Průměrná mzda v ČR stoupla na 27.889 korun, nejlépe jsou na tom Pražané

Praha - V 1. čtvrtletí 2017 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 5,3 %, reálně se zvýšila o 2,8 %. Medián mezd činil 23 704 Kč. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

V 1. čtvrtletí 2017 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda (dále jen „průměrná mzda“) na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 27 889 Kč, což je o 1 414 Kč (5,3 %) více než ve stejném období roku 2016.

Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,4 %, reálně se tak mzda zvýšila o 2,8 %. Objem mezd vzrostl o 7,2 %, počet zaměstnanců o 1,7 %.

Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy v 1. čtvrtletí 2017 po očištění od sezónních vlivů 1,5 %.

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl meziročně o 5,2 procenta na 23.704 korun. U mužů dosáhl 25.905 korun a u žen 21.162 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed rozdělení hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly v prvním čtvrtletí 2017 mzdu mezi 13.200 korun a 43.107 korun.

Odborníci oslovení ČTK očekávali růst průměrné mzdy zhruba o pět procent. Reálný růst mezd po odečtení inflace odhadovali na 2,5 procenta. "Mzdový růst podporuje velmi nízká nezaměstnanost. Ta klesla na rekordně nízké hodnoty a je v Česku dokonce nejnižší ze všech států Evropské unie. Poptávka i po méně kvalifikované pracovní síle zvyšuje mzdy u méně vydělávajících zaměstnanců," sdělil ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Nejvýrazněji rostly mzdy v ubytování, stravování a pohostinství, kde si zaměstnanci polepšili o 11,8 procenta na 16.854 korun. I přes výrazný nárůst ale zůstává průměrná mzda v tomto oboru nejnižší ze všech odvětví. Nejvyšší byla mzda v informačních a komunikačních činnostech, kde dosáhla 54.090 korun.

Nejmenší přírůstek zaznamenala mzda v těžbě a dobývání, a to o 0,7 procenta na 30.196 korun. V tomto odvětví bývaly mzdy podle ČSÚ vždy nadprůměrné, v roce 2008 dokonce o čtvrtinu nad republikovým průměrem. Od roku 2012 je ale těžba černého uhlí na Ostravsku v útlumu a mzdový růst zpomaluje, uvedli statistici. V letošním prvním čtvrtletí tak byly mzdy v těžbě a dobývání již jen o osm procent nad celorepublikovým průměrem.

Například průměrná hrubá mzda na jihu Moravy letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,2 procenta na 27.003 korun. Lidé si polepšili o 1347 korun. Průměrná hrubá mzda v Královéhradeckém kraji vzrostla meziročně o 5,5 procenta na 25.268 korun.

Průměrná hrubá mzda v Olomouckém kraji stoupla o 1216 korun na 24.501 korun, tedy o 5,2 procenta. Mzdy v Olomouckém kraji byly v prvním čtvrtletí třetí nejnižší v Česku. Hůře byli placeni podle statistiků pouze lidé v Karlovarském (23.807 korun) a Zlínském kraji (24.276 korun).

Naopak nejlépe jsou na tom z pohledu výše platů Pražané, jejichž průměrná hrubá měsíční mzda v 1. čtvrtletí činila 36.194 korun a nominálně stoupla o 1477 korun, což odpovídá růstu o 4,3 procenta. V celém Česku se průměrná mzda v 1. čtvrtletí zvýšila o 5,3 procenta na 27.889 korun.

Související

Peníze, ilustrační fotografie.

Průměrná mzda loni vzrostla o tři tisíce korun. Reálně se však snížila

Průměrná mzda činila v loňském roce 43 341 korun, v meziročním srovnání byla o více než tři tisíce korun vyšší. Reálně se však snížila o téměř tři procenta kvůli zvýšení spotřebitelských cen. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla průměrná mzda o 6,3 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). 
CZK

Průměrná mzda se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila, ta reálná ale klesla

Průměrná mzda v Česku se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila meziročně o 7,9 procenta na 43.412 korun. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla 15,7 procenta, se ale mzda reálně snížila o 6,7 procenta. Klesla tak páté čtvrtletí za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Více souvisejících

průměrná mzda Ekonomika čsú Praha mzdy / platy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy