Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je pro další rozvoj jádra, které je dle jeho slov nutné pro zajištění energetické bezpečnosti země. Nejpravděpodobnější variantou pro rozšíření českých jaderných elektráren je to, že se na investici bude podílet i dodavatel technologie.
Energetická společnost ČEZ, v níž stát drží majoritní podíl, sama podle premiéra na investice prostředky mít zřejmě nebude. Variantu, že by stát garantoval výkupní ceny elektřiny z jaderných elektráren, vláda už dříve odmítla jako rizikovou pro státní rozpočet, připomněl předseda vlády.
O státem garantované ceny usiloval ČEZ, když vypsal tendr na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. Jelikož se k tomu kabinet zavázat odmítl, ČEZ tendr zrušil. Nyní české jaderné projekty, stavbu třetího případně čtvrtého bloku v Temelíně, respektive pátého bloku v Dukovanech, firma pouze rozvíjí. Nový tendr ČEZ zatím nepřipravuje a čeká na energetickou koncepci.
Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který nyní činí 2000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami Kč. Ve výběrovém řízení na dostavbu Temelína byly česko-ruské Konsorcium MIR.1200, americko-japonská společnost Westinghouse a později vyřazená francouzská Areva. V debatách o novém tendru politici zmiňují také korejské a čínské společnosti.
Zájem dostavět své jaderné elektrárny mají také sousední Slováci. Společnost Slovenské elektrárne (SE) patří ze dvou třetin italské skupině Enel. Ta zvažuje prodej svého podílu, závazné nabídky čeká do konce listopadu. Jeho koupi zvažuje i ČEZ. Problémy okolo plánovaného rozšíření jaderné elektrárny Mochovce mohou ale ČEZ odradit, připustil nedávno generální ředitel české firmy Daniel Beneš. Slovenská vláda, která drží 34 procent SE, totiž žádné garance na pokrytí rizik kolem Mochovců neplánuje.
O výstavbě jaderné elektrárny v lokalitě Temelín bylo rozhodnuto po expertním výběru staveniště pro 4 bloky VVER 1000 v roce 1980. Investiční záměr stavby byl vydán již v únoru 1979, úvodní projekt 1. a 2. bloku byl generálním projektantem Energoprojektem Praha (EGP) zpracován v roce 1985. V roce 1982 byl uzavřen kontrakt na dodávku sovětského technického projektu. Tento projekt zahrnoval reaktorovnu, budovu aktivních a pomocných provozů a budovy dieselgenerátorových stanic. Stavební povolení bylo vydáno v listopadu 1986. Vlastní stavba provozních objektů byla zahájena v únoru 1987, přičemž přípravné práce byly zahájeny na staveništi již v roce 1983. Již před rokem 1990 byl původní sovětský projekt vylepšován československými odborníky. Generálním dodavatelem byla akciová společnost Škoda Praha.
Po listopadu 1989 došlo v nových politických a především ekonomických podmínkách k přehodnocení potřeby výkonu 4000 MW v České republice. Vláda ČR svým usnesením č. 103/93 z března 1993 rozhodla o dostavbě JE Temelín v rozsahu dvou bloků. Původní termíny dokončení jednotlivých bloků vycházely z průběžné doby výstavby unifikovaného bloku 60 měsíců. Vzhledem k dodavatelským problémům a ke změnám v politické a následně i hospodářské oblasti po roce 1989 byly termíny několikrát upraveny. Přes období velkých nejistot byla redukovaná a v technologii modernizovaná stavba dokončena a v červenci 2000 bylo zavezeno palivo do reaktoru. 21. prosince 2000 vyrobil první blok první elektřinu, informuje cez.cz.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , ČEZ , Jaderná elektrárna Temelín
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Pokud začnete do protestujících střílet, jsme v pohotovosti, pohrozil Trump Íránu
před 2 hodinami
Ukrajinský dronový útok v Rusku údajně zabil desítky lidí. Kyjev to popírá
před 3 hodinami
Ukrajinci nacházejí způsoby, jak se vyrovnat s výpadky proudu kvůli ruským útokům
před 4 hodinami
Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři
před 6 hodinami
Předpověď počasí do konce týdne. Na horách může připadnout další sníh
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
včera
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
včera
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
Válka na Ukrajině, která vypukla na konci února 2022, se již protáhla až do roku 2026. Lídři obou stran konfliktu přednesli své novoroční projevy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že mírová dohoda je téměř hotová. Ruský protějšek Vladimir Putin podle svých slov věří ve vítězství Moskvy.
Zdroj: Lucie Podzimková