Dopady TTIP na Česko budou pozitivní. Mzdy a HDP porostou, zní z ministerstva

Praha – Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes zveřejnilo studii, podle které bude mít připravovaná dohoda o volném obchodu mezi EU a USA bude mít na českou ekonomiku mírně pozitivní dopady.

Navýšení hrubého domácího produktu a reálných mezd by podle nejoptimističtějšího scénáře podle zprávy mohlo dosáhnout dlouhodobě téměř jednoho procenta. Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je nyní ve fázi vyjednávání, dnes začíná v New Yorku 13. kolo jednání.

„Je extrémně nepravděpodobné, že by ČR měla zažít čistě z důvodu nějakého obchodního útoku negativní dopady. Současně ale není úplně pravděpodobné očekávat, že by nás ta dohoda zachránila od problémů zbytku EU," uvedl jeden z autorů studie, vědecký pracovník CERGE-EI, Vilém Semerák.

Dokument pracuje se čtyřmi možnými scénáři. Nejoptimističtější počítá s kompletním odstraněním cel a pětinovým snížením nákladů díky odstranění netarifních překážek. Předpovídá dlouhodobé zvýšení reálného HDP o 0,7 procenta a růst reálné mzdy pro zaměstnance o 0,76 procenta. V závislosti na ambicióznosti dohody lze podle MPO očekávat růst obchodní bilance od 37 milionů dolarů po zhruba 800 milionů dolarů (19,2 miliardy Kč).

„Ty scénáře nejsou oslnivé. Neznamená to, že musíme všeho ostatního nechat a věnovat se jenom TTIP. Ale ukazují, že ten směr je správný a že v tuto chvíli neexistuje jiná alternativa co se týče vyjednávání dohody o volném obchodu, která by měla takhle pozitivní dopady," uvedl náměstek ministra průmyslu Vladimír Bärtl.

TTIP přinese podle rezortu podnikům nové příležitosti, které se promítnou do nárůstu objemu našich každoročních exportů. Za perspektivní oblasti považuje studie mimo jiné zpracovatelský sektor, farmaceutiku, dopravní prostředky a strojírenství. „Výsledky studie potvrzují, že čím ambicióznější dohoda bude, tím významnější benefity pro ČR lze očekávat. To odpovídá naší pozici pro jednání. Rovněž volba prioritních odvětví pro ČR se ukazuje jako správná. Shodují se s příležitostmi, které analytici identifikovali," shrnuje závěry studie ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od roku 2014. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Podle kritiků TTIP omezí demokratická práva Evropanů a koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů. Například v sobotu v severoněmeckém Hannoveru před návštěvou prezidenta Obamy demonstrovalo proti TTIP několik desítek tisíc lidí.

Neziskové organizace Greenpeace, Iuridicum Remedium a další volají po změně způsobu, jakým se TTIP sjednává. Vyjednávání by podle nich mělo být více transparentní. Zástupci neziskových organizací proto před dvěma týdny odeslali vládě výzvu za transparentnost vyjednávání. Úmluva je podle nich vyjednávána tajně a bez dohledu veřejnosti.

Spojené státy jsou pro ČR největším vývozním trhem mimo EU a z pohledu exportované přidané hodnoty představují 3. nejdůležitější exportní trh. „Jedním z jasných závěrů studie je, že TTIP představuje pro Evropu a Českou republiku nejzajímavější a nejpřínosnější projekt mezi možnými budoucími dohodami o volném obchodu," dodal Bärtl.

Související

TTIP, ilustrační foto

Dohoda Junckera s Trumpem není návratem k TTIP, krotí diplomat nadšení

Brusel - Středeční dohoda mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem vyvolala vlnu nadšení. Bruselský diplomat dnes nicméně upozornil, že se nejedná o návrat ke smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Více souvisejících

TTIP (Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství) ministerstvo průmyslu Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

Izraelský tank střílel po vlastních vojácích. Pět jich zemřelo

Na severu palestinského Pásma Gazy zahynulo pět vojáků, které zasáhla palba z jednoho z tanků izraelské armády. Incident se odehrál ve středu večer v blízkosti města Džabalíja, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy