Státní ČEB je ve ztrátě 141 milionů korun, důsledek problémového úvěru v Rusku

Praha - Státní Česká exportní banka (ČEB) loni vykázala ztrátu 141 milionů korun. Na výsledek hospodaření negativně dopadl problémový úvěr na výstavbu elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. Ztrátu ČEB pokryje z rezervních fondů. Banka loni uzavřela nové smlouvy o celkovém objemu čtyři miliardy korun. Společnost o tom dnes informovala ČTK. V roce 2014 činil čistý zisk banky 168 milionů korun.

"ČEB vykázala za rok 2015 hrubý zisk ve výši 786 milionů korun, českému státu musela ale zároveň na daních odvést 927 milionů, z čehož téměř 725 milionů Kč představuje daň z opravné položky. Tu ČEB musela vytvořit kvůli ohlášenému krácení pojistného plnění v obchodním případu Poljarnaja (UPUP)," uvedl ke ztrátě generální ředitel ČEB Karel Bureš. Pokud by podle něj ke krácení pojistného plnění nedošlo, případně by krácení bylo menší než 80 procent, ČEB by vykázala čistý zisk v řádu stovek milionů,

Podle Bureše ztrátu ČEB bez problémů pokryje z rezervních fondů. Banka udržuje kapitálovou přiměřenost a veškeré regulatorní ukazatele na daleko vyšší úrovni, než požaduje ČNB, dodal.

V roce 2015 exportní banka uzavřela 44 nových smluv o celkovém objemu 4,039 miliardy korun. Bezmála 80 procent těchto smluv se týká malých a středních podniků.

Z jednání mezivládní komise mezi ČR a Ruskem na konci března vyplynulo, že miliardové ztráty ČEB z problémového úvěru na výstavbu elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu by se mohly snížit. Jednou ze schůdných cest by mohlo být vykoupení technologie projektu TES Poljarnaja ruským subjektem tak, aby kupní cena částečně kompenzovala ztráty ČEB z úvěru. Odhadovaná ztráta banky z projektu Poljarnaja činila 5,9 miliardy korun.

Česká exportní banka letos požádala vládu o dotaci ve výši 3,8 miliardy Kč kvůli úhradě ztrát, které bance vznikly v souvislosti s nesplácením úvěru na výstavbu paroplynové elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. Valná hromada banky již v únoru schválila navýšení kapitálu o jednu miliardu korun.

Ve třetím čtvrtletí loňského roku banka evidovala ztrátové pohledávky z nesplácených úvěrů v objemu 19,6 miliardy Kč. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Do dvou let chce banka vyřešit polovinu z nich. Problematické obchodní případy z tohoto období vyšetřuje policie. ČEB uvádí, že za posledních 12 měsíců se jí na nedobytných pohledávkách podařilo získat přes miliardu korun.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro jejich export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a EGAP.

Související

Karel Havlíček

Turecký projekt Adularya krachl. Ztráty pro Česko budou velké, přiznává Havlíček

Ztráta pro český stát kvůli nedokončenému tureckému projektu Adularya, na kterém se podílely české firmy, bude v každém případě velká. V tuto chvíli Česko hraje nejen o výši ztráty, ale také o další zakázky v Turecku a spolupráci s tureckými organizacemi. Novinářům to po dnešním jednání s tureckou ministryní obchodu Ruhsar Pekcanovou řekl český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který je společně s premiérem Andrejem Babišem a podnikatelskou delegací na třídenní návštěvě Turecka.
policie

Policie navrhla obžalovat pracovníka ČEB, měl způsobit obří škodu

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat někdejšího pracovníka České exportní banky (ČEB), který podle nich poskytl financování dvěma projektům z let 2007 až 2010, a způsobil tak škodu zhruba 1,5 miliardy korun. Na webu policie o tom dnes informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí pachateli v případě pravomocného odsouzení až osmiletý trest vězení. Podle informací ČTK jde o případy spojené s obchody ve sklářství.

Více souvisejících

Česká exportní banka (ČEB) Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy