První spam vylétl před 40 lety. Dnes ničí počítače, útočníci jsou stále rafinovanější

Praha - Spam loni tvořil přes 56 procent veškerých e-mailů. Vedle nevyžádané reklamní pošty přibývá spamu šířícího škodlivý software. Na vzestupu je zejména takzvaný malware, který těží pro útočníky různé kryptoměny. Pomalu nahrazuje vyděračský software, který je ale stále velmi rozšířen, vyplynulo z rozhovoru ČTK s bezpečnostními analytiky z Masarykovy univerzity.

Od vyslání první nevyžádané zprávy v síti Arpanet, což je předchůdce dnešního internetu, uplyne 1. května 40 let. Odborníci letos očekávají pokračování nárůstu výskytu spamu zaměřeného na kryptoměny. "Nabízí různé semináře, jak vydělávat na bitcoinu, případně služby, že za poplatek vám ho začnou těžit, a podobně," uvedl analytik Milan Čermák.

Velkým zdrojem spamu je Čína, odkud proudí reklamy na čínské zboží, oproti tomu třeba ruský spam je většinou psaný azbukou a zaměřený vyloženě na Rusy, jimž nabízí služby či školení. "Indický spam se soustředí hodně na IT služby, opravy počítačů, tvorbu stránek a podobně," řekl Čermák. Největším producentem spamu jsou Spojené státy. Tamní zákon však umožňuje zasílat nevyžádanou poštu s uvedením možnosti odhlásit se z odběru.

Poslední rok a půl je na scéně také skupina útočníků, kteří píšou české spamy a snaží se dostat lidi na podvodné stránky, kde nabízejí pochybné produkty. U českých spamů je problém v tom, že globální antispamové programy nejsou připravené primárně na češtinu, ale na angličtinu. Nevyžádanou zprávu tedy někdy nerozeznají.

Detekce spamu využívá několik způsobů, řídí se podle záznamů domén, analýzy textů nebo odkazů v e-mailech, všímá si neexistujících adresátů. Lidé by spamy správně měli nejen smazat, ale zároveň označit jako spam, aby se algoritmy mohly učit a zvládaly nevyžádanou poštu v budoucnu lépe rozpoznat.

Pro univerzitní sféru je specifický akademický spam. Tvoří ho nabídky od reálných i podvodných společností, které nabízejí uveřejnění článků v časopisech nebo účast na konferenci. Pro univerzitu však spam není příliš velký problém. "Mám z našich uživatelů dobrý pocit. Počet případů, kdy se útočníkům podaří něco prodat, pozvolna klesá. Ale je to jen otázka času, kdy přijdou s něčím fakt vymakaným," uvedl bezpečnostní analytik Dávid Kosť.

Prevence je prostá, lidé mají spam označit jako spam, nikdy na něj nereagovat, neklikat na žádné odkazy ani přílohy a v lepším případě takový e-mail ani neotvírat. U e-mailových schránek od Seznamu nebo Googlu lze v pokročilém zobrazení zjistit, odkud zpráva přišla, včetně IP adresy a dalších údajů.

Pozor mají dát lidé na odhlašování newsletterů a reklam například z e-shopů, skutečných i imaginárních. Útočníci totiž možná zprvu ani nevědí, zda e-mail, na který se obracejí, někdo čte. Když člověk na odhlášení z odběru informací klikne, začnou spamy na takovou adresu posílat mnohem více, protože zjistí, že je reálně užívaná.

Spamy souvisí i s úniky dat z databází nebo přeprodáváním registrovaných adres. Čermák proto doporučuje, aby si lidé zřídili nejlépe tři e-mailové schránky - jednu veřejnou, kterou se registrují na všelijaké weby, jednu soukromou, kterou dají jen rodině a přátelům, a jednu pro zásadní služby, jako je například bankovnictví.

Související

Ilustrační foto

Univerzita varuje před zavirovanými e-maily, tváří se jako žádost o nabídku

Před falešnými e-maily, které se tváří jako žádost o cenovou nabídku, dnes varovala Univerzita Karlova (UK). Neznámí podvodníci zneužívají k rozesílání zpráv se zavirovanou přílohou jméno této vysoké školy a její skutečné i fiktivní e-malové adresy. Univerzita nemá s těmito zprávami nic společného, uvedl dnes její mluvčí Václav Hájek.
Ilustrační foto

11 firem dostalo od českého úřadu pokuty za spamy

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nepravomocně uložil 11 firmám pokutu celkem 3,1 milionu korun za to, že šířily nevyžádané zprávy v datových schránkách. Firmy využívaly toho, že poštovní datové zprávy jsou v době nouzového stavu zdarma.

Více souvisejících

spam e-mail internet počítače

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy