Současná situace je stejná jako před krizí v roce 2008. Firmám chybí i nekvalifikované síly

Firmám chybí už i nekvalifikovaní pracovníci a situace je jako před krizí v roce 2008. Shodli se na tom účastníci dnešní první výroční konference Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje. Ten sdružuje firmy, školy i úřady, které si v rámci paktu vyměňují informace a zkušenosti z pracovního trhu. Za rok činnosti má pakt přes 80 partnerů, hlavně průmyslových firem. Další rok přistoupí nejméně stejný počet členů, řekl dnes ČTK místopředseda představenstva krajské Hospodářské komory a člen výkonné rady paktu Zdeněk Mužík.

Podle diskutujících firem a institucí je kritický nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, ale i výrazný nedostatek nekvalifikovaných. Problém už neřeší ani zahraniční dělníci. "Situace u některých výrobců dílů pro automobily, kteří pokrývají část výroby agenturními pracovníky, už je taková, že na danou operaci musí nabírat dva pracovníky, aby to mentálně a dovednostně zvládli," uvedl Mužík.

Strmě se pak zvyšují náklady firem na mzdy a odvody i u lidí bez kvalifikace či bezpečnostní rizika v místech s velkou koncentrací cizinců a sílí kastování. "Komunity vytěsňují nového pracovníka tím, aby dělal zmetky, chrání si práci," řekl Mužík. V regionu si firmy také stále více přetahují pracovníky, a to i v jedné průmyslové zóně.

Už koncem příštího roku se zřejmě podle diskutujících zastaví růst ekonomiky a hrozí, že zahraniční podniky začnou odcházet za lacinější pracovní silou. Na pracovním trhu panuje podle náměstka ministryně práce Jiřího Vaňáska v agenturním zaměstnávání stejná situace jako v roce 2008 před hospodářskou krizí. "Důvodem, proč se nedaří sladit volná pracovní místa (kterých je v Česku 317.000) a uchazeče o zaměstnání (kterých je 216.000) je například to, že 75.000 lidí v evidenci je se základním vzděláním nebo bez kvalifikace, a je obtížné je nejen motivovat, ale také dát jim tu kompetenci, kterou by zaměstnavatel potřeboval," uvedl.

Ministerstvo se proto chce podle něj v prevenci nezaměstnanosti zaměřit již nyní na dobu, která přijde možná za 1,5 roku nebo dva roky. "Ve druhém pololetí příštího roku už ten pokles začne být vidět, a všechny trendy, které mapujeme, tomu začínají nasvědčovat. Musíme na to být společně připraveni," uvedl Vaňásek.

Krajský Pakt zaměstnanosti bude podle Mužíka od svých partnerů zjišťovat názory, nálady a pohledy na budoucnost. "Chceme co nejdříve zachytit trendy na trhu práce, informace si předáváme průběžně," uvedl Pavel Beneš z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje (RRA), která spolu s krajským úřadem práce zpracovává analýzy a strategie pro členy paktu. Partnery paktu jsou firmy i výzkumné a zdravotnické subjekty nebo školy.

Související

Peníze, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Česko by bez pracovní migrace čelilo problémům, říká ekonom Žídek pro EZ. Jde i o důchody

Česká ekonomika se bez pracovní migrace neobejde, jak pro EuroZprávy.cz zdůraznil ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity. Upozornil na trvale nízkou nezaměstnanost, stárnutí populace i fakt, že bez zahraničních pracovníků by některé sektory přestaly fungovat. Varoval před jednostrannou orientací na levnou pracovní sílu a zdůrazňuje význam kvalifikovaných migrantů pro inovace a udržitelnost důchodového systému. Bez migrace podle něj hrozí inflace i zpomalení růstu.

Více souvisejících

práce firmy

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Severní bílý nosorožec

Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor

Lidstvo se jako živočišný druh zatím o svou budoucnost bát nemusí. Na sedmi kontinentech nás žije 8,2 miliardy a očekává se, že do roku 2050 tento počet vzroste na téměř 10 miliard. Ostatní obyvatelé planety jsou na tom však podstatně hůře. Podle Střediska pro biologickou rozmanitost se předpokládá, že do stejného roku 2050 překročí hranici vyhynutí přibližně 30 % známých druhů. Nyní se však objevuje způsob, jak je chránit – nebo alespoň uchovat jejich genomy, aby se v budoucnu mohli na Zemi znovu vrátit.

před 1 hodinou

Richard Chlad

Náhrada za Turka? Byl bych lepší ministr než Pavel prezident, tvrdí podnikatel Richard Chlad

Richard Chlad, známý podnikatel a milovník luxusních vozů, se ocitl v centru spekulací ohledně obsazení postu ministra životního prostředí. Tato diskuse se rozhořela poté, co se objevily úvahy, že by mohl v nominaci hnutí Motoristé sobě nahradit poslance Filipa Turka. Chlad se k situaci vyjádřil ve videu na svém instagramovém profilu, kde informaci sice nepotvrdil, ale ani jednoznačně neodmítl.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil konání výměny zajatců, o které dříve informoval zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff. V příspěvku na sociální síti X Zelenskyj uvedl, že se domů vrací 157 Ukrajinců. Mezi osvobozenými jsou vojáci ozbrojených sil, příslušníci národní gardy i státní pohraniční služby, a to v hodnostech od vojáků přes seržanty až po důstojníky.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Unikát letošní olympiády: Sportovci obdrží nejdražší medaile v historii her

Sportovci, kteří tento měsíc vystoupí na stupně vítězů během zimních olympijských her v Itálii, obdrží nejdražší medaile v historii her. Za tímto rekordem stojí strmý nárůst cen drahých kovů na světových trzích. Pro nejlepší zimní sportovce v disciplínách od lyžování až po hokej či krasobruslení je připraveno více než 700 zlatých, stříbrných a bronzových cenných kovů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu poprvé po delší době aktualizoval oficiální bilanci ztrát ukrajinské armády. V předtočeném rozhovoru pro francouzskou televizi France 2 uvedl, že od začátku ruské invaze v plném rozsahu v únoru 2022 padlo v boji 55 000 ukrajinských vojáků. Toto číslo zahrnuje jak vojáky z povolání, tak mobilizované záložníky, přičemž prezident doplnil, že značný počet dalších osob zůstává nezvěstný.

před 6 hodinami

umělá inteligence (AI), Photo by BoliviaInteligente

Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců

Vize o umělé inteligenci na lidské úrovni, kterou v 50. letech 20. století nastínil Alan Turing, se podle skupiny předních vědců stala realitou. V článku pro prestižní vědecký časopis Nature odborníci z oblastí filozofie, strojového učení, lingvistiky a kognitivní vědy tvrdí, že současné systémy již dosáhly obecné inteligence (AGI). Podle nich je důkazní situace na začátku roku 2026 zcela jednoznačná a dlouhodobý problém vytvoření AGI byl vyřešen.

před 6 hodinami

Jan Darmovzal přistál v Česku

Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy

Jan Darmovzal, který byl po 500 dnech strávených ve venezuelském vězení propuštěn na svobodu, popsal v otevřeném dopise drastické podmínky svého věznění. Čech byl zadržen v září 2024 tamními úřady kvůli vykonstruovanému obvinění z plánování atentátu na prezidenta Nicoláse Madura a pokusu o svržení vlády. Na svobodu se dostal až 16. ledna 2026 poté, co došlo k zásadnímu zvratu v zemi v důsledku americké vojenské intervence a zajetí samotného Madura.

před 7 hodinami

António Guterres

OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců

Generální tajemník OSN António Guterres varoval členské státy, že organizaci hrozí „bezprostřední finanční kolaps“. V dopise, který obdrželi velvyslanci koncem ledna, Guterres uvádí, že kombinace neuhrazených příspěvků a zastaralých rozpočtových pravidel ohrožuje samotnou existenci této globální instituce. Podle nejhorších scénářů by OSN mohla vyčerpat veškerou hotovost již v červenci letošního roku.

před 8 hodinami

Jaderný výbuch

Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív

Vypršení platnosti poslední zbývající jaderné smlouvy mezi Spojenými státy a Ruskem, ke kterému došlo tento čtvrtek, vyvolalo vážné obavy z nového kola závodů ve zbrojení. Poprvé po desítkách let se dvě největší jaderné supervelmoci ocitly v situaci, kdy jejich strategické arzenály nepodléhají žádným vzájemným limitům. Odborníci varují, že absence kontroly zvyšuje riziko nepředvídatelných incidentů, které by mohly eskalovat až v jaderný konflikt.

před 10 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí

Rozhodně je to nevídaný úspěch, který se málokdy českému fotbalovému klubu na evropské scéně stane. Takoví slávisté v Lize mistrů by mohli Západočechům jejich bilanci závidět. Viktoria Plzeň totiž prošla ligovou fází Evropské ligy s nabitými soupeři bez jediné prohry s tím, že se jí to podařilo jako jedinému účastníkovi v této soutěži. Nic na tom nezměnily ani její poslední dva zápasy, v rámci nichž nejprve doma s Portem remizovala 1:1, i když sahala po senzační výhře. Basilej pak venku porazila 1:0.

včera

včera

včera

včera

včera

Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále

Výměna názorů mezi ministrem kultury Oto Klempířem a několika umělci pokračuje. Točí se kolem možného setkání obou stran, které navrhl člen nynější vlády. Zástupci umělecké sféry ani po posledních vyjádřeních ministra nestáhli pozvánku na debatu v jednom z pražských divadel. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy