Praha - Krajský soud v Praze dnes poslal do konkurzu nižborskou sklárnu Rückl Crystal, která je od června v úpadku. Firma zhruba se 130 zaměstnanci, která má více než stoletou tradici a v minulosti vyráběla kromě jiného filmové ceny Český lev, se dostala do ekonomických problémů a sama na sebe podala insolvenční návrh. Soud rozhodl o konkurzu, protože nebyl ve stanovené lhůtě podán návrh na reorganizaci podniku.
"Vzhledem k tomu, že nebyl dán návrh na reorganizaci, tak samozřejmě pak ani není možné rozhodovat o variantě, že by nebyl prohlášen konkurz, ale bylo rozhodnuto o reorganizaci. Protože reorganizace je na návrh," řekl novinářům po dnešní schůzi věřitelů soudce Jaroslav Vaško. Insolvenční správce David Jánošík by dal přednost prodeji celého závodu před prodejem po částech. "Někdy začátkem září se sejde zvolený věřitelský výbor a rozhodne o způsobu zpeněžení," řekl Jánošík ČTK. Prezident sklárny Jiří Rückl v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny vyslovil přání, aby si továrnu koupil někdo, kdo zachová zaměstnanost a provoz.
Do insolvenčního řízení se přihlásilo šest desítek věřitelů s pohledávkami za více než 156 milionů korun. Je mezi nimi například Swiss Forfait s pohledávkou převyšující 60 milionů nebo firmy RWE Energie a Česká spořitelna. Do věřitelského výboru dnes byly zvoleny společnosti Swiss Forfait, Central Aval a Genetrix, které už působily v prozatímním výboru. Návrh na rozšíření výboru o dalšího člena věřitelé neschválili. Hodnota sklárny byla oceněna na 74 milionů Kč. "Podnik dlužníka je v současné době stále provozován, stále vyrábí," připomněl Jánošík.
Sklárnu postihl propad poptávky za ekonomické krize a kvůli politickým událostem v tradičních odbytištích, především v Egyptě, Íránu a Rusku. Loni navíc vedl snížený objem výroby k havárii výrobního zařízení, které je dimenzováno na vyšší objem skloviny. Reklamace po havárii donutily firmu přepracovat část dodávek na vlastní náklady, což způsobilo výpadek tržeb a vystupňování potíží při financování provozu.
V roce 2013 dosáhla nižborská sklárna, která tehdy zaměstnávala 161 lidí, obratu 103 milionů Kč a její hospodaření skončilo ztrátou 1,9 milionu Kč. Loni měla firma tržby 83 milionů a ztrátu 59 milionů Kč, která byla způsobena propadem výroby kvůli odbytovým potížím i technologické havárii. Od letošního ledna do 1. června utržila zhruba 21 milionů a vykázala ztrátu 18,5 milionu Kč, počet zaměstnanců klesl na 133. "Hospodaření dlužníka je i v době po rozhodnutí o úpadku ztrátové, dlužník se potýká s propadem tržeb, odchodem některých klíčových zaměstnanců i s dalšími komplikacemi," stojí ve zprávě insolvenčního správce. Pro udržení výroby uzavřela sklárna s věřitelem Swiss Forfait smlouvu o úvěrovém financování do výše deseti milionů korun.
Sklářský rod Rücklů je s výrobou skla spjat už dlouho. Jan Rückl založil svou firmu v roce 1846 v Cyranově Ostrově. Jeho syn postupně vystavěl sklárny ve Včelničce, Skalici a v roce 1903 v Nižboru. Činnost firmy byla ukončena znárodněním v roce 1945 a výroba pokračovala pod značkou Bohemia. V roce 1992 obnovil činnost společnosti Jiří Rückl. Firmu musel koupit, protože stát ji znárodnil na základě Benešových dekretů po roce 1945 a restituce se týkala jen majetku zabaveného po únoru 1948.
Ve sklárně vedle běžných výrobků vznikaly také umělecké trofeje, kromě sošek Českých lvů třeba cena Ferdinanda Peroutky nebo takzvané Křišťálové oko pro vítěze soutěže Czech Press Photo. Sklo od nižborských sklářů měl i bývalý prezident Václav Klaus, dostalo se k papeži Janu Pavlu II., belgické královně Beatrix, anglické královně Alžbětě II. či bývalému americkému prezidentovi Billu Clintonovi.
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák