Vedro škodí i počítačům a notebookům, slunce je může zcela odepsat

Praha - Vedro a přímé slunce neškodí jen lidem či zvířatům, ale i notebookům. Výdrž baterie se může snížit až o desítky procent, v horším případě bude přístroj nenávratně poškozen.

Počítače a notebooky podle produktového manažera Lenova Pavla Janicha dokážou samy o sobě generovat vysoké teploty při náročnějším provozu, jako je třeba hraní her nebo práce s graficky a procesorově náročnými programy a s teplem venku se jejich zahřátí ještě stupňuje. To vede k častějšímu spouštění větráku a vyšší spotřebě počítače.

"Lidé by neměli vystavovat displej pravidelně a dlouhodobě přímému intenzivnímu slunečnímu záření, aby nedošlo k poškození LCD panelu, které by se projevilo jeho zčernáním. Obecně je také třeba upozornit, že u levných notebooků, které využívají šasi z běžných plastů, hrozí při extrémních teplotách, například za okénkem auta, jeho změknutí a následná deformace celého počítače," dodal prodejní manažer Toshiby Tomáš Konečný.

Provoz více počítačů v jedné místnosti může podle Petra Zajíčka z Dellu zvýšit teplotu v prostoru, protože zbytkové teplo, které odchází z větráčků PC je vyšší než okolní teplota. "Současná moderní počítačová elektronika má výrazně nižší spotřebu energie, a tím i produkuje méně ztrátového tepla. Zcela jiná situace ale je, pokud vystavíme počítač delšímu pobytu na přímém slunci," podotkl.

Výraznější vliv má vysoká venkovní teplota na provoz datových center, kde bývají umístěné stovky výkonných serverů. "Vysoké denní a noční teploty mohou ovlivňovat dostupnost datového centra až desetinásobným zvýšením poruch. Ty souvisí s nedostatečným odvodem tepla do okolí a způsobí vypínání ochran chladicích zařízení," uvedl Pavel Herout ze společnosti Altron.

Související

EuroZprávy.cz

Průzkum: Doba strávená denně s médii stoupla, je 80 minut nad průměrem

Češi v posledním týdnu strávili s různými médii devět hodin a 20 minut denně. Je to o zhruba 50 minut více, než o týden dříve, a o 80 minut více, než je běžný průměr. O víkendu to bylo téměř deset hodin. Za rostoucím sledováním televize, rozhlasu, internetu či mobilních aplikací stojí epidemie koronaviru a s ní související opatření.

Více souvisejících

PC Notebooky Počasí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy