Stávková pohotovost v chemičce DEZA skončila, zaměstnanci dostanou více peněz

Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA dnes uzavřeli s vedením společnosti kolektivní smlouvu pro letošní rok. Stávková pohotovost tím skončila. Základní tarifní mzdy vzrostly v průměru o osm procent, zvýší se příplatky za směnnost a podíl na zisku. ČTK to řekl předseda základní organizace OS ECHO při DEZA Michal Sváček. Průměrná mzda všech zaměstnanců chemičky byla dosud podle něj 32.966 korun, u tarifně odměňovaných zaměstnanců 28.846 korun.

Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost 22. května. DEZA patří do koncernu Agrofert. Podle Sváčka je v základní organizaci OS ECHO při DEZA přes 500 lidí, chemička má tisícovku zaměstnanců.

"Jelikož došlo k sociálnímu smíru, stávková pohotovost byla ukončena. Ve sporných bodech bylo dohodnuto zvýšení základních tarifních mezd v průměru o osm procent, růst příplatků za směnnost o 15 procent, růst podílu na zisku o dvě procenta," uvedli odboráři.

Uzavření kolektivní smlouvy ČTK potvrdil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Vedení podniku i zástupci odborového svazu Echo v souladu s návrhem zprostředkovatele přistoupili na návrh navýšení směnového příplatku. K dalšímu růstu tarifní složky mzdy nedojde, nicméně návrh zprostředkovatele je dorovnán růstem bonusů, které jsou závislé na hospodářském výsledku firmy. Důvod ke stávkové pohotovosti i ke stávce pominul," uvedl Hanzelka.

Odboráři jednali s vedením firmy o kolektivní smlouvě od konce loňského října. Důvodem vyhlášení stávkové pohotovosti byl podle odborářů spor o uzavření kolektivní smlouvy na rok 2018 a nepřijatelný dosavadní mzdový vývoj. Vedení společnosti reagovalo tím, že vyhlášení stávkové pohotovosti bylo překvapivé, požadované zvýšení mezd považovalo za neadekvátní.

Odboráři chtěli zvýšení základních tarifních mezd o 13 procent, růst příplatku za směnnost o 20 procent a růst podílu na zisku o dvě procenta. Dnes dohodnuté navýšení nechtěl Sváček komentovat.

Průměrná mzda všech zaměstnanců chemičky byla dosud podle Sváčka 32.966 korun, u tarifně odměňovaných zaměstnanců 28.846 korun. "Navýšení tarifních stupňů pro rok 2017 bylo pět procent," uvedl Sváček.

Vedení firmy v reakci na vyhlášení stávkové pohotovosti uvedlo, že přestože nebyla uzavřena kolektivní smlouva, zvýšily se letos mzdy prostřednictvím mzdového předpisu o 10,7 procenta a průměrná mzda v chemičce je nad krajským i celorepublikovým průměrem. Průměrná mzda ve Zlínském kraji ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně stoupla o devět procent na 28.406 korun. Celoroční průměr se v kraji zvýšil o 1788 korun na 26.063 korun. Průměrná mzda je však druhá nejnižší mezi kraji, nižší je jen v Karlovarském kraji.

DEZA zpracovává černouhelný dehet a surový benzol, její tržby předloni činily 7,075 miliardy korun. Akciovou společnost DEZA tvoří základní výrobní závod ve Valašském Meziříčí a územně odloučený provoz v Otrokovicích na Zlínsku, společnost patří od roku 1999 do koncernu Agrofert.

Související

Uhynulé ryby v řece Bečvě

Znalci už vědí, kdo může za otravu Bečvy. Chemičku Deza vyloučili

Loňskou otravu řeky Bečvy nezavinila chemička Deza, řekl dnes v pořadu Reportéři ČT soudní znalec Jiří Klicpera, který v tomto případu dělal posudek pro policii. Před několika dny v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka už zná. Konkrétní ale nebyl. Odborníci ovšem upozorňují, že podle zákona o znalcích, mají znalci povinnost mlčenlivosti.
Richard Brabec (ANO)

Kauza otrávené Bečvy se protahuje, znalec chce víc času na klíčový posudek

Policejní vyšetřování zářijové otravy řeky Bečvy pokračuje. Kriminalisté stále nemají klíčový posudek, na jeho vypracování potřebuje znalec více času. Zažádal proto o prodloužení lhůty potřebné k jeho vyhotovení, která skončila v neděli. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Délku vyšetřování kritizuje mnoho politiků i veřejnost, ekologická katastrofa na Bečvě se stala 20. září.

Více souvisejících

DEZA (chemička) stávka Agrofert CZK mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 22 minutami

před 22 minutami

před 55 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy