Praha – Analytici oslovení ČTK se shodují, že bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 31. března nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí.
Podle analytiků lze ovšem na zasedání čekat debatu o možném zavedení záporných sazeb. „Měnové zasedání ČNB by se mělo obejít bez překvapení. Očekávám, že ČNB zopakuje připravenost použít všechny dostupné nástroje v případě zhoršení ekonomického či inflačního výhledu, záporné sazby ale aktuálně nezavede," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Hlavní ekonom Deloitte David Marek očekává, že hlavní parametry měnové politiky prozatím zůstanou beze změny. Změnu nečeká ani u úrokové sazby. Po uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky by podle něj mohl stoupnout tlak na posilování koruny, na který by ČNB mohla zareagovat zavedením záporných úrokových sazeb. „Nicméně členové bankovní rady se opakovaně nechali slyšet, že nejsou příliš nakloněni takovému kroku a že by tuto možnost využili až v případě nutnosti," vysvětluje.
Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák očekává, že březnové zasedání ČNB bude patřit kvůli debatě o záporných sazbách k těm zajímavějším. Novák sice nevidí zavedení záporných úrokových sazeb jako pravděpodobné, ale zároveň nevylučuje hlasování o jejich zavedení.
„Následující zasedání bankovní rady bude mít dvě protikladné roviny. Výsledek bude pravděpodobně stejný jako v posledních měsících. Diskuze uvnitř rady ale bude pravým opakem. Zásadní bude totiž rozhodování o záporných sazbách. Tedy, zda k nim přikročit nebo ne," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. Upozornil, že Evropská centrální banka své sazby snížila ještě více do záporu, a to právě vytváří tlak i na ČNB.
Podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy se ČNB ovšem na nadcházejícím zasedání pravděpodobně neuchýlí k uvedení dodatečných nezvyklých opatření. „Rozhodně však nelze vyloučit, že bankovní radní budou opět diskutovat o možnosti uvedení záporných negativních sazeb. K této možnost se staví postupem času stále otevřeněji, byť ji zatím stále spíše odmítají, resp. naznačují, že ještě nenastaly podmínky pro uvedení takového opatření," uvedl.
Související
Česko nakupuje nejvíce zlata na světě. Hodnota zlata v majetku ČNB je proto rekordní
Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
před 2 hodinami
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
před 4 hodinami
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
před 5 hodinami
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
před 6 hodinami
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
před 7 hodinami
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
před 8 hodinami
Průlom v mírových jednáních? Ukrajina zvažuje vznik ekonomické zóny na východě
před 10 hodinami
Ukrajinské město dalo světu nejslavnější vánoční koledu. Rusové ho srovnali se zemí
před 11 hodinami
Návrat terorismu, válka ve Venezuelu nebo souboj o AI? Co lze čekávat od roku 2026
před 12 hodinami
Předpověď počasí na svátky: Budou letos bílé Vánoce?
včera
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
včera
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
včera
Vánoční příměří je dnes už nereálný koncept. Lidé sice potřebují klid, válčení se ale radikálně změnilo
včera
Top 5 jídel na silvestrovskou party: rychle a chutně
včera
Trump jmenoval nového vyslance pro Grónsko. Má obyvatele přesvědčit, aby se připojili k USA
včera
Trump také sdílí naši lásku k mladým dívkám, píše se v dopise, který zřejmě poslal Epstein
včera
Ukrajinští muži riskují smrt v horách, aby se vyhnuli frontové linii. Nikdo podle nich už nechce mír
včera
USA zveřejnily nové dokumenty z vyšetřování Epsteina. O Trumpovi se v nich píše víc než dřív
včera
Putin odvolal den před Vánoci ruského velvyslance v Česku. Nahradí ho Ponomarjovová
včera
Počasí na Vánoce bude mrazivé, místy napadne 20 cm sněhu. Meteorologové vydali výstrahu
Letošní Vánoce přinesou do Česka po dlouhé době skutečně zimní atmosféru, doprovázenou však nepříznivými povětrnostními podmínkami. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na Štědrý den výstrahy, které varují před přívaly nového sněhu, silným nárazovým větrem a tvorbou sněhových jazyků. Meteorologové upozorňují, že situace může zejména v horských oblastech a na východě země komplikovat dopravu i sváteční přípravy.
Zdroj: Libor Novák