Praha - Jaderná elektrárna Temelín se musí rozšířit, nechci, abychom se z vývozce energie stali dovozci, uvedl ministr životního prostředí Pavel Drobil v sobotním rozhovoru deníku Právo. Boom solárních panelů a kůrovec na Šumavě jsou podle ministra fatální chyby jeho předchůdce.
„Každý rok stoupá spotřeby energie a v nějakém okamžiku bychom dosáhli na strop, z přebytku bychom se dostali do deficitu,“ řekl Drobil. Pokud má být Česká republika soběstačná a nechce se dostat do situace jako Slovensko po vypnutí Jaslovských Bohunic a energii dovážet, musí se Temelín rozšířit, tvrdí ministr. Připomíná, že další bloky jaderných elektráren nahradí ty na fosilní paliva, jimž skončí životnost.
Ministr není proti existenci solárních a větrných elektrárny, vadí mu nastavení současných pravidel, tedy „šílená výkupní cena“ elektřiny vyrobené z fotovoltaických článků. Ta je podle jeho slov dvojnásobná proti Německu. Nelíbí se mu ani solární panely na lánech úrodné půdy a neexistence plánu, co s panely, až jim skončí životnost.
Dalším problémem je podle Drobila i nárazy do elektrické sítě, když není po celých 365 dnů v roce slunce nebo vítr. Síť, která na to není dimenzovaná, se podle ministra poškozuje. „Opravy, nastavení sítě, výkupní ceny, problémy v přenosové soustavě, to někdo v konečném důsledku zaplatí a je to konečný uživatel,“ řekl ministr. Těmi jsou podle něj domácnosti a průmysl.
V rozhovoru Drobil ostře zkritizoval nečinnost svého předchůdce na ministerstvu Martina Bursíka za nečinnost v boji s kůrovcem na Šumavě. Mrtvý les, to je důsledkem chybného rozhodnutí tehdejšího ministra životního prostředí po kalamitě Kyrill, je přesvědčený ministr. „To je fatální chyba, za kterou by měl někdo zaplatit," prohlásil Drobil.
Související
Dohra nedělního Moravce: Maláčová? Úplná absence mozkových buněk, ať jí vrátní školné, vysmáli se jí politici
Zákeřný lump Sobotka? Je mi z něj na zvracení, pěkně se odkopal, spustil exministr
Pavel Drobil , solární energie
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
před 43 minutami
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
před 1 hodinou
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
před 2 hodinami
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
před 4 hodinami
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
před 4 hodinami
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno před 4 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 5 hodinami
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
před 6 hodinami
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
před 6 hodinami
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
před 7 hodinami
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
před 8 hodinami
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
před 8 hodinami
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
před 9 hodinami
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
před 10 hodinami
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
před 11 hodinami
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
před 11 hodinami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 12 hodinami
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 13 hodinami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 15 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě