Umělci jsou bohatí a pomoc nepotřebují? Je to úplně jinak, zlobí se herci

Program ministerstva financí „petadvacítka“, tedy plán na pomoc pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) má podle české Herecké asociace hned několik zádrhelů. Tak, jak je nastavený, totiž vyřazuje tu část herců, kteří se věnují například také učitelské činnosti na částečný úvazek. Hercům se také nelíbí, že herci jsou označováni za natolik bohaté, že pomoc od státu nepotřebují.

Herecká asociace upozorňuje, že po konzultaci s několika daňovými poradci a Ministerstvem průmyslu a obchodu se ukázalo, že dlouho očekávaný „Program 25“ pro OSVČ v sobě skrývá několik zásadních otazníků. „Bohužel, původně prohlašovaná podmínka, že nárok na příspěvek budou mít všichni OSVČ, kteří tuto činnost vykonávají jako hlavní, se do výsledného zákona nedostala,“ vysvětluje asociace v jejímž čele stojí herec a režisér Ondřej Kepka.

Háček je v tom, že v aktuálním zákoně se nehovoří o hlavní nebo vedlejší činnosti, ale o tom, že kdokoliv, za koho někdo platí nemocenské pojištění, nemá nárok. „Tedy lidově řečeno, má li OSVČ byť jen miniaturní úvazek jako „zaměstnanec“, tak i přesto tato mikroskopická částka v řádu jednotek tisíc korun mu ruší nárok na dotaci. V případě uměleckých profesí se často jedná například o malý učitelský úvazek, který pro většinu umělců nepřináší zásadní zisk – ten získávají ve své 'OSVČ aktivitě',“ popisuje zádrhel Herecká asociace.

Nelíbí se mu ani fakt, že se poslední dobou v médiích objevují výzvy, aby si každý rozmyslel, zda má na dotaci nárok. „Jaká jsou však přesná měřítka 'potřebnosti' dotace samozřejmě nikdo přesně nemůže stanovit – a tak se často vychází jen z laické představy 'výnosných či nevýnosných profesí'. Na začátku byl 'Program 25' stavěn jako 'pomoc pro každého, kdo byl nějak současnou situací zasažen' – nyní se přesouváme do roviny 'chudých' či 'bohatých' jedinců,“ píše se v oficiálním prohlášení.

Otázkou tedy prý je, kde je ona pomyslná hranice. „Je tedy rozhodující jaké mám úspory, majetek atp. – nebo je rozhodující, zda mě krize nějak postihla? Navíc stanovit 'postižení' v některých profesích je velmi složité. Zejména složité je vystihnout 'postižení' v profesích, které působí nepravidelně, které mají sice stabilní výdaje, ale nepravidelné příjmy. Právě v takové situaci jsou umělci v širokém slova smyslu,“ popisuje situaci umělců asociace.

Poukazuje na to, že mnozí herci nejsou tak bohatí, aby bez pomoci vydrželi delší dobu. „Dále se ohrazujeme, aby se v naší společnosti rozdělovali jedinci podle mediálního klišé na 'chudé' a 'bohaté' jen tím, že někdo pracuje ve zdánlivě výnosném oboru a jiný ne. Být spisovatelem, hercem, fotbalistou či překladatelem automaticky neznamená, že jsem 'za vodou'. Neposuzujme profesi jen na základě mimořádně úspěšných jedinců. Je to jen špička ledovce,“ dodává se v prohlášení. 

Související

Raoul Schránil

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety

Mezi nejoblíbenější a nejobsazovanější herce patřil vedle Oldřicha Nového, Nataši Gollové nebo Adiny Mandlové Raoul Schránil, který se proslavil především rolemi elegantních gentlemanů. Slávu po několika letech vystřídal tvrdý pád. Stejně jako jeho mnohé herecké kolegy, i jeho zasáhla po komunistickém převratu tvrdá perzekuce.

Více souvisejících

herci Ministerstvo financí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) osvč

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 55 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu

Česko má za sebou první z květnových státních svátků, ale na dveře už klepe ten druhý. Den vítězství bude mít na běžný chod společnosti mnohem větší vliv než předchozí Svátek práce. Projeví se to především v obchodech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy