Praha - V případě rostoucích cen ropy by ministerstvo průmyslu a obchodu mohlo doporučit ministerstvu financí, aby se snížila spotřební daň u pohonných hmot. Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Hüner to uvedl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce
Na dotaz moderátora, zda by ministerstvo průmyslu doporučilo ministerstvu financí, že by bylo dobré jít dolů se spotřební daní u pohonných hmot kvůli rostoucí ceně ropy, náměstek odpověděl kladně.
"Celkový objem DPH a spotřební daň u motorové nafty činí 50 procent, u benzinu 54 procent z celkové ceny této komodity u nákupu. Určitě tak stojí za to debatovat, jestli tato výše je potřebná a účelná," uvedl náměstek s tím, že tato cena se promítá ve všech výrobcích a je i otázkou konkurenceschopnosti.
Podle náměstka situace vážná je, ale není důvod k panice. "Je třeba si ale uvědomit, že s růstem ceny ropy souvisí zdražení ostatních energií jako zemní plyn, případně uhlí, a tím pádem i ostatních energií jako jsou elektrická a tepelná. To jsou věci, které mohou velmi silně ovlivnit již tak podvázaný ekonomický růst," uvedl Hüner.
Podle náměstka také stále existuje prostor pro to, aby ceny pohonných hmot nerostly adekvátně cenám ropy jako suroviny. Barel ropy stál na konci týdne zhruba 112 amerických dolarů, v roce 2008, kdy ceny pohonných hmot i v tuzemsku trhaly rekordy, to však bylo kolem 140 dolarů. Od té doby se ale v ČR zvedla jak spotřební daň u pohonných hmot, tak i DPH.
Cena ropy ve světě roste především kvůli nepokojům v Libyi.
Související
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Tesla přišla o pozici světové jedničky v prodeji elektromobilů
před 1 hodinou
Zelenskyj: Chceme konec války, ne konec Ukrajiny. Zbylých 10 procent mírové dohody rozhodne o osudu Evropy
před 2 hodinami
Muž útočil sečnou zbraní v obchodním centru v Hradci Králové. Zranil několik lidí
před 2 hodinami
Rok 2025 se do historie zapíše jako zlomový bod. AI promění každého z nás, míní expert
před 3 hodinami
Zelenskyj našel náhradu za Jermaka. Do čela prezidentské kanceláře jmenoval Budanova
před 5 hodinami
ISS končí. Startuje závod o novou vesmírnou stanici
před 6 hodinami
Politická kreatura, proruský kolaborant... Opozice požaduje odvolání Okamury za nenávistný novoroční projev
před 7 hodinami
Kreml plánuje provedení krvavé provokace pod falešnou vlajkou, varuje Kyjev
před 8 hodinami
Venezuelské bezpečnostní složky zadržely pět amerických občanů. Drží je jako rukojmí
před 9 hodinami
Pokud začnete do protestujících střílet, jsme v pohotovosti, pohrozil Trump Íránu
před 10 hodinami
Ukrajinský dronový útok v Rusku údajně zabil desítky lidí. Kyjev to popírá
před 12 hodinami
Ukrajinci nacházejí způsoby, jak se vyrovnat s výpadky proudu kvůli ruským útokům
před 13 hodinami
Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři
před 14 hodinami
Předpověď počasí do konce týdne. Na horách může připadnout další sníh
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
První lednový den je každoročně okamžikem, kdy některé schválené změny vstupují v platnost. Řidiči tak například od dnešního dne koupí dálniční známku za vyšší cenu než v uplynulém roce.
Zdroj: Jan Hrabě