Praha - Z dnešních informací České národní banky (ČNB) vyplývá, že běžný účet platební bilance skončil ve druhém čtvrtletí přebytkem tří miliard korun. Čísla potvrzují dřívější očekávání ekonomů, že platební bilance ČR má i letos dobře našlpánuto.
Ve druhém kvartále bilance obvykle propadá do schodku, loni to bylo 29 miliard korun. V prvním čtvrtletí byl účet v přebytku 92,7 miliardy korun, čili v součtu za pololetí je bilance aktivní. Loni skončila poprvé v historii země přebytkem 26,1 miliardy korun.
Kladný výsledek platební bilance představuje 1,5 procenta HDP. Přebytek obchodu se zbožím a službami vykázal ve druhém kvartále přebytek téměř 84 miliard korun. Meziroční růst o 0,6 miliardy korun souvisel především s růstem přebytku bilance služeb o šest miliard korun.
Finanční účet vykázal čistý odliv finančních zdrojů do zahraničí ve výši 62,4 miliardy korun. V přímých investicích představoval odliv prostředků z Česka 4,2 miliardy korun, rovněž portfoliové investice vykázaly odliv zdrojů do zahraničí za 34,8 miliardy korun. Tuzemští investoři nakupovali zahraniční dluhové a majetkové cenné papíry v rozsahu 23,4 miliardy korun.
"Dnešní čísla jsou tak dalším dokladem současného poměrně zdravého vývoje české ekonomiky," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Údaje navíc podle něj ukazují, že současná expanze ekonomiky se zdaleka neopírá pouze o zahraniční obchod, ale je rozprostřena mezi více složek růstu. "Takový stav je příznivý, neboť je předpokladem poměrně vysoce udržitelného hospodářského růstu," dodal.
Celková meziroční inflace byla v srpnu o 0,4 procentního bodu pod prognózou ČNB. Tato odchylka byla dominantně dána vývojem cen potravin, u nichž prognóza nepočítala s pozorovaným obnovením meziročního poklesu. Ve stejném směru, ale v podstatně menší míře, se na odchylce skutečnosti od prognózy směrem dolů podílel o něco hlubší meziroční pokles cen pohonných hmot, v jejichž aktuálním vývoji se začíná odrážet obnovený pokles cen ropy, informuje cnb.cz.
Prognóza ostatních složek inflace se naplnila. Korigovaná inflace bez pohonných hmot přitom setrvala v souladu s prognózou na úrovni 1,1 % v meziročním vyjádření. Na tento ukazatel jádrové inflace v poslední době působí několik protisměrných vlivů, které se v souhrnu kompenzují. Směrem nahoru je to růst domácí ekonomiky a mezd i oslabení koruny vůči dolaru, směrem dolů pak odeznění přímého efektu oslabeného kurzu koruny vůči euru a pokračující pokles zahraničních cen výrobců.
23. ledna 2026 15:37
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
Související
Česko nakupuje nejvíce zlata na světě. Hodnota zlata v majetku ČNB je proto rekordní
Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Oděsa se změnilo v peklo na zemi. Pod ruskými útoky trpí každý den
před 55 minutami
Trump možná trpí Alzheimerovou chorobou, tvrdí jeho neteř. Napište, že jsem zdravý, nařídil prezident novinářům
před 2 hodinami
Předpověď počasí na měsíc: Silné mrazy jen tak nezmizí, vrátí se i v únoru
včera
EU a USA připravují rozsáhlý desetiletý plán prosperity na obnovu Ukrajiny za 800 miliard dolarů
včera
Česká diplomacie zemřela. Macinkův mafiánský útok na prezidenta a novináře pohřbívá i demokracii
včera
Brusel počítá se vstupem Ukrajiny do EU v roce 2027. V příštích sto letech to neschválíme, reaguje Orbán
včera
Babiš chce konflikt urovnat. Macinku a Pavla pozval k jednacímu stolu
Aktualizováno včera
Pomsta Pavlovi: Macinka ho za nejmenování Turka nechce pustit na summit NATO. Na tiskovce selektuje novináře
včera
Je přecitlivělý a má brutální komunistickou minulost, prohlásil o Pavlovi Turek
včera
Maďarsko a Slovensko podají žalobu na Evropskou unii
včera
Macinkovými SMS zprávami se zabývá policie
včera
Macinka není kompetentní pro funkci šéfa diplomacie, Babiš je teď ve složité situaci, míní politoložka
včera
Slova Macinky jsou nešťastná, prohlásil Babiš. Jste zbabělec vpálila mu do obličeje TOP09
včera
Pavel hájí zájmy občanů i demokracie. Macinka a Turek se s tím musí smířit a ukončit otravnou kauzu
Aktualizováno včera
Macinka musí ve vládě skončit, zní jednohlasně z opozičních lavic
včera
Diskreditace před zahraničními partnery i světovými médii. Jak Macinka ve zprávách vyhrožoval Pavlovi?
Aktualizováno včera
Pavel obvinil ministra zahraničí Macinku z vydírání
včera
Vůbec nešlo o armádu. Macinka nechtěl dát letouny Ukrajině kvůli Pavlovi, odhalují SMS zprávy
včera
DOKUMENT: Plné znění SMS konverzace Petra Macinky s Petrem Kolářem
včera
CNN: CIA potají spřádá plány na vytvoření trvalé základny ve Venezuele
Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) v tichosti připravuje plány na vytvoření trvalé základny ve Venezuele. Podle několika zdrojů CNN obeznámených s touto situací má CIA sloužit jako hlavní nástroj administrativy Donalda Trumpa při prosazování amerického vlivu v zemi poté, co byl počátkem tohoto měsíce dramaticky zadržen bývalý prezident Nicolás Maduro.
Zdroj: Libor Novák