Za revoluce obcházel lidmi strach. Čeho se báli nejvíce?

Během revoluce v roce 1989 byl i strach, že se situace obrátí proti lidem, říká pamětník Václav Ježek. Tehdy pracoval jako zeměměřič v Dole Nosek u Kladna. Zažil tam návštěvu posledního generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa Karla Urbánka, stal se i jedním z článků lidského řetězu kolem Kladna ve dnech sametové revoluce, kdy mu bylo 33 let.

Ačkoliv byl s rodinou 18. listopadu v Praze, ještě netušil co se děje. První zprávy se k němu dostaly ten den odpoledne z fotografií z Národní třídy ze 17. listopadu, které byly vystavené v Kladně. Večer už stál na shromáždění u kladenského divadla, kde byl vytvořen stávkový výbor. Následovala další shromáždění, a to nejen před divadlem, ale i v centru města.

Den poté, co lidé v Kladně vytvořili živý řetěz procházející městem, přijel k Dolu Nosek Karel Urbánek, kde se setkal s horníky, ale i dalšími zaměstnanci, přijeli i lidé z huti Poldi. Vystřídalo se několik řečníků, mezi nimi i Václav Ježek. Sled událostí posledních dní, včetně zážitku z vytváření živého řetězu se na konci jeho řeči projevil i tím, že se rozbrečel. Tehdy měl dvě malé děti, myslel na jejich budoucnost a byl podle svých slov šťastný, že se něco děje. "Cítil jsem tu pospolitost, že ti lidé už se pak nebáli," uvedl Ježek.

V období před rokem 1989 mu vadilo například to, že není možné bez výjezdní doložky vycestovat do zahraničí, snil mimo jiné o cestě za severní polární kruh. Při vyprávění svého dědečka slýchal o první republice a prezidentu Masarykovi. V práci měl štěstí na kolektiv, politika kolegy nerozdělovala. "Měl jsem štěstí, že jsem pracoval v kolektivu, kde byl snad jen vedoucí komunista," dodal Ježek. Jeho žena chtěla studovat vysokou školu, ale protože nevstoupila do strany, nemohla.

Jako ochotníci v době revoluce zkoušeli Revizora. Premiéra měla být v prosinci, nakonec vlivem společenského dění až v lednu, ale stále bylo téma aktuální. "Tohle bylo úžasný, že jsme si to mohli zahrát a nemuseli jsme se bát, že nás někdo kvůli tomu bude perzekuovat," dodal Ježek.

Po revoluci vycestoval do Norska a dodnes vzpomíná na pocity volnosti. "Záleželo už jen na mně, jestli se budu mít dobře," uvedl pamětník. Řekl, že si představoval, že dnešní situace ve společnosti bude lepší, ale na druhou stranu podle něj platí, že když někdo něco chce, musí pro to sám něco dělat.

Související

Na Václavském náměstí se uskutečnil Koncert pro budoucnost. (17.11.2021)

K účastníkům Koncertu pro budoucnost promluvil hologram Václava Havla

Na pódiu Koncertu pro budoucnost, který se koná na Václavském náměstí, se objevil trojrozměrný hologram Václava Havla, který přednesl projev před diváky. Bývalý československý a první český prezident, od jehož úmrtí letos uplyne deset let, v této podobě hovořil mimo jiné o situaci současného světa, který je "propojen i ohrožen více než kdy jindy".

Více souvisejících

17. listopad 1989 1989 češi sametová revoluce

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy