České firmy se snaží redukovat odpady ve výrobě

Praha - České firmy se stále častěji snaží redukovat odpady ve výrobě, motivací je snížení nákladů. České firmy se stále častěji snaží redukovat odpady, které vznikají při průmyslové výrobě. Řada druhů odpadů, které se musely v minulosti složitě a nákladně likvidovat jsou nyní v technologiích firem opětovně využívány nebo předávány specialistům k dalšímu využití. Motivací jsou nižší náklady za likvidaci odpadu. Tato cesta je podle odborníků ekologičtější a levnější než odpady odstraňovat na skládkách nebo ve spalovnách.

Podle Věry Hudákové z Centra pro hospodaření s odpady mají firmy čím dál více možností, kde odevzdávat bezplatně výrobky v režimu zpětného odběru. Týká se to například elektrozařízení nebo baterií. "Motivace firem je hlavně finanční, to znamená ušetřit, ale jde i o vylepšování image v očích veřejnosti, kterou čím dále víc zajímá i chování jednotlivých firem k životnímu prostředí," uvedla Hudáková. Část společností se také snaží už předcházet vzniku odpadu. Je to pro ně finančně výhodnější, než odpad generovat a následně hledat formu jeho likvidace nebo dalšího využití.

Podle výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství Petra Havelky se firmy, jakožto původci odpadů, snaží postupně snižovat své náklady, což se týká i oblasti odpadového hospodářství. "Častým jevem je také to, že po odborné komunikaci s odpadovými společnostmi naleznou vhodnější řešení při samotné výrobě a vzniká jim například místo nevyužitelného nebezpečného odpadu odpad, který je dále zpracovatelný a nemusí již nést nebezpečné vlastnosti," vysvětlil Havelka.

Lepší stimul než zákonné zákazy a omezení je podle něj ekonomická kalkulace. "Kde by se určitě dalo přidat, je otázka vhodné velikosti obalů u prodávaného zboží. Každý známe z normálního života případy, kdy jako spotřebitelé do určité míry pochybujeme o tom, zda obal pro svůj obsah, skutečně musel být tak velký," uvedl Havelka.

Občané i firmy by podle něj měli pokračovat v co největší snaze o třídění odpadů. V ČR je procento využití odpadů z celkové produkce ve srovnání s ostatními státy podle odborníků vysoké. Umíme využít až 79,5 % všech vznikajících odpadů a patříme tak v tomto mezi prvních šest států v EU. "ČR se však musí dále zaměřit na co největší míru zpracování směsného komunálního odpadu, tedy na jeho další třídění a využití jednotlivých jeho složek. EU k tomuto chce stanovit cíl k roku 2030, kdy má být až 70 % komunálního odpadu recyklováno," sdělil Petr Havelka.

Český zákon o odpadech nastavil hierarchii způsobů nakládání s odpady tak, že na prvním místě je právě předcházení vzniku odpadů. Zároveň zákon o odpadech nařizuje každému, že má při své činnosti povinnost předcházet vzniku odpadů, omezovat jejich množství a nebezpečné vlastnosti. Firmy, které pravidla porušují, mohou dostat od České inspekce životního prostředí pokutu. "ČIŽP má v rámci svých kompetencí za zjištěné porušení předpisů platných v oblasti odpadového hospodářství možnost uložit sankce dle povahy správních deliktů. Maximální výše pokuty může podle zákona o odpadech dosáhnout 50 milionů korun," uvedl Lukáš Kůs, vedoucí oddělení odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí.

Například elektroodpad představuje velké riziko nebezpečí kontaminace půdy, znečištění podzemních vod a ohrožení zdraví obyvatel i zvířat. Právě se směsným komunálním odpadem se v současné době odstraňuje poměrně značná část elektrozařízení, často i s bateriemi, která pak může končit na skládkách. "Z nezabezpečené skládky tak mohou unikat škodlivé a jedovaté látky do ovzduší, vody i půdy," uvedl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA.

Česká asociace odpadového hospodářství sdružuje významné společnosti působící na trhu odpadového hospodářství v České republice. V tuto chvíli pod ČAOH spadá více než 85 společností. Roční obrat, kterého tyto subjekty dosahují v odpadovém hospodářství je cca 17 miliard Kč.

Centrum pro hospodaření s odpady bylo založeno na základě rozhodnutí ministra životního prostředí dne 1. 9. 2001 jako součást VÚV T.G.M. Od svého založení zajišťovalo odborné činnosti a výzkum v oblasti nakládání s odpady a také odbornou podporu odboru odpadů Ministerstva životního prostředí.

REMA Systém je neziskově hospodařící společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Systém byl založen 14. února 2005. Iniciovali jej největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR. Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí zabezpečením efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem REMA Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. REMA Systém se zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. REMA Systém realizuje projekty Zelená firma, Zelená škola, Zelená obec a Buď líný, v jejichž rámci zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ze škol, firem, obcí a od domácností. Zároveň zastřešuje projekt Trash Made, který je zaměřen na výrobu šperků a doplňků z elektroodpadu.

REMA Battery je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností výrobců a dovozců baterií a akumulátorů daných zákonem č. 297/2009. Hlavním smyslem činnosti REMA Battery je ochrana životního prostředí - zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace baterií a akumulátorů. REMA Battery je oprávněna k provozování kolektivního systému pro zpětný odběr baterií a akumulátorů na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ze dne 15. 12. 2009.

REMA PV Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech v roce 2012. REMA PV Systému navazuje na aktivity společností REMA Systém a REMA Battery. Hlavním smyslem činnosti REMA PV Systému je ochrana životního prostředí - zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace solárních panelů. REMA PV Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na řešení problematiky solárních panelů a jiných solárních komponentů.

Související

Školství, ilustrační foto

Češtinu bude učit architekt? Novela ohrožuje kvalitu vzdělávání, obává se Pedagogická komora

Pedagogická komora, z. s., vyzvala poslance, aby zamítli novelu zákona o pedagogických pracovnících, nebo ji vrátili vládě k přepracování. Hlavním nedostatkem návrhu je, že neobsahuje pojistky proti možnému zneužití. Novela umožní ředitelům škol, aby uznali kvalifikaci učitele lidem, kteří ji ve skutečnosti nemají. Rodič se tak ani nedozví, že jeho dítě učí člověk bez pedagogického vzdělání, protože bude z hlediska legislativy oficiálně považován za kvalifikovaného učitele.

Více souvisejících

protext odpady firmy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy