Celníci neuspěli ve sporu s firmou FAU. Jejich postup byl absurdní, uvedla justice

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Generálního ředitelství cel kvůli dodatečným platebním výměrům pro firmu FAU. Výměry se týkaly spotřební daně z minerálních olejů za květen a červen 2013. Krajský soud v Ostravě označil postup celníků za absurdní a formalistický, jeho rozhodnutí je nyní potvrzené i nejvyšší instancí správního soudnictví, zjistila ČTK z úřední desky.

V řízení před NSS jako účastník nefigurovala přímo firma FAU, ale společnost Konreo jako její insolvenční správce. NSS zatím zveřejnil jen stručný výrok, na odůvodnění má měsíční lhůtu, většinou verdikt publikuje dříve.

Obchodník s pohonnými hmotami FAU, který skončil v důsledku kroků finanční správy v konkurzu, se loni ocitl v centru zájmu kvůli nahrávce zveřejněné na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman. Podle některých politiků vyvolával záznam dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a nyní premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). FAU vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert. Babiš několikrát popřel, že by v době působení ve funkci ministra úkoloval finanční a celní správu.

NSS už loni potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě o nezákonnosti zajišťovacích příkazů, kvůli kterým firma FAU skončila v insolvenci a konkurzu. Úředníci po FAU v podstatě vymáhali daň z přidané hodnoty (DPH) za jeden obchod dvakrát.

Ve sporu s celníky šlo o spotřební daň z minerálních olejů za květen a červen 2013. Firma tvrdila, že oleje neuváděla do volného oběhu, přivážela je v režimu podmíněného osvobození od daně z Rakouska do daňového skladu Agropodniku v Polné u Jihlavy.

"Výklad zastávaný daňovými orgány je pouhým formalismem míjejícím se s účelem a smyslem institutu podmíněného osvobození od spotřební daně. V nyní posuzovaném případě je rozhodné, že přeprava byla ukončena za přítomnosti pracovníků daňového orgánu v daňovém skladu, který byl daňovými orgány řádně povolen jako místo přímého dodání," stojí v loňském rozhodnutí ostravského soudu, které zamítnutím kasační stížnosti potvrdil NSS.

Opavská firma FAU aktuálně figuruje v případu podezření z daňových úniků za čtvrt miliardy korun. Je obviněno 16 lidí a dvě firmy. Podle policie vytvořili obvinění v roce 2013 uměle řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

Související

Soudy, ilustrační fotografie

Státem zničená firma FAU vyhrála další soud, za 220 milionů neručila

Krajský soud v Brně ve středu vyhověl žalobě opavské firmy FAU a konstatoval, že společnost nebyla ručitelem za 220 milionů, které státu neodvedla zkrachovalá firma Verami. Právě údajným ručením celní a finanční správa zdůvodňovaly, proč vydaly vůči FAU podstatnou část zajišťovacích příkazů. Společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji, v důsledku kroků státních úřadů skončila v konkurzu.

Více souvisejících

FAU (firma) Celníci Nejvyšší správní soud Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy