Zaorálek konec intervencí přivítal, Babiše nepřekvapil

Praha - Devizové intervence České národní banky vytvářely měkký polštář pro český průmysl, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ukončení devizových intervencí České národní banky se všeobecně očekávalo, takže nejde o žádné překvapení. ČTK to dnes napsal v textové zprávě ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ukončení intervencí považuje Zaorálek za dobrý krok. "Byla to dobrá doba pro to, aby se ten režim ukončil," uvedl. Nová situace bude podle něj znamenat větší nároky na produktivitu a inovace. "To je to, co Česko potřebuje, takže myslím, že dlouhodobě je to dobrý krok," dodal.

Problémem intervencí proti koruně podle Zaorálka bylo, že vytvářely pro průmysl "měkký polštář". "Což ho dlouhodobě hýčkalo způsobem, který má v sobě rizika," uvedl. V dlouhodobém měřítku tak očekává, že firmy budou pod tlakem, aby nacházely nové cesty ke zlepšení produktivity.

"Z hlediska ministerstva financí jsme během prvního čtvrtletí zejména využívali přetrvávající výhodné situace na dluhopisovém trhu a pokryli jsme své potřeby na nejbližší měsíce," uvedl Babiš.

Dluhopisy využívali zahraniční investoři mimo jiné jako nástroj pro uložení nakoupených korun, které chtěli po ukončení devizových intervencí prodat za eura. Ministerstvo na finančních trzích díky tomu prodávalo od konce roku 2015 státní dluhopisy i se záporným výnosem. Fakticky tak investoři platili státu za to, že mu půjčili peníze.

Konec intervencí pravděpodobně znamená propad poptávky po českých dluhopisech od spekulantů i investorů, kteří využívali nerovnováh na českém finančním trhu kvůli intervencím. Výnosy českých státních dluhopisů, především těch s kratší dobou splatnosti, podle odhadů analytiků oslovených ČTK porostou. Záporné výnosy dluhopisů by tak měly přestat.

Související

Více souvisejících

ČNB intervence Andrej Babiš Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy