Žádost o ošetřovné: Lidé v tiskopisech dělají chyby, vyplacení peněz se pak zpozdí

O ošetřovné si kvůli zavřeným školám od vyhlášení nouzového stavu zatím požádalo téměř 151.200 zaměstnanců. Za poslední den Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dostala 5174 žádostí. Uvedlo to dnes ministerstvo práce.

Nouzový stav je v Česku od 12. března. Školy se uzavřely o den dřív, od 16. března nejsou v provozu stacionáře a další zařízení pro seniory či postižené. Stát doplácí ošetřovné zaměstnancům s dětmi do 13 let a těm, kteří museli zůstat doma se staršími či handicapovanými členy domácnosti. Poskytuje ho za celou dobu uzavření škol a sociálních služeb. Hradí se 60 procent základu příjmu. Opozice navrhovala zvýšení, ale neuspěla.

Vláda pak sama přišla s návrhem zákona o úpravě částky na 80 procent od dubna, nejdéle ale do konce školního roku. Poslanci to schválili minulý týden. Aby změna začala platit, musí ji ještě přijmout Senát a podepsat prezident.

Po vyhlášení nouzového stavu do konce března sociální správě dorazilo 13.137 žádostí o ošetřovné. V dubnu jich úřad dostal 138.018. Podle dřívějších údajů ministerstva práce by ošetřovné kvůli nařízenému uzavření mohlo pobírat až 181.000 lidí.

Zaměstnanec s minimální mzdou 14.600 korun má nyní za měsíc 7800 korun. Pokud by začal platit zákon se zvýšením dávky, bylo by to 10.530 korun. U výdělku 25.000 korun by se ošetřovné za duben zvedlo z 13.320 na 17.760 korun. U mzdy 30.000 korun by to bylo místo nynějších 15.990 korun 21.300 korun. Zaměstnanci, kteří vydělávají 40.000 korun, by od státu nově měli mít 27.300 místo 20.490 korun. U výdělku 50.000 korun by pak ošetřovné činilo 32.040 korun, nyní je zhruba o 8000 korun nižší.

Zaměstnancům sociální správa podle informací ze svého webu ošetřovné vyplatí do měsíce od doby, co obdržela všechny podklady. Lidé najdou tiskopisy na webu ČSSZ. Potvrzení o svém uzavření vyplní škola. Rodič ho pak předá zaměstnavateli elektronicky, nebo vytištěný. Firma či instituce doručí podklady okresní správě. Rodiče musí vyplnit dva tiskopisy - žádost o ošetřovné a výkaz péče. Žádost se vypisuje jen jednou. Výkaz se pak dělá opakovaně vždy po skončení měsíce. Nyní se vyplňoval za březen.

Mluvčí úřadu Jitka Drmolová už dřív uvedla, že v doručených tiskopisech bývá řada chyb a scházejí údaje. Vyplacení peněz by se tak mohlo opozdit.

Podle ČSSZ mezi nejčastější chyby patří to, že lidé nevyplní čitelně či vůbec jméno dítěte, jeho rodné číslo, údaje o společné domácnosti či číslo účtu. Často chybí i podpis. Zaměstnavatel zas případně nevypíše správně údaje o dnech, za které se o ošetřovné žádá.

Živnostníkům vyřizuje jejich ošetřovné ministerstvo průmyslu. Žádost s požadovanými přílohami mu posílají přes datovou schránku, e-mailem či poštou. Formuláře jsou na webu resortu. S vyplněním případně pomohou živnostenské úřady.

Někteří zaměstnanci a živnostníci si stěžují na to, že musí dokládat potvrzení od školy o jejím uzavření. Považují to za zbytečnou byrokracii, když všem školám nařídila zavřít vláda. Podle některých rodičů by potvrzení dávalo smysl u školek, které případně uzavřel provozovatel, přestože mohou fungovat.

Související

Ilustrační foto

V Česku přibývá lidí, kteří si kvůli péči o blízké berou ošetřovatelské volno

V Česku postupně přibývá lidí, kteří si kvůli péči o blízké berou dlouhodobější ošetřovatelské volno. Loni toto ošetřovné, které se platí z nemocenského pojištění, mělo asi 18.000 žen a mužů. Bylo jich tak téměř o 4100 víc než v předchozím roce, tedy o 29 procent. Na dávku se vyplatilo asi 210 milionů korun. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která dávku na ošetřování vyplácí. Experti poukazují na to, že se stárnutím společnosti potřeba péče dál poroste. Ministerstvo práce plánuje úpravy podpory.
Ilustrační fotografie.

Od ledna se prodlouží otcovská dovolená, dostupnější bude ošetřovné

Od ledna příštího roku se na dva týdny prodlouží otcovská dovolená, kterou může muž čerpat po narození dítěte. Snazší bude také získat příspěvek na dlouhodobé ošetřovné, u lidí umírajících nebude nutná předcházející hospitalizace. Rozšíří se také okruh lidí, kteří budou mít nárok na volno a příspěvek v době ošetřování.

Více souvisejících

ošetřovné čssz život Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 23 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 45 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy