Vláda schválila změny ve správní radě SŽDC, předsedou bude Hrubeš

Vláda dnes schválila obměnu správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), ve které skončí čtyři její členové včetně předsedy Vladimíra Novotného. Toho v čele rady nahradil děkan Fakulty dopravní ČVUT Pavel Hrubeš. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který dnes projednala vláda. Jak uvedl server zdopravy.cz, pokračují tak změny v čele organizací a podniků spadajících pod ministerstvo dopravy. Správní rada SŽDC schvaluje zásadní činnosti státní organizace včetně její koncepce, hospodaření nebo organizační struktury.

Hrubeše o vedení správní rady požádal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). "Věřím, že mohu svojí erudicí a zkušenostmi v oblasti dopravy SŽDC napomoci, zejména v oblasti adaptace na aktuální a budoucí potřeby našeho státu v souvislosti s technologickým rozvojem," řekl ČTK Hrubeš. Dodal, že o konkrétních cílech a prioritách nové rady nyní diskutuje s ministerstvem.

Odvolaný předseda rady Novotný ČTK řekl, že svůj konec předpokládal již delší dobu, ačkoliv o tom s Ťokem nejednal. Uplynulé čtyři roky, po které působil ve správní radě, hodnotí pozitivně. "Nikdy jsme nerozhodovali politicky, ale profesně," podotkl. Dosazení akademiků do rady by podle něj mělo zajistit odbornost rady, i přesto však podle něj bude dále třeba i politického rozhodování, což potvrdilo jmenování poslance Martina Kolovratníka (ANO) do rady.

Vedle Novotného skončí ve správní radě poslanci Karel Korytář (ČSSD) a také Jan Volný a Milan Feranec (oba ANO), kteří měli podle serveru IHNED.cz blízko k místopředsedovi ANO Jaroslavu Faltýnkovi. Server dodává, že Faltýnek byl donedávna klíčovým spojencem premiéra Andreje Babiše (ANO) ve Sněmovně, jejich vztahy se však podle IHNED.cz zhoršily. Feranec nedávno skončil i v dozorčích radách Českých drah a některých jejích dceřiných firem.

Nová správní rada posílí zejména o akademickou sféru. Vedle Hrubeše v ní budou působit také Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Jánoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Dalším novým členem rady je Kolovratník. Doplní tak dosavadní členy náměstky ministra dopravy Tomáše Čočka a Ladislava Němce a poslance Jaroslava Foldynu (ČSSD), kteří v radě zůstali.

Obměna rady navazuje na letní změny v dozorčí radě Českých drah, ve které místo politických členů nově zasedli především zástupci akademické obce v čele s předsedou rady Petrem Moosem. Částečné odpolitizování pokračovalo i v orgánech některých dceřiných společnost státního dopravce.

SŽDC, pro kterou pracuje asi 17.000 lidí, spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádraží, která koupila od Českých drah.

Související

Vlaky

Konec jízd s náskokem. Na tratích D3 začnou platit nová bezpečnostní opatření

Na regionálních tratích se zjednodušeným řízením provozu začnou od 15. srpna platit nová opatření ke zvýšení bezpečnosti provozu. Vedle už dříve avizované ohlašovací povinnosti pro všechny vlaky jde například o zákaz vyjet ze stanice dříve, než stanovuje jízdní řád, nebo nové úpravy při tvorbě jízdních řádů. Opatření mohou mírně prodloužit jízdu některých spojů.
Karel Havlíček

Havlíček chce na dopravu pro příští rok 129 miliard. Babiš a Schillerová souhlasí

Správa železnic, Ředitelství silnic a dálnic a další dopravní infrastruktura by příští rok ze státního rozpočtu měly získat 129 miliard korun. Po dnešním jednáním na ministerstvu financí s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to novinářům řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Premiér i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podle něj návrh akceptovali.

Více souvisejících

SŽDC Vláda ČR Pavel Hrubeš (SŽDC)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 33 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy