Praha - Pravidla pro omezení zadlužování státu, tzv. finanční ústava, by nemusela být schválena jako ústavní zákon, ale jen jako běžný zákon nevyžadující podporu tří pětin poslanců.
Vyplývá to z vyjádření náměstka ministra financí Jan Gregor na dnešním semináři, který se fiskální ústavě věnoval. Návrh ústavního zákona a doprovodných zákonů k rozpočtové odpovědnosti leží již více než rok v Poslanecké sněmovně.
Takzvaná finanční ústava, tedy ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, má zavést hlavně omezení pro zadlužování státu. Vládní návrh omezuje i výši zadlužení obcí a krajů. ODS a TOP 09 sice již dříve deklarovaly ochotu normu podpořit, avšak na její podobě se zatím poslanci neshodli. Normu po Česku požaduje i EU a ČR má v tomto případě zpoždění již u zavádění požadovaných opatření.
"V jeden okamžik se zdálo, že se podaří zajistit ústavní většinou s ODS. Po zajištění této podpory se nepodařilo ovšem opětovně získat podporu koaliční rady," uvedl dnes Gregor. Podle něj tak má MF připravenu alternativu, kdy by ustanovení ústavního zákona převedla do doprovodného zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který již není třeba schválit ústavní většinou. "Měli bychom pak v balíčku místo tří jen jen dva zákony - klasický zákon o rozpočtové odpovědnosti a změnový zákon," dodal.
Samotný ústavní zákon obsahuje pouze dluhovou hranici 55 procent hrubého domácího produktu. Ostatní zákony pak obsahují popis sankcí, opatření a dalších změn.
Související
Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
Ministerstvo financí , finanční ústava , ústava čr
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
včera
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
včera
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
včera
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
včera
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
včera
Filmové Vary jsou u konce. Vyhrálo Padlé ovoce, cenu má i Vášáryová
včera
Írán opět uzavřel Hormuzský průliv. Američané opět útočili
včera
Výhled počasí na další víkend. Bude tropické, na závěr se změní
11. července 2026 21:56
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
11. července 2026 21:01
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
11. července 2026 19:58
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
S Kennedyho centrem to nakonec nevyšlo, ale na jiná místa se jméno úřadujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa daří protlačit. Šéf Bílého domu má momentálně radost z toho, že po něm bylo pojmenováno jedno z letišť ve Spojených státech.
Zdroj: Lucie Podzimková