Čachry s máslem? Stát tratí miliony, tvrdí Správa hmotných rezerv

Praha - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) podala trestní oznámení kvůli smlouvě se společností Milcom servis na obměnu másla ve státních nouzových zásobách. SSHR se nezdá, že firmě platí víc za nakoupené máslo, než pak dostane při zpětném prodeji stejného zboží. Stát tak přichází o miliony. Milcom tvrdí, že máslo skladováním ztrácí hodnotu. Napsaly to dnes Lidové noviny (LN).

Smlouva na dodávku a následnou obměnu másla do státních rezerv je z roku 1993, má 44 dodatků a řadu bodů, které vedení SSHR podle deníku považuje za velmi nestandardní. Předseda správy Pavel Švagr podal podle informací serveru Lidovky.cz trestní oznámení na neznámého pachatele. "Chci, aby smlouvu prověřila policie a aby posoudila, jestli bývalí členové vedení správy nepoškodili stát," řekl webu Švagr, který je ve funkci od letošního února.

Milcom servis skladuje a obměňuje pro stát zhruba 430 tun másla, naráz se zpravidla mění zásoby několika stovek tun a stát tak přichází o jednotky milionů korun, píše deník. Při nákupu do svých zásob stát zaplatí za tunu másla v průměru o 10.000 korun víc, než pak dostane za stejné množství při obměně.

Švagr poukazuje na to, že při obměně zásob sýrů, která vychází ze stejné smlouvy jako u másla, neplatí SSHR nic navíc. Firma dostává zaplaceno jen za skladování a obměňování.

Ředitel Milcomu Josef Vychodil hájí cenový rozdíl u másla tím, že odráží změnu hodnoty potraviny při skladování v mrazírnách. "Naskladňuje se vždy máslo čerstvé a vyskladňuje máslo stolní, které prošlo mrazírenským skladováním, ve stáří 12 až 23 měsíců od data výroby, a má tedy nižší obchodní hodnotu a možnost uplatnění na trhu," řekl serveru Lidovky.

Cenový rozdíl pro máslo podle Vychodila stanovuje pro každý rok vedení SSHR. Správa s Milcomem od roku 2009 podepsala každých dvanáct měsíců dodatek, který smluvní vztah prodloužil o další rok. Bez výběrového řízení, píšou LN.

Švagr se na policii podle serveru obrátil také kvůli nevyrovnanosti ve lhůtách pro placení. Když stát máslo nakupuje, musí za něj zaplatit do 17 dnů, při zpětném prodeji může firma státu zaplatit až za 35 dnů. Důvodem pro podání trestního oznámení je i neustálé prodlužování smlouvy. SSHR proto nyní vyhlásí soutěž, která má přinést takzvaného ochraňovatele této komodity. Smlouva by měla být na tři roky, pak se bude dodavatel znovu vybírat.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.
Ilustrační fotografie.

Česko dnes poslalo na Ukrajinu další humanitární pomoc

Česko dnes ráno poslalo vlakem na Ukrajinu další humanitární pomoc. Ve 38 vagonech je především zdravotnický materiál a hasičské a pracovní oblečení. V tiskové zprávě o tom informoval Tomáš Pořízek z generálního ředitelství hasičů.

Více souvisejících

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy