Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil, jak od začátku roku 2013 do září 2016 hospodařilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se svým majetkem a peněžními prostředky. Kontrola se netýkala činností ŘSD, které přímo souvisí s dálnicemi a silnicemi. ŘSD odstranilo většinu chyb v hospodaření za rok 2013, problémy ale přetrvaly u nákladů na právní služby.
NKÚ prověřil Generální ředitelství ŘSD, závod Praha, správy České Budějovice, Liberec, Olomouc a Plzeň. Kontroloři se zaměřili i na to, jak se ŘSD podařilo napravit nedostatky, které NKÚ zjistil při minulé kontrole v roce 2013.
ŘSD pro objednávání právních služeb používalo prováděcí smlouvy k rámcové smlouvě z roku 2007. Ta platila do listopadu 2010. Hodinové sazby se v rámcové smlouvě pohybovaly od 3 500 korun do 4 800 korun. NKÚ smlouvy kritizoval již v předchozí kontrole.
ŘSD mělo zjednat nápravu do konce března 2014, používalo je ale dál a v kontrolovaném období za ně zaplatilo 206 milionů korun. Nové rámcové smlouvy dojednalo až na konci roku 2016. Hodinové sazby v nich byly výrazně nižší – od 800 do 1 800 korun.
Oproti předchozím letům náklady ŘSD na právní služby v kontrolovaném období klesaly. V roce 2015 byly téměř o polovinu nižší než v roce 2013. Na ŘSD se také zvýšil počet zaměstnanců právního odboru. "Podle kontrolorů si ale ŘSD najímalo externí právníky i na činnosti, které si mohlo zajistit svými zaměstnanci. Například na běžnou administraci veřejných zakázek, tvorbu vnitřních předpisů nebo vzorových dokumentů ŘSD," uvedl nku.cz.
ŘSD v roce 2013 neoprávněně rozdělilo veřejnou zakázku na právní služby v souvislosti s provozem mýtného systému. Tím se snížila hodnota zakázky pod limit stanovený zákonem. ŘSD tak služby zadalo bez zadávacího řízení jako zakázky malého rozsahu a uzavřelo 12 smluv s jednou advokátní kanceláří. Hodinová sazba u těchto smluv byla 3 500 Kč.
Podle kontrolorů nemá ŘSD dobře vyřešena sídla pracovišť v Praze. Generální ředitelství je rozmístěno ve třech najatých budovách. Za rok 2015 zaplatilo za nájemné 45 milionů korun. ŘSD navrhlo výstavbu nového sídla na svých nevyužívaných pozemcích v Praze 4. Jednání ŘSD s Ministerstvem dopravy od roku 2015 ale vyřešení této situace nepřinesla.
Související
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
nkú , řsd , veřejné zakázky , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
před 2 hodinami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 3 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v Manile setká s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem k prvním přímým rozhovorům od loňského září. Schůzka obou diplomatů se uskuteční na okraji regionálního fóra ministrů zahraničních věcí zemí ASEAN.
Zdroj: Libor Novák