Praha - Národní divadlo si dnes připomíná 150 let od položení základního kamene. O vskutku české divadlo usilovali vlastenci už v první polovině 19. století. K dnešním oslavám připravilo Národní divadlo slavnostní odpoledne s rekonstrukcemi historických událostí.
Národní divadlo vděčí za svou existenci lidem, kteří usilovali o vznik české scény. Ti se sešli v roce 1850 ve Sboru pro zřízení Národního divadla. Hlavní postavou byl historik František Palacký, který 16. května 1868 slavnostně poklepal na základní kámen a pronesl „Ve jménu národa v Čechách i na Moravě jednotného požehnejž pán Bůh dílu svatyně této, na které národu českému zjevovati a před oči stavěti se má všeliká mravní pravda i krása.“
Nebyl to však pouze slavný literát, který přispěl k tomu, že mají dnes Češi své divadlo. Členem Sboru pro řízení Národního divadla byl i Alois Pravoslav Trojan, který se postaral o to, že Sbor mohl vůbec vzniknout. Spolu s hrabětem Albertem Nostic-Rieneckem vybírali vhodné místo i možnosti financování budovy.
Kromě Palackého se poklepání na základní kámen zúčastnil i politik a novinář Karel Sladkovský, Jan Jungmann, pedagog a reformátor, kterému vděčíme za to, že se čeština stala povinným předmětem. 23 kamenů, které byly svezeny z celé republiky, přijímal cukrovarník Ferdinand Urbánek.
Prvním krokem k budově bylo podání žádosti o povolení zřídit sbor pro sbírky na stavbu divadla. K tomu došlo 10. července 1850. V září roku 1850 se tak konalo první shromáždění Sboru pro zřízení Národního divadla.
Veřejná sbírka byla zahájena v dubnu následujícího roku. Do sbírky přispěl i císař František Josef I. s manželkou a to částkou 34 tisíci zlatými. Tisíce zlatých také darovala šlechta. Šlo např. o rody Kolowrat-Krakowských, Schwarzenbergů, Lobkowiczů nebo třeba Collorado-Mansfeldů. Dohromady se podařilo vybrat 3 miliony 204 tisíc 129 zlatých. Pokud by se částka přepočetla na dnešní peníze, jednalo by se o částku jednu miliardu 740 milionů korun.
Řešilo se samozřejmě i místo, kde by nové divadlo mělo vzniknout a uvažovalo se o několika místech. Zvažoval se např. roh Václavského náměstí s ulicí Na Příkopě, ale tento pozemek byl už tehdy příliš drahý. Slavně nedopadly ani pokusy postavit divadlo na dnešním náměstí Republiky či na Karlově náměstí.
Základní kameny se do Prahy svážely 5. do 14. května 1868 a každý z nich byl označen místem, odkud pocházel. Do konce tohoto roku byly základy hotové, v roce 1877 mělo divadlo i střechu. Slavnostní odhalení se nakonec konalo 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa.
Po 11 představeních se ale budova uzavřela kvůli dokončovacím pracím. Během nich však 12. srpna došlo k požáru, který zničil měděnou kopuli, hlediště i jeviště divadla. Díky druhé sbírce se za 47 dní podařilo vybrat milion zlatých. Mohlo se tedy začít s opravami, které trvalo dva roku. 18. listopadu 1883 se divadlo otevřelo znovu.
Národní divadlo od té doby zažilo 135 sezon a 4200 inscenací. Archiv divadla eviduje asi šest tisíc titulů, které zde byly uvedeny. Za 135 let prošlo divadlem sto tisíc zaměstnanců.
Související

OBRAZEM: Národní divadlo vyprovodilo Aloise Švehlíka na poslední cestu

Švehlíkovi dali sbohem v Národním divadle. Byl to skvělý chlap, řekl Burian
Národní divadlo , historie , Praha
Aktuálně se děje
včera

Blackout může nastat kdekoliv a kdykoliv. Jak se mohou zhroutit energetické systémy po celém světě?
včera

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny
včera

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
včera

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
včera

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
včera

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
včera

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
včera

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
včera

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
včera

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
včera

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
včera

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
včera

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
včera

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
včera

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
včera

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
1. května 2025 21:24

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
1. května 2025 20:58

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
1. května 2025 20:03

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
1. května 2025 18:27
„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
Uprostřed haly plné pískajících hraček, dronů a robotických aut říká Hu Tianqiang bez zaváhání: „O prodeje do Spojených států nestojíme.“ Jeho stánek se nachází ve městě Iwu na východě Číny, které je domovem největšího velkoobchodního trhu na světě – s více než 75 tisíci obchody a zákazníky ze všech koutů světa, píše server BBC.
Zdroj: Libor Novák