Češi vzali pivo v plechovce na milost, jeho produkce roste

Praha - Z údajů Českého svazu pivovarů a sladoven vyplývá, že množství piva plněného do plechovek v Česku dlouhodobě roste. Loni podíl plechovkového piva na celkové tuzemské pivní produkci přesáhl již šest procent.

V roce 1994 dosahovala produkce plechovkového piva okolo 200.000 hektolitrů, do roku 2013 vyšplhala nad jeden milion hl. "Příčinou nárůstu může být podíl inovací a exportu," řekl ČTK výkonný ředitel svazu Vladimír Balach. V cizině je podíl plechovkového piva obecně přesto výrazně vyšší než v Česku.

Navzdory růstu je totiž podíl plechovkového piva na tuzemské výrobě ve srovnání s celou Evropskou unií, kde představuje kolem 30 procent, zhruba jen pětinový. Při prodejích baleného piva v českých obchodech pivo v plechovkách tvoří pouze desetinu prodaného piva. Více než dvě třetiny prodejů tvoří pivo ve skleněných lahvích, zhruba pětinu představuje pivo v plastových lahvích.

Pivo v plechovkách v Česku má podle mluvčího Pivovarů Staropramen Pavla Barvíka ve srovnání se světem mnohem kratší historii. České pivovary se plechovkovému pivu začaly ve větším rozsahu věnovat až v 90. letech.

"Jedna z prvních linek na plechovky byla instalována v roce 1991 v pivovaru Braník a balila pivo do plechovek nejen pro stejnojmennou značku, ale pro široké okolí," podotkl mluvčí.

Dominantním obalem v Česku přesto i nadále zůstávaly tradiční vratné skleněné lahve a popularita plechovek nijak zvlášť nerostla, směřovaly především na vývoz. K výrazné změně vnímání a oblibě plechovkového piva došlo až v letech 2010 až 2012. "Dorostla nová generace pivařů, pro které je plechovka naprosto přirozený obal, který často preferují," uvedl Barvík.

Nápad použít plechové konzervy, používané od začátku 19. století úspěšně k uchovávání potravin, také k prodeji piva, se v USA objevil už v roce 1909. Další 25 let, poznamenaných mimo jiné přísnou prohibicí, ale trvalo, než se povedlo tuto myšlenku uvést do života.

Psali jsme: Co všechno umí pivo? Nové zjištění zaskočilo i samotné znalce
 

Na etiketách přitom nebylo logo žádného z velkých pivovarů, ty se totiž obávaly, že by nevyzkoušená novinka mohla poškodit jejich reputaci. Role průkopníka tak připadla malému podniku, který založil v Newarku ve státě New Jersey německý imigrant Gottfried Krueger. Dohodu s výrobcem plechovek uzavřela firma vedená jeho synem na podzim roku 1933 a už koncem prosince téhož roku se mezi vybranými zákazníky ocitla první zkušební várka 2000 plechovek s firemním maskotem na boku.

Nový nerozbitný obal přijali američtí pivaři příznivě, podle většiny z nich byla dokonce chuť Kruegerova piva z plechovky lepší než toho prodávaného v lahvích. A úspěch slavil pivovar i 24. ledna roku 1935, když dodal plechovkové pivo na běžný trh. Původně malý regionální pivovar začal rychle expandovat a ohrožoval dokonce giganty jako Anheuser-Bush. V létě 1935 už prodávala firma Krueger téměř 200.000 plechovkových piv denně a do nového obalu se konečně odhodlaly i další pivovary.

Českému pivnímu trhu dominuje "velká čtyřka" pivovarnických společností, kterou tvoří Plzeňský Prazdroj (SABMiller), Pivovary Staropramen (Anheuser-Busch InBev), Heineken CZ (vyrábí Krušovice či Starobrno) a státem vlastněný Budějovický Budvar. Na velkou čtyřku připadá 75-80% podíl celkové české pivní produkce. Hned za nimi je skupina Pivovary Lobkowicz, která je pátým největším hráčem na trhu.

Mezi další významné české pivovary patří Moravskoslezské pivovary (PMS, tvoří je Holba, Zubr a Litovel) a skupina LIF (Svijany, Rohozec a Primátor). Podle ČSPS se český trh s pivem skládá ze zhruba 50 velkých a středních pivovarů a z více než 200 minipivovarů (roční produkce do 10 tisíc hektolitrů), které mají dohromady téměř 400 místních značek, některé s více než stoletou tradicí, uvedl investicniweb.cz.

Související

Kofola

Kofola vstupuje do neprobádaných vod. Kupuje pivovary Holba, Zubr a Litovel

Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, která rozvíjí tradiční značky piv Holba, Zubr a Litovel. Nápojářská rodina tak může na regionální úrovni vstoupit do další kategorie, ve které může využít své podnikatelské, distribuční a marketingové know-how. Dokončení transakce, která podléhá schválení antimonopolních úřadů, se očekává zkraje příštího roku. 
Ilustrační fotografie.

Slavný český pivovar definitivně končí výrobu, rozhodla valná hromada

Pardubický pivovar přestane vařit pivo. Výrobu ukončí k 31. březnu 2023. Její část patrně přesune do pivovaru Ostravar. Rozhodla o tom dnes valná hromada. Majoritním vlastníkem je od roku 2019 skupina Pivovary Staropramen. O ukončení výroby rozhodla proto, že v důsledku pandemie a vypuknutí války na Ukrajině nemohla uskutečnit své plány na rozšíření nabídky regionálních značek i navýšení produkce skupiny. Informace poskytla v tiskové zprávě.

Více souvisejících

pivovary Pivo

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy