózou HIV se v ČR léčí, díky tomu jsou neinfekční

Naprostá většina lidí, kteří ví o své HIV pozitivitě, se v Česku léčí. Pokud berou léky správně, mohou dosáhnout takové hladiny virové nálože, kterou lékaři označují jako nezjistitelnou, a tudíž neinfekční. Takového výsledku léčby dosahuje 97,5 procenta léčených. V rozhovoru s ČTK to řekl Robert Hejzák, předseda pacientské organizace Česká společnost AIDS pomoc.

Lidé, kteří mají větší riziko nákazy, tedy především gayové, také mohou preventivně užívat léky, které zabraňují nákaze a fungují podobně jako u žen antikoncepce. Na 1. prosince připadá světový den AIDS.

V Česku žije s diagnózou HIV pozitivní kolem 4000 lidí, z toho 98,5 procenta z nich se léčí. Mezi těmi, kteří pravidelně berou léky, pak je 97,5 procenta těch, kteří mají takzvaně nedetekovatelnou virovou nálož. Toho pacienti docílí do šesti měsíců od zahájení léčby. "Znamená to, že léčba dobře funguje a zároveň, že pacient, pokud dosáhne té nedetekovatelné úrovně, že je neinfekční pro své sexuální partnery," řekl Hejzák.

V populaci je ale podle Hejzáka asi dalších 600 až 1000 lidí, kteří o své nákaze neví, a mohou ji tak šířit. Proto je podle něj potřeba více na HIV testovat. Spolek, kterému Hejzák předsedá, se zaměřuje hlavně na prevenci. Po republice má několik testovacích míst. "V prevenci je důležité, aby člověk o diagnóze věděl, byl otestovaný. Pokud je pozitivní, aby se začal léčit. A pokud se léčí, aby dosáhl té nulové nálože. Tím úplně zastavuje řetězec přenosu," poznamenal Hejzák.

HIV pozitivní se musí léčit celoživotně. Léky potlačují aktivitu viru, který ale v těle zůstává uchován v rezervoárech. Pokud se člověk neléčí, vir se začne v těle množit. Pokud nedodržuje léčbu správně, může si ve vzácných případech vypěstovat na léky rezistenci.

Léčba lidí s HIV prošla v posledních desetiletích obrovským vývojem. S virem dnes mohou lidé žít běžný život, dožít se 80 let. "V dnešní době by měl Freddie Mercury úplně jiný příběh, skončilo by to jinak. Dneska HIV znamená úplně jiný život," konstatoval Hejzák s odkazem na britského zpěváka a člena skupiny Queen, který nemoci AIDS před 30 lety podlehl. Nakažení v současnosti berou jednu tabletu denně, podle Hejzáka už se v některých evropských zemích objevila i injekční léčba, která se podává jednou měsíčně. V ČR je léčba dostupná v osmi specializovaných HIV centrech, která jsou při velkých nemocnicích. Každý léčený pacient dochází do těchto center dvakrát do roka na kontrolní odběry virové nálože.

Především homosexuální muži mohou jako prevenci užívat v posledních dvou letech také takzvaný lék pre-expoziční profylaxe, který je chrání před nákazou virem HIV. V Česku jej užívá několik set lidí, berou jednu tabletu denně. Na rozdíl od léčby HIV pozitivních, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, si ale zájemci musí tyto preventivní léky platit sami. Podle Hejzáka nyní stojí až 2500 korun na měsíc. Česká společnost AIDS pomoc si nechala vypracovat nákladovou studii, ze které vyplývá, že i úhrada tohoto léku je nákladově efektivní. Jeden zabráněný přenos může podle Hejzáka ušetřit zdravotnímu pojištění miliony korun, léčba jednoho HIV pozitivního totiž stojí asi 300.000 korun ročně.

V Česku existuje také lék, který mohou lidé začít užívat do 72 hodin po rizikovém kontaktu, a který by měl rovněž zabránit nákaze. Pro gay populaci je ale špatně dostupný a také drahý, podle Hejzáka vyjde asi na 10.000 až 15.000 korun.

Česká společnost AIDS pomoc provozuje v hlavním městě Dům světla, v kterém je testovací místo či azylový dům pro lidi s HIV. Nabízí také právní pomoc či službu psychologa, organizuje besedy na školách.

Související

Ilustrační foto

Lékaři potvrdili pátý případ úplného vyléčení člověka s HIV

Ve světě se potvrdil pátý případ úplného vyléčení člověka s HIV. Kvůli ochraně jeho identity o něm lékaři hovoří jen jako o třiapadesátiletém "pacientovi z Düsseldorfu". Muž ani čtyři roky poté, co přestal brát léky proti HIV, nemá v těle známky tohoto viru. Jeho léčebný proces však zahrnoval vysoce rizikovou transplantaci kostní dřeně a metoda tak není aplikovatelná na širší populaci nakažených. Oznámili to a odborně popsali experti z univerzitní kliniky v Düsseldorfu v článku v časopise Nature Medicine.
virus HIV

V Česku je nejvíc nových případů HIV od roku 1985

Nových případů HIV bylo v ČR loni nejvíc od roku 1985, kdy se začala vést jejich statistika. Laboratoře jich zachytily 292, o šest víc než v dosud nejhorším roce 2016 a meziročně o 59 víc. Více než polovina z nich byli cizinci, velký nárůst byl mezi Ukrajinci. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Více souvisejících

hiv aids

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy