Piškoty Opavia změnily chuť i tvar. Vyrábí se v Polsku a Češi zuří

Praha - Piškoty Opavia mají podle zákazníků horší chuť, tvar i barvu! Firma Mondelez, pod kterou Opavia spadá, změny kvality odmítá. Jenže podle obalu se změnilo složení, navíc vzrostla i cena. Mondelez totiž přesunul výrobu do Polska.

"Bývaly moc dobré, ale to, co teď prodávají v obchodě, je fakt hnus fialovej. A ještě je to drahé jako pes," stěžuje si jeden ze zákazníků v internetové diskuzi. "Už je nikdo nechodí mlsat. Prostě už se nenacucnou a jsou tvrdé tak, že je naše dcera ani neukousne," potvrzuje další diskutující.

Tvrdost, horší chuť a tvar jsou nejčastější výtky kupujících. Jiní si zase mysleli, že se jim piškoty zkazily, až tak hrozně teď prý chutnají! U piškotů se také zvýšila cena, za dva roky vzrostla o 40 korun.

Firma Mondelez, která společnost Opavia vlastní, změny ve složení odmítá. Stačí se ale podívat na obal a je jasné, že nemluví pravdu. V nových piškotech je jen 50 % pšeničné mouky, na rozdíl od 54 % v těch původních. Jiné jsou i výživové údaje - liší se energetická hodnota, množství bílkovin, sacharidů, vlákniny i tuků.

Zarážející je také změna údajů na přední straně obalu. Na tom novém zmizelo ujištění, že piškoty neobsahují konzervanty a barviva a že mají nízký obsah nasycených mastných kyselin. Společnost Mondelez ale i tak tvrdí, že složení neměnila, přesunula jen výrobu z Opavy do Polska.

"Výrobní závod v Polsku ale podléhá stejně přísným normám jako kterýkoli závod v Evropské unii," sdělil mluvčí firmy Mondelez Lukáš Hora pořadu A dost, který na problém upozornil. "Využíváme při výrobě stejnou výrobní linku, stejné suroviny i stejný typ mouky. Receptura výrobku zůstala stejná."

Někteří diskutující to berou s humorem. "Já bych chtěl společnosti Mondelez poděkovat, jelikož jako jedna z mála takto velkých korporací začala tvrdě bojovat proti obezitě a špatnému stravovacímu návyku," píše na Facebooku Libor. Zbytek diskutujících je ale pořádně naštvaný.

Společnost Mondelez pod náporem negativních příspěvků raději zrušila stránku Opavia na Facebooku. Rozhořčení zákazníci teď přidávají kritiku na zeď Mondelez International. Mnoho z nich poukazuje i na postupný úpadek dalších výrobků Opavia (tatranek nebo fidorek) a vyhlašují bojkot.

Související

Více souvisejících

Opavia Polsko potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy