Šetříte na dům nebo dovolenou? Rady, jak rozmnožíte své peníze

Praha - Pokud přemýšlíte nad tím, jak nejlépe zhodnotit své peníze, máme pro vás několik tipů. Nejprve si ale promyslete, na co je chcete použít a jak rychle je potřebujete.

Od toho se totiž bude odvíjet pro vás nejvhodnější řešení - tedy jestli peníze raději pomalu množit na spořícím účtě, nebo je investovat.

Stavební spoření

Stavební spoření bezpochyby patří mezi nejoblíbenější produkty na trhu. Hlavní výhodou je zejména státní podpora, na kterou máte po šesti letech nárok a možnost po dvou letech spoření čerpat levný úvěr, pokud máte naspořeno alespoň 40 procent cílové částky. Přesto už ale tato forma spoření dávno není tak výhodná, jako kdysi.

Zatímco ještě v roce 2003 jste od státu mohli ročně dostat bonus až 25 procent z vložené částky (nejvýše však 4500 korun) a výnosy nepodléhaly zdanění, nyní už při bonusu 10 procent nedostanete více než dva tisíce korun. Veškeré zisky navíc podléhají i dani z příjmu, která je 15 procent.

Celkové roční zhodnocení je okolo dvou procent. Pokud peníze potřebujete vybrat dřív, počítejte i se sankcemi.

Termínované vklady

Termínované vklady jsou stejně oblíbenou metodou jako spořící účty. Jejich nevýhodou je ale to, že peníze vkládáte jednorázově a jsou "blokovány" na předem stanovenou dobu. Platí přitom pravidlo, že čím delší tato doba je, tím vyšší úrok dostanete. Máte ale jistotu, že počáteční úroková sazba se během vašeho spoření nezmění.

Podílové fondy

Nejvyšší zhodnocení peněz nabízejí podílové fondy, které jsou naprosto transparentní a různorodé. Velkou výhodou je to, že je můžete zrušit kdykoli a bez sankcí, peníze z podílového fondu vám navíc na účtu přistanou do 15 pracovních dnů.

Vždy je třeba nejprve zvážit, kolik peněz jste ochotni investovat, jakou míru rizika podstoupit a za jak dlouho potřebujete mít peníze k dispozici.

Pak na scénu nastupují investiční společnosti (třeba investiční banky), ve kterých se s poradcem domluvíte na tom, kam chcete peníze investovat - jestli do méně kolísavých dluhopisů, nebo do rizikovějších ale všeobecně výnosnějších akcií. Na základě vámi vybrané míry rizikovosti a požadovaného zhodnocení pak investiční společnost vybere firmy, u kterých nakoupí za váš vklad cenné papíry.

Máte ale možnost využít i smíšené fondy a diverzifikaci - společnosti tak dáte svolení rozdělit váš vklad do méně rizikových dluhopisů i výnosných akcií. Nesázíte tak všechno na jednu kartu. Výhodou je i to, že díky přísné legislativě se nemusíte obávat, že by mohl podílový fond zkrachovat.

"Důležitým faktorem je propojenost parametrů: výnos - riziko - likvidita. Asi každý investor si přeje takovou investici, která má výnos co nejvyšší, riziko co nejnižší (aby nenastala celková ztráta vkladu, a nebo dočasný výrazný pokles ceny investice) a takovou likviditu, která mu v případě potřeby umožní nakládat se svými penězi co nejoperativněji," vysvětlil Petr Šimčák z Pioneer Investments ČR.

"Jelikož ideální investice neexistuje, musíme se nakonec smířit s určitým kompromisem a vybrat si, který parametr z výše uvedených bude pro nás jako pro investora v daném čase nejdůležitější," dodává Šimčák.

S provozováním podílových fondů jsou spjaté vstupní poplatky až do výše pěti procent investované částky - odvíjí se podle toho, jestli vyberete výnosnější akcie, nebo nepříliš rizikové dluhopisy. Ročně platíte i poplatek za správu (až 2,5 procenta z objemu majetku).

Podílové fondy se vyplatí spíše z dlouhodobého hlediska. Krátkodobě hodnota cenných papírů kolísá, v dlouhodobém horizontu naopak roste. Bankéři proto doporučují nechat vaše investice "ležet ladem" u akcií alespoň po dobu sedmi let, u dluhopisů na tři až pět let, u smíšených fondů stejně tak.

"Krátkodobé kolísání hodnoty není nic neobvyklého a nemusí to být nutně negativní jev - obvykle bývá vyváženo dlouhodobě vyšším výnosem," potvrdil Šimčák.

Investice do nemovitostí

Nepříliš rizikovým typem investic je i nákup nemovitostí, které pak můžete dál pronajímat. Je potřeba ale vždy posoudit, v jak dobré lokalitě se nemovitost nachází, jaká je v kraji nezaměstnanost a jaký má být její účel.

Související

Více souvisejících

peníze stavební spoření banky

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 48 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

Zdroj: David Holub

Další zprávy