Zahraniční obchod ČR v přebytku 23,6 miliard. Analytik upozornil na riziko

Praha - Podle předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, skončila v dubnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 23,6 mld. Kč, který byl meziročně o 9,3 mld. Kč vyšší.

Celkovou bilanci v národním pojetí příznivě ovlivnil zejména meziroční růst přebytku obchodu se stroji a dopravními prostředky o 7,1 mld. Kč a pokles schodku bilance minerálních paliv o 4,3 mld. Kč.

Dále se meziročně zvýšil přebytek bilance s průmyslovým spotřebním zbožím o 1,1 mld. Kč a s polotovary a materiály o 0,8 mld. Kč. Deficit obchodu s potravinami a živými zvířaty klesl o 0,8 mld. Kč, informuje czso.cz. Nepříznivý vliv na celkovou bilanci mělo prohloubení schodku bilance s chemickými výrobky o 4,8 mld. Kč a snížení kladného salda bilance se surovinami o 1,0 mld. Kč.

Saldo zahraničního obchodu se státy EU28 skončilo v dubnu přebytkem 59,8 mld. Kč a bylo tak meziročně o 11,2 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 0,4 mld. Kč na 33,5 mld. Kč.

Meziměsíčně se po sezónním očištění v národním pojetí snížil vývoz o 0,2 % a dovoz o 2,7 %. Trend vývoje ukazuje na pokles vývozu o 0,3 % a dovozu o 1,6 %. Meziročně v národním pojetí vzrostl vývoz o 4,3 % (na 293,1 mld. Kč) a dovoz o 1,0 % (na 269,5 mld. Kč).

V lednu až dubnu dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 92,0 mld. Kč, což představovalo meziroční zvýšení o 23,9 mld. Kč. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 2,3 % a dovoz o 0,2 %.

"Meziroční rozšíření přebytku v národním pojetí o víc než devět miliard korun vytváří dobrý základ pro kladný příspěvek zahraničního obchodu k meziročnímu růstu HDP ve druhém čtvrtletí," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Drobným stínem na jinak dobrých datech zůstává podle něj zvyšující se závislost tuzemských exportérů na poptávce po dopravních prostředcích v Evropě. "Tato závislost znamená riziko prudkého zpomalení české ekonomiky v případě cyklického výpadku poptávky po autech," poznamenal.

Také podle Petra Dufka z ČSOB mají hlavní zásluhu na přebytku obchodní bilance automobilky, díky nimž si tempo exportu udrželo svůj náskok před importem. "Celkově sice nárůsty vývozu nejsou aktuálně až tak oslnivé, ale přece jenom se jarní čísla ještě stále porovnávají s velmi silným statistickým základem z úvodu loňského roku," připomíná Dufek. Na straně dovozu i tentokrát zafungovala vyšší domácí poptávka a současně i levnější ropa a pohonné hmoty, dodal.

Pro nejbližší období analytici předpokládají udržení solidního růstu exportu, a to opět díky dopravním prostředkům. Střednědobý výhled zůstává podle Sobíška nejistý. "Jako klíčové se jeví, zda dojde dříve k investičnímu oživení ve světě, které zlepší výkonnost exportérům strojírenského zboží, nebo zpomalí poptávka po autech, což zbrzdí v tuzemsku nejdynamičtěji se rozvíjející exportní odvětví," poznamenal.

Související

Stavebnictví, ilustrační foto.

Stavebnictví dál klesá. Průmyslu pomohla auta, obchod je v přebytku

Stavební výroba v Česku v květnu pokračovala čtvrtý měsíc v poklesu, meziročně se snížila o 2,7 procenta. Naopak průmyslová výroba vzrostla o 1,4 procenta, táhla ji zejména produkce motorových vozidel. Zvýšení exportu aut společně se snížením schodku obchodu s ropou a plynem pomohlo bilanci zahraničního obchodu, která v květnu skončila v přebytku 11,8 miliardy korun, v kladných hodnotách je od počátku roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Více souvisejících

zahraniční obchod čsú Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy