Firma EMH pokračuje v plánech těžby lithia, navzdory vypovězení memoranda

Praha - Australská společnost European Metals Holdings (EMH) stále pokračuje v přípravách těžby lithia u Cínovce. Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) přitom ve čtvrtek oznámil, že Česko vypovědělo s firmou memorandum o porozumění při těžbě tohoto kovu. Resort dnes uvedl, že právo přednostní těžby má u konkrétního ložiska ten, kdo na něm provádí průzkum.

"Všechna práva společnosti jsou odvozena ze současného českého právního řádu, zejména z geologického a těžebního zákona, a nikoli z memoranda. Jakékoli ukončení memoranda žádným způsobem neovlivní průzkumná práva společnosti či to, že vlastní povolení k průzkumu. Společnost pokračuje v projektu probíhajícími metalurgickými testy, diskusemi se zájemci o odběr lithia a přípravami na zkušební těžbu," uvedla v dnešním prohlášení EMH.

Firma dále oznámila, že se plně soustředí na spolupráci se všemi podílníky včetně českého ministerstva průmyslu a české vlády, aby úspěšně rozvinula cínovecký projekt jako svého druhu pilotní. "Těšíme se na brzké setkání s ministrem, které posune tyto diskuse," dodala. Jedním z největších českých akcionářů EMH je investiční skupina Arca Capital, kterou spoluvlastní slovenský podnikatel Pavol Krúpa.

"Vypovězení memoranda ze strany státu nemá žádný faktický vliv na chod projektu, nicméně to vnímáme jako geopoliticky negativní krok. ČR by naopak měla projekt podpořit, jelikož ekonomické přínosy těžby a zpracování lithia pro český stát by měly dosáhnout na více než 20 miliard korun," řekla dnes mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

Hüner ve čtvrtek uvedl, že se chtěl chovat korektně a najít oboustranné řešení, které by celou kauzu memoranda o lithiu uzavřelo. "Bohužel ze strany společnosti EMH nebyly, i přes deklarovaný příslib, podniknuty adekvátní kroky k vyřešení situace," uvedl.

Údaje o geologickém složení státního území dlouhodobě sbírá a zpracovává státní Česká geologická služba (ČGS), která je předává správním orgánům pro politická, hospodářská a ekologická rozhodování. Vedoucí odboru nerostných surovin ČGS Jaromír Starý loni v říjnu ČTK řekl, že v Česku je evidováno 571,5 milionu tun rudy s 1,14 miliony tun lithia. Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií.

"Právo přednostní těžby vůbec nesouvisí s memorandem, které se zabývalo spoluprací v oblasti těžby, zpracování a prodeje tohoto produktu. EMH v současné době provádí průzkum ložiska lithia, vyhodnocuje efektivitu případné těžby a je na ní, jak se v rámci českých zákonů rozhodne, zda bude pokračovat nejen v průzkumu, ale v následné těžbě. K EMH se ministerstvo průmyslu a obchodu chová jako k jakékoliv jiné firmě podle tuzemských právních předpisů," uvedl dnes úřad.

Licenci Geometu vydalo ministerstvo životního prostředí už v roce 2010. MPO dnes dále uvedlo, že března a dubna plánuje do vlády předložit dodatek surovinové politiky státu. "Ten mimo jiné říká, že návrhy na geologický průzkum s finančně náročnými technickými pracemi se budou předkládat vládě ke schválení. Za průzkum strategických nerostných surovin budou odpovídat určené státní podniky - Diamo a Česká geologická služba," dodalo.

"Z lithia se stalo předvolební téma a vláda si teď před voliči potřebuje zachovat čistou tvář. Nejprve, v lednu, to MPO zkoušelo formou dodatku k memorandu, které uzavřela ještě předchozí vláda. To však evidentně nestačilo. Nyní tedy vláda od memoranda odstupuje. Tím chce veřejnosti dokázat, že ve věci lithia jedná rázně, jak zejména hnutí ANO před volbami slíbilo. Podstata věci tím ale dotčena není. Společnost EMH má na těžbu stále přednostní právo," sdělil hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Případná arbitráž ze strany EMH kvůli vypovězení memoranda podle analytiků Česku zatím nehrozí. Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak míní, že bude ale nutné stanovit jiné podmínky spolupráce mezi firmou a ČR. "Arbitráž by hrozila, pokud by vláda s EMH přestala komunikovat úplně a kompletní těžbou pověřila kupříkladu státní podnik Diamo. To se podle našeho názoru nestane. Jak vláda, tak i EMH mají o spolupráci zájem. Do roku 2025 má EMH podle českých zákonů přednostní právo požádat o těžební licenci," uvedl dnes Tomčiak. Právě myšlenku, že by mohlo lithium těžit Diamo zopakoval dříve několikrát Babiš.

Související

ČEZ

ČEZ bude s EMH pokračovat v přípravě těžby lithia na Cínovci

Energetická společnost ČEZ bude s australskou společností European Metals Holdings (EMH) pokračovat v přípravě těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firma Severočeské doly ze skupiny ČEZ vstoupí do české firmy Geomet, která je dceřinou firmou EMH a je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. V další fázi projektu, zhruba do roku 2023, se podle něj uskuteční nejrůznější testy horniny a postupu výroby. Budou provedeny mimo lokalitu, těžba zatím nezačne. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) označil dohodu za velký úspěch.
Karel Havlíček

Česko změní surovinovou politiku. Těchto pět kovů bude "superstrategických"

Zlato, lithium, uran, rubidium a cesium se stanou takzvanými superstrategickými surovinami ČR, jejich možnou těžbu zváží vždy nejdříve stát. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj s tím počítá připravovaná surovinová politika ČR, která míří do meziresortního připomínkového řízení.

Více souvisejících

European Metals Holdings (EMH) těžba lithia Tomáš Hüner Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy