Zájemci mohou i letos pořídit takzvané nocleženky, za které budou moci lidé bez přístřeší přečkat chladnou noc v teple. Poukázku na přenocování v noclehárnách je možné koupit za sto korun přes internet na adrese www.noclezenka.cz. V minulé zimní sezoně dárci potřebným věnovali 21.000 těchto kuponů. Pátý ročník projektu zahajuje Armáda spásy. ČTK to řekla její mluvčí Tereza Melišová.
"Nocleženka nezahrnuje pouze nocleh samotný, ale i možnost osobní hygieny, polévku s pečivem, teplý nápoj, možnost získat čisté a teplé oblečení, zdravotní prohlídku, základní ošetření a v neposlední řadě podporu sociálního pracovníka," uvedl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. Podle něj není cílem lidem zajistit jen přespání, ale pomoci jim odrazit se ode dna a vrátit se k soběstačnému životu.
V první sezóně po zahájení projektu zakoupili lidé 6500 kuponů. Další zimu se prodalo 30.000 poukázek, přispěly k tomu tehdejší silné únorové mrazy. Za třetí mírnější zimy se podařilo získat 23.000 nocleženek a v poslední sezoně 21.000. Peníze za nevyužité poukazy putují do zvláštního fondu. Z něj se pak poskytuje další pomoc lidem v nouzi.
Zaplacená nocleženka se v noclehárně vytiskne a dostane ji sociální pracovník, který ji předá člověku v tísni. Každá poukázka má své číslo. Dárce se tak může dozvědět, že za jeho stokorunu někdo potřebný přespal v zařízení Armády spásy v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Jirkově, Šumperku či Havířově. Za noc v noclehárnách lidé bez přístřeší platí poplatek. Ten obvykle činí pár desetikorun. Podle pracovníků je cena spíš symbolická a motivační, náklady rozhodně nepokryje.
Podle Krupy se kvůli šíření covidu-19 pravidla přijímání a pobytu letos zpřísnila. "Pokud se u někoho projeví příznaky, okamžitě je odkázán na zdravotníka, lékaře, případně hygienu," uvedl Krupa. Podle něj pracovníci člověka s horečkou a dalšími obtížemi do zařízení nepustí, lidé pak musí od lékaře získat potvrzení o bezinfekčnosti. V budovách se nosí roušky, k dispozici je dezinfekce.
Podle výsledků sčítání žilo loni na jaře v Česku 21.300 lidí bez přístřeší a stálého bydlení, z nich 2600 dětí. Venku a v noclehárnách přespávalo 11.600 osob. Nejvíc z nich bylo v Praze, a to téměř 2100. Následoval Moravskoslezský kraj se 1700 lidmi. Průměrnému "člověku z ulice" bylo 47 let a pět měsíců.
Podle pracovníků Armády spásy se situace kvůli koronavirové krizi zhoršuje. Do zařízení této organizace třeba v Moravskoslezském kraji už na jaře docházel dvojnásobek potřebných než obvykle. Mezi nimi byli i ti, kteří zrovna ztratili práci a museli opustit podnikovou ubytovnu. "Mnoho lidí si myslí, že člověk bez domova musí být na ulici. Teoreticky je bezdomovcem každý, kdo bydlí nestandardně, tedy třeba i v komerčních ubytovnách, v azylových domech, noclehárnách, u známých a podobně," uvedl Krupa.
Armáda spásy začala v Československu fungovat v roce 1919. Za komunistického režimu musela v roce 1950 činnost přerušit, po vynucené čtyřicetileté pauze ji obnovila. Zaměřuje se na pomoc lidem bez přístřeší. Provozuje denní centra, noclehárny či azylové domy. Služby se financují hlavně z dotací od státu, krajů a měst. Náklady se tak ale podle vedení nepokryjí. Pomáhají sbírky a nocleženky.
Související

Bezdomovec vrátil peněženku s 50 tisíci korunami. Lidé mu poslali téměř milion

Německo musí řešit nový problém. Počet bezdomovců raketově stoupá
Bezdomovci , Armáda spásy , charita , život
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 29 minutami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 1 hodinou

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 3 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
včera

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
včera

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
včera

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
včera

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
včera

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
včera

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
včera

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
22. července 2025 22:01
Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
Jeden z důležitých členů britské královské rodiny dnes slaví narozeniny. Jde dokonce přímo o budoucího krále, který si však na svůj nástup na trůn počká. Pokud se tedy nestane něco nečekaného.
Zdroj: Lucie Podzimková