Satelitní operátoři si stěžovali v Bruselu kvůli DVB-T2, hrozí arbitrážemi

Praha - Česká asociace satelitních operátorů podala stížnost k Evropské komisi kvůli přechodu pozemního TV vysílání v ČR na standard DVB-T2. Postup přechodu zakotvený v návrhu novely telekomunikačního zákona je v rozporu s legislativou EU a znamená nepovolenou podporu soukromým subjektům, uvedli zástupci asociace na dnešní tiskové konferenci. V případě přijetí novely hrozí arbitrážemi. Členy asociace jsou mimo jiné velcí operátoři Digi CZ a M7 provozující síť Skylink.

"Digi novela zakládá nepovolenou veřejnou podporu soukromým subjektům, když firmám České Radiokomunikace a Digital Broadcasting přidělí frekvence na digitální pozemní vysílání na dobu devíti let bezplatně. Škodu jsme vyčíslili na 11 miliard Kč," uvedl sekretář asociace Patrik Brom. Podle něj také není v návrhu zajištěno, že nové sítě vybudované za veřejné peníze nebudou použity pro provoz vysílání, které bude divákům zpoplatňováno.

Podle mluvčí Českých Radiokomunikací Petry Miterové je základním cílem přechodu na DVB-T2 zachování pozemní televizní platformy s možností bezplatného vysílání. "Změna příslušných přídělů rádiových kmitočtů musí být provedena v souladu s platným zněním zákona o elektronických komunikacích," uvedla. O změně, která vyplývá z rozhodnutí Evropské unie a mezinárodních smluv, bude rozhodovat Český telekomunikační úřad, dodala.

"Evropské rozhodnutí stanoví rok 2030 jako základní milník, do něhož členské státy musí garantovat ochranu rádiových kmitočtů pro potřeby rozhlasového a zemského televizního vysílání," podotkla Miterová.

ČTÚ je v procesu přechodu na DVB-T2 podle mluvčího Martina Drtiny pouze technickým regulátorem. "Novela byla připravena ministerstvem průmyslu a obchodu, schválena vládou a vychází z vládou schválené strategie přijaté již v roce 2016. Podle našich informací MPO provádí notifikaci u Evropské komise," dodal.

Podle satelitních firem spotřebitelé zaplatí za nové televize a set top boxy, které umožňují příjem nového standardu, celkem kolem pěti miliard korun. Stavba nové sítě vysílačů, hrazená z veřejných peněz, bude stát další miliardu Kč.

Stát plánuje přechod na DVB-T2 kvůli potřebě uvolnit pásmo 700 MHz pro rychlé mobilní sítě, na čemž se shodly evropské země. Vysílání v DVB-T2 klade menší nároky na kmitočty proti nynější technologii DVB-T. S úplným přechodem na DVB-T2 se počítá v únoru 2021.

Související

telekomunikační služby

Na vysílání DVB-T2 přešly v Česku již dvě třetiny TV vysílačů

Na nový standard televizního vysílání DVB-T2 přešlo 64 procent všech pozemních vysílačů. Po přechodu na DVB-T2 na severní Moravě, který začíná příští týden a skončí během října, bude zbývat osm procent vysílačů se starším standardem DVB-T. ČTK to dnes řekla mluvčí Českých Radiokomunikací Petra Miterová.
Ilustrační foto

Přechod na formát DVB-T2 se možná obnoví v červenci

Přechod na nové televizní vysílání DVB-T2, který v polovině března zastavilo šíření nového typu koronaviru, by se mohl obnovit v červenci a skončit v říjnu. Předběžně s tím počítají České Radiokomunikace, definitivní slovo bude mít vláda, informoval dnes Radiožurnál. Celý proces by se tak zpozdil zhruba o čtyři měsíce.

Více souvisejících

DVB-T2 evropská komise Český telekomunikační úřad Česká asociace satelitních operátorů arbitráž

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Plzně trápila koncovka. Ženevě stačila k vítězství jedna akce

Jako první z českých klubů do nové sezóny evropských pohárů vstoupila v úterý na svém hřišti Viktoria Plzeň, jejímž prvním soupeřem v bojích o účast v Lize mistrů byla Servette Ženeva, která ji byla vylosována pro 2. předkolo této nejprestižnější evropské soutěže. Úvodní domácí zápas s tímto soupeřem však svěřencům kouče Miroslava Koubka nevyšel, neboť vyhořeli na špatné koncovce. Šancí ke skórování měli mnoho, ale jediný gól vsítil nakonec hostující Samuel Mráz z jediné akce švýcarského klubu ze 13. minuty.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Chceme-li chránit demokracii, musíme chránit i její jazyk. S označením „dezolát“ by se mělo šetřit

Označení „dezolát“ se z okrajového výrazu stalo běžnou nálepkou i ve vážně míněné publicistice. Když ho v titulku použije nejčtenější české médium, nejde už jen o slang nebo bezpředmětné urážky napříč běžnými občany, ale o dehonestaci. Případ filmu Velký vlastenecký výlet, který zachycuje cestu tří Čechů na Ukrajinu, ukazuje, jak se jazyk může stát nástrojem rozdělování. A jak největší médium v zemi, místo ochrany svobodné diskuse, podkopává její základy.

Aktualizováno včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Anonym vyhrožoval bombou v obchodních centrech v Praze

Zatím neznámý anonym se rozhodl zkomplikovat poslední červencovou sobotu lidem, kteří se v Praze vydali na nákupy. Policie prověřovala výhrůžku týkající se několika obchodních center v hlavním městě. Na místech zasahovali pyrotechnici. Bomba se nenašla.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Situace v Gaze po izraelských náletech

V Gaze umřeli hladem další lidé. Pomoc by mohla přijít ze vzduchu

Téměř třetina lidí v Pásmu Gazy se potýká s nedostatkem jídla, varovali pracovníci OSN. Izrael popírá, že by bránil dodávkám humanitární pomoci na palestinské území. Z problémů viní hnutí Hamás. Úřady jím vedené v pátek potvrdily úmrtí dalších několika podvyživených osob.

včera

včera

25. července 2025 21:31

25. července 2025 20:09

O víkendu se rozhodne. Von der Leyenová a Trump se setkají kvůli obchodní dohodě mezi EU a USA

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen potvrdila, že se v neděli osobně setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Skotsku, aby projednali budoucnost transatlantických obchodních vztahů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy