Pro zvýšení úrokové sazby o 0,25 procentního bodu hlasovali na prosincovém jednaní bankovní rady ČNB dva její členové, Vojtěch Benda a Aleš Michl. Pro rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny hlasovalo pět zbylých členů rady. Vyplývá to ze záznamu z jednání, který dnes ČNB zveřejnila. Rada tak úrokové sazby nezměnila. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na 1,75 procenta.
Na jednání bylo opakovaně řečeno, že pokud by byl v roce 2019 kurz koruny proti současné prognóze slabší, vytvářelo by to prostor pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb.
Záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 20. prosince 2018 https://t.co/s2NALXAmHG #bankovni_rada
— Česká národní banka (@CNB_cz) 4. ledna 2019
Většina členů bankovní rady se shodovala, že slabší kurz proti prognóze byl vedle technických vlivů spojených s koncem roku dán zejména negativním sentimentem spjatým s globálními riziky, jako jsou způsob brexitu nebo protekcionistické tendence ve světovém obchodu.
Opakovaně rovněž zaznělo, že nastavení makroobezřetnostních nástrojů, jako jsou limity úvěrů na bydlení a kapitálové rezervy, je nyní dostačující. Není proto potřeba klást takový důraz na zvyšování úrokových sazeb jako podpůrného nástroje dosahování finanční stability.
Guvernér Jiří Rusnok po jednání uvedl, že zvýšení úrokových sazeb bude zřejmě tento rok nezbytné, ale bude to pozvolnější než v loňském roce. ČNB loni zvýšila úrokové sazby pětkrát. Ekonomové čekají další zvýšení sazeb na únorovém zasedání rady.
Související
Pozor na padělky. V Česku meziročně přibylo množství nepravých peněz
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
ČNB , Ekonomika , Aleš Michl , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
včera
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
včera
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
včera
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
včera
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
včera
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
včera
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
včera
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
včera
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
včera
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
10. června 2026 21:57
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
10. června 2026 21:09
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
10. června 2026 20:20
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
Přesně před 485 lety, druhého červnového dne roku 1541, zachvátil Prahu požár, který se do dějin zapsal jako ten nejničivější na území hlavního města. Tato katastrofa výrazně ovlivnila další vývoj Prahy a místních obyvatel. Paradoxně díky ní se původně středověké město rychleji proměnilo v renesanční, a tedy moderní, centrum.
Zdroj: Lucie Žáková