Vražedná situace pro lesníky: Vichřice poničila Lesům ČR milion kubíků dřeva, těžko se prodá

Hradec Králové - Nedělní vichřice poničila v lesích státního podniku Lesy ČR (LČR) podle prvních odhadů asi jeden milion metrů krychlových dřeva. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil. V národním parku České Švýcarsko jsou pro turisty uzavřené některé cesty.

Kalamitní dříví by chtěly Lesy ČR zpracovat do jara 2018. Nejvíce postižené jsou lesy v severních Čechách, kde byl vítr nejsilnější.  Objem zničeného dřeva představuje přibližně 13 procent celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích, který je kolem osmi milionů metrů krychlových. Dosud největší živelní kalamitou v historii Lesů ČR byl orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

Rozsah poškozeného dřeva představuje zhruba jeden milion stromů. "Většinou jde o rozptýlené lesní polomy. Rozsah kalamity budeme upřesňovat v následujících dnech a týdnech," uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Kvůli polomům lesníci lidem nedoporučují v těchto dnech vstupovat do lesů, protože hrozí pád ulomených větví i celých stromů. Lesníci nyní především uvolňují lesní cesty a snaží se k polomům dostat.

Nejhorší situace je podle prvních odhadů ve východním Krušnohoří, konkrétně nad Červeným Hrádkem, kde rychlost větru dosahovala 130 kilometrů v hodině. "Tam je poškozeno ve státních lesích asi 40.000 stromů s tím, že nejde o jednotlivé vývraty, ale o plošný polom," uvedla Jouklová.

Kalamitní dřevo z nedělní vichřice zřejmě ještě více zahltí trh se dřevem, který je v celé střední Evropě pod velkým tlakem dřeva z letošních kůrovcových a předchozích větrných kalamit.

Některé lesní podniky na Vysočině podle dnešních prvních prohlídek odhadují rozsah polomů ve svých lesích po nedělní bouři. Podle lesníků oslovených ČTK bude mít tato kalamita na lesní hospodářství asi větší dopad než škody po orgánu Kyrill. "Není problém to dřevo vytěžit, problém bude ho prodat. To bude asi nejzávažnější věc," předpokládá Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí se sídlem v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Právě v Přibyslavi zaznamenali meteorologové v neděli nejsilnější poryvy větru na Vysočině, foukal rychlostí až 125 kilometrů v hodině.

"Lesy utrpěly hodně," potvrdil Karel Klíma, prokurista Lesního družstva obcí Měřín na Žďársku. Rozsah polomů se podle něj zatím určit nedá. "Z toho, co vidím, odhaduji, že to bude asi obnášet minimálně polovinu roční těžby," uvedl před polednem. Spolu s kůrovcovou kalamitou to je podle něj pro lesníky vražedná kombinace. "Už první zjištění napovídá, že to bude nemalá kalamita," uvedl jednatel Správy městských lesů Václav Kodet. Při terénním průzkumu lesníci vyvěšují upozornění na vzniklé nebezpečí. Veřejnost by podle Kodeta do lesů rozhodně chodit neměla.

Správa Českého Švýcarska odhaduje, že při nedělní vichřici spadlo zhruba 6000 stromů, vstup do oblasti nedoporučuje. Následky vichřice jsou srovnatelné s lednem 2007 po orkánu Kyrill. "Půda byla podmáčená a stromy šly snáz k zemi s poryvy větru," uvedl mluvčí správy parku Tomáš Salov. "Naštěstí jsme měli kvůli špatnému počasí minimum návštěvníků a nikomu se nic nestalo," dodal.

Po odstranění stromů z cest se musí kalamitní dřevo zpracovat, odvézt a prodat. "Pak musíme cesty projít a vytipovat vyvrácené stromy, které se zachytily v korunách," uvedl Salov. Turisté mají v Českém Švýcarsku k dispozici 150 kilometrů cest. "Určitě bude nějakou dobu trvat, než vše zkontrolujeme," řekl mluvčí.

Seznam uzavřených cest najdou turisté na stránkách národního parku. "Z důvodu zvýšeného nebezpečí úrazu nedoporučujeme do parku vstupovat. Pokud se někdo do oblasti třeba i později vydá, měl by se rozhlížet kolem sebe a stromy zachycené v korunách obejít," dodal mluvčí. Nejhorší situace je v parku v takzvaném Kyjovském údolí.

Související

Ilustrační foto

Živly si daly pauzu. Rok 2018 byl na rozmary počasí klidný, zní z pojišťoven

Rok 2018 byl z pohledu škod způsobených přírodními živly výrazně klidnější než předchozí roky, protože ČR se nepotýkala s žádnou plošnou ničivou kalamitou. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nejvíce škod podle nich loni způsobila vichřice, kvůli suchému počasí výrazně ubylo povodní a záplav.

Více souvisejících

vichřice Herwart (říjen 2017) lesy čr Dřevo České Śvýcarsko

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy