Praha - Akcionáři největší tuzemské telekomunikační firmy O2 dnes rozhodli o rozdělení společnosti na operátora poskytujícího služby a novou firmu Cetin, která bude vlastnit a spravovat pevné a mobilní sítě a datová centra. Rozdělení prosadila finanční skupina PPF Petra Kellnera, která v O2 vlastní téměř 85 procent akcií, naopak minoritní akcionáři byli z velké části proti.
Klíčové hlasování bylo až po více než deseti hodinách od začátku valné hromady. Jednání protahoval rekordní zájem drobných akcionářů, kterých se sešlo přes 700, tedy trojnásobek obvyklé účasti. Představenstvu během jednání docházely desítky dotazů k hospodaření a rozdělení firmy i protesty proti rozdělení. Vystoupení některých účastníků byla velmi emotivní.Firma by měla být rozdělena od letošního června. O2 bude dál poskytovat telekomunikační služby koncovým zákazníkům, bude vlastnit mobilní frekvence a také dceřiného mobilního operátora na Slovensku. Do nově vytvořené firmy Cetin přejde infrastruktura, tedy pevné sítě, mobilní vysílače a datová centra. Od rozdělení si vedení společnosti slibuje efektivnější fungování obou částí. O2 by měla flexibilněji reagovat na požadavky trhu, Cetin zase poskytovat ve větší míře služby infrastruktury i dalším zájemcům. Náklady na rozdělení mají dosáhnout jednotek milionů korun.Do Cetinu má přejít majetek v odhadní ceně 46,9 miliardy korun. Všichni akcionáři O2 získají ke každé akcii jednu akcii Cetinu, která nebude veřejně obchodovatelná. Jmenovitá hodnota akcií O2 klesne z 87 korun na deset korun.
Související
Poukaz jako omluva za velký výpadek. Zákazníci O2 mají čas do příští neděle
O2 postihl rozsáhlý výpadek. Nefunguje internet, volání ani SMS
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
před 2 hodinami
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
před 3 hodinami
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
před 4 hodinami
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
před 5 hodinami
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
před 7 hodinami
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
před 8 hodinami
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
před 9 hodinami
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
Ruský opoziční a protiválečný politik Boris Naděždin opustil Rusko a odcestoval do Paříže poté, co čelil stupňujícímu se tlaku ze strany ruských úřadů. Do Francie odjel narychlo po obdržení předvolání od Vyšetřovacího výboru Ruské federace, přičemž se obával bezprostředně hrozícího zatčení a uvěznění v moskevské věznici Lefortovo. Kvůli spěšnému odjezdu musel v zemi zanechat svou rodinu a zmeškal i svatbu vlastní dcery.
Zdroj: Libor Novák