Češi mají strach z bídného důchodu? V účastnických fondech je už téměř milion lidí

V účastnických fondech doplňkového penzijního spoření bylo na konci třetího čtvrtletí 929.000 lidí, což je meziroční nárůst o 217.500 účastníků. Letos tak v těchto fondech přibylo 165.000 osob. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností ČR.

V transformovaných fondech zůstávalo koncem září 3,515 milionu klientů. Je to o 174.000 méně než na konci roku 2017. V meziročním srovnání v transformovaných fondech ubylo 245.000 účastníků. Do transformovaných fondů od prosince 2012 nelze vstupovat a lidé z nich pouze postupně odcházejí. Buď splní podmínky pro výplatu a peníze si vyberou, nebo přecházejí do účastnických fondů, kde pokračují ve spoření.

"V účastnických fondech doplňkového penzijního spoření je již téměř milion účastníků. Vypovídá to o zodpovědnosti dospělé populace, která se hmotného zajištění na stáří nespoléhá pouze na stát. Náhradový poměr je v ČR stále jeden z nejnižších v Evropě a nutné změny v oblasti penzí jsou zatím v nedohlednu. Přitom výplata důchodů je pro státní rozpočet největší výdaj, a tedy i stále se navyšující zátěž," uvedl prezident asociace Aleš Poklop.

Přesun do účastnických fondů bude pokračovat a dokonce by mohl zrychlit, řekl ČTK analytik společnosti Partners Martin Mašát. Hlavním důvodem bude nesoulad investičního horizontu transformovaných fondů, která se kvůli garanci soustředí jen na konec aktuálního roku, se záměrem budoucích penzistů zhodnocovat úspory. Výnos transformovaných fondů bude dlouhodobě pod inflací a reálná hodnota úspor tak bude klesat. Takzvaná garance nezáporného výnosu fondů totiž zapomíná na inflaci, kterou Česká národní banka řídí směrem ke dvěma procentům, dodal.

Lidé mají v účastnických fondech naspořeno 40,4 miliardy Kč. Celkem 201.000 účastníků dostává příspěvek na penzi i od svého zaměstnavatele (21,6 procenta ze všech střadatelů v doplňkovém penzijním spoření), za poslední čtyři roky stoupl počet lidí s příspěvkem zaměstnavatele o více než 23.000. Průměrný měsíční příspěvek zaměstnavatele, který nepodléhá žádným odvodům, dosáhl 821 Kč. Od začátku tohoto roku se téměř o polovinu zvýšil počet účastníků do 18 let. Dětské připojištění má téměř 40.000 nezletilých.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno přes 70 procent práceschopné populace. Lidé se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Související

Praha

Ve třetím důchodovém pilíři letos ubylo 32 tisíc účastníků

Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci letošního třetího čtvrtletí spořilo 4,423 milionu lidí. Bylo to o 32.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které má ČTK k dispozici.

Více souvisejících

penzijní fondy penzijní připojištění důchody Ekonomika

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 47 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy