Naprostá většina lidí, kteří ví o své HIV pozitivitě, se v Česku léčí. Pokud berou léky správně, mohou dosáhnout takové hladiny virové nálože, kterou lékaři označují jako nezjistitelnou, a tudíž neinfekční. Takového výsledku léčby dosahuje 97,5 procenta léčených. V rozhovoru s ČTK to řekl Robert Hejzák, předseda pacientské organizace Česká společnost AIDS pomoc.
Lidé, kteří mají větší riziko nákazy, tedy především gayové, také mohou preventivně užívat léky, které zabraňují nákaze a fungují podobně jako u žen antikoncepce. Na 1. prosince připadá světový den AIDS.
V Česku žije s diagnózou HIV pozitivní kolem 4000 lidí, z toho 98,5 procenta z nich se léčí. Mezi těmi, kteří pravidelně berou léky, pak je 97,5 procenta těch, kteří mají takzvaně nedetekovatelnou virovou nálož. Toho pacienti docílí do šesti měsíců od zahájení léčby. "Znamená to, že léčba dobře funguje a zároveň, že pacient, pokud dosáhne té nedetekovatelné úrovně, že je neinfekční pro své sexuální partnery," řekl Hejzák.
V populaci je ale podle Hejzáka asi dalších 600 až 1000 lidí, kteří o své nákaze neví, a mohou ji tak šířit. Proto je podle něj potřeba více na HIV testovat. Spolek, kterému Hejzák předsedá, se zaměřuje hlavně na prevenci. Po republice má několik testovacích míst. "V prevenci je důležité, aby člověk o diagnóze věděl, byl otestovaný. Pokud je pozitivní, aby se začal léčit. A pokud se léčí, aby dosáhl té nulové nálože. Tím úplně zastavuje řetězec přenosu," poznamenal Hejzák.
HIV pozitivní se musí léčit celoživotně. Léky potlačují aktivitu viru, který ale v těle zůstává uchován v rezervoárech. Pokud se člověk neléčí, vir se začne v těle množit. Pokud nedodržuje léčbu správně, může si ve vzácných případech vypěstovat na léky rezistenci.
Léčba lidí s HIV prošla v posledních desetiletích obrovským vývojem. S virem dnes mohou lidé žít běžný život, dožít se 80 let. "V dnešní době by měl Freddie Mercury úplně jiný příběh, skončilo by to jinak. Dneska HIV znamená úplně jiný život," konstatoval Hejzák s odkazem na britského zpěváka a člena skupiny Queen, který nemoci AIDS před 30 lety podlehl. Nakažení v současnosti berou jednu tabletu denně, podle Hejzáka už se v některých evropských zemích objevila i injekční léčba, která se podává jednou měsíčně. V ČR je léčba dostupná v osmi specializovaných HIV centrech, která jsou při velkých nemocnicích. Každý léčený pacient dochází do těchto center dvakrát do roka na kontrolní odběry virové nálože.
Především homosexuální muži mohou jako prevenci užívat v posledních dvou letech také takzvaný lék pre-expoziční profylaxe, který je chrání před nákazou virem HIV. V Česku jej užívá několik set lidí, berou jednu tabletu denně. Na rozdíl od léčby HIV pozitivních, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, si ale zájemci musí tyto preventivní léky platit sami. Podle Hejzáka nyní stojí až 2500 korun na měsíc. Česká společnost AIDS pomoc si nechala vypracovat nákladovou studii, ze které vyplývá, že i úhrada tohoto léku je nákladově efektivní. Jeden zabráněný přenos může podle Hejzáka ušetřit zdravotnímu pojištění miliony korun, léčba jednoho HIV pozitivního totiž stojí asi 300.000 korun ročně.
V Česku existuje také lék, který mohou lidé začít užívat do 72 hodin po rizikovém kontaktu, a který by měl rovněž zabránit nákaze. Pro gay populaci je ale špatně dostupný a také drahý, podle Hejzáka vyjde asi na 10.000 až 15.000 korun.
Česká společnost AIDS pomoc provozuje v hlavním městě Dům světla, v kterém je testovací místo či azylový dům pro lidi s HIV. Nabízí také právní pomoc či službu psychologa, organizuje besedy na školách.
Související
Likvidace AIDS do roku 2030? Lékaři přiznávají, že se to nepovede, světoví lídři dělají málo
V pololetí přibylo 133 HIV pozitivních, podíl cizinců nejvyšší za dobu sledování
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 29 minutami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 1 hodinou
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 4 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 9 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 17 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera