Praha - Spam loni tvořil přes 56 procent veškerých e-mailů. Vedle nevyžádané reklamní pošty přibývá spamu šířícího škodlivý software. Na vzestupu je zejména takzvaný malware, který těží pro útočníky různé kryptoměny. Pomalu nahrazuje vyděračský software, který je ale stále velmi rozšířen, vyplynulo z rozhovoru ČTK s bezpečnostními analytiky z Masarykovy univerzity.
Od vyslání první nevyžádané zprávy v síti Arpanet, což je předchůdce dnešního internetu, uplyne 1. května 40 let. Odborníci letos očekávají pokračování nárůstu výskytu spamu zaměřeného na kryptoměny. "Nabízí různé semináře, jak vydělávat na bitcoinu, případně služby, že za poplatek vám ho začnou těžit, a podobně," uvedl analytik Milan Čermák.
Velkým zdrojem spamu je Čína, odkud proudí reklamy na čínské zboží, oproti tomu třeba ruský spam je většinou psaný azbukou a zaměřený vyloženě na Rusy, jimž nabízí služby či školení. "Indický spam se soustředí hodně na IT služby, opravy počítačů, tvorbu stránek a podobně," řekl Čermák. Největším producentem spamu jsou Spojené státy. Tamní zákon však umožňuje zasílat nevyžádanou poštu s uvedením možnosti odhlásit se z odběru.
Poslední rok a půl je na scéně také skupina útočníků, kteří píšou české spamy a snaží se dostat lidi na podvodné stránky, kde nabízejí pochybné produkty. U českých spamů je problém v tom, že globální antispamové programy nejsou připravené primárně na češtinu, ale na angličtinu. Nevyžádanou zprávu tedy někdy nerozeznají.
Detekce spamu využívá několik způsobů, řídí se podle záznamů domén, analýzy textů nebo odkazů v e-mailech, všímá si neexistujících adresátů. Lidé by spamy správně měli nejen smazat, ale zároveň označit jako spam, aby se algoritmy mohly učit a zvládaly nevyžádanou poštu v budoucnu lépe rozpoznat.
Pro univerzitní sféru je specifický akademický spam. Tvoří ho nabídky od reálných i podvodných společností, které nabízejí uveřejnění článků v časopisech nebo účast na konferenci. Pro univerzitu však spam není příliš velký problém. "Mám z našich uživatelů dobrý pocit. Počet případů, kdy se útočníkům podaří něco prodat, pozvolna klesá. Ale je to jen otázka času, kdy přijdou s něčím fakt vymakaným," uvedl bezpečnostní analytik Dávid Kosť.
Prevence je prostá, lidé mají spam označit jako spam, nikdy na něj nereagovat, neklikat na žádné odkazy ani přílohy a v lepším případě takový e-mail ani neotvírat. U e-mailových schránek od Seznamu nebo Googlu lze v pokročilém zobrazení zjistit, odkud zpráva přišla, včetně IP adresy a dalších údajů.
Pozor mají dát lidé na odhlašování newsletterů a reklam například z e-shopů, skutečných i imaginárních. Útočníci totiž možná zprvu ani nevědí, zda e-mail, na který se obracejí, někdo čte. Když člověk na odhlášení z odběru informací klikne, začnou spamy na takovou adresu posílat mnohem více, protože zjistí, že je reálně užívaná.
Spamy souvisí i s úniky dat z databází nebo přeprodáváním registrovaných adres. Čermák proto doporučuje, aby si lidé zřídili nejlépe tři e-mailové schránky - jednu veřejnou, kterou se registrují na všelijaké weby, jednu soukromou, kterou dají jen rodině a přátelům, a jednu pro zásadní služby, jako je například bankovnictví.
Související

Univerzita varuje před zavirovanými e-maily, tváří se jako žádost o nabídku

11 firem dostalo od českého úřadu pokuty za spamy
spam , e-mail , internet , počítače
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 5 minutami

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
před 46 minutami

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
před 1 hodinou

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
před 2 hodinami

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
před 3 hodinami

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
před 3 hodinami

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
před 3 hodinami

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
před 4 hodinami

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
před 4 hodinami

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
před 5 hodinami

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
před 5 hodinami

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
před 5 hodinami

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
před 6 hodinami

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
před 6 hodinami

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
před 6 hodinami

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
před 7 hodinami

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
před 8 hodinami

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
před 8 hodinami

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
před 9 hodinami

Trump převrací Ameriku naruby. Milion lidí přijde o práci, účty za energie porostou, počasí bude ještě extrémnější
před 9 hodinami
Netanjahu kope kolem sebe. Ostře útočí na Evropu, státníky viní ze spolupráce s Hamásem
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ostře zaútočil na přední světové státníky, včetně britského premiéra Keira Starmera, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a kanadského předsedy vlády Marka Carneyho. Ve videoprohlášení je obvinil, že „fakticky chtějí, aby Hamas zůstal u moci“ a postavil je „na špatnou stranu dějin“.
Zdroj: Libor Novák