Uzavření jedněch jatek v Polsku není podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) dostatečné opatření, chce systémové řešení. Budou proto pokračovat zvýšené kontroly dovozového masa z Polska. Ministr to ČTK sdělil po dnešním jednání s polskou velvyslankyní Barbarou Ćwioro. V Polsku se měly porážet na jatkách nemocné krávy, maso se však podle polských úřadů nedostalo do Česka. Polská veterinární správa na svých internetových stránkách uvedla, že jatka, kde se nemocné krávy porážely, přišla o povolení k činnosti.
"Podle paní velvyslankyně se žádné maso z jatek, kterých se kauza týká, neexportovalo do České republiky. Informovala mě, že provozovateli jatek bylo odebráno živnostenské oprávnění a případ začala vyšetřovat polská policie a prokuratura. Veškeré maso z těchto jatek bylo staženo z trhu. Byly také nařízeny kontroly jatek v celém regionu," uvedl Toman.
(1/2) Ministr Toman ke kauze polského masa: Ředitel polského dozorového orgánu před chvílí našeho ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda informoval, že jatka, kterých se kauza týká, jsou pod úředním dozorem uzavřena a probíhá v nich audit.
— Zemědělství ČR (@MZeCr) 29. ledna 2019
Poláci pak podle něj slíbili, že budou české úřady informovat o všech dalších krocích. V pondělí bude kvůli tomu Toman telefonovat s polským ministrem zemědělství Janem Krzysztofem Ardanowskim.
Toman požaduje systémová opatření v celém Polsku. "Primární je pro mě ochrana našich spotřebitelů, takže chci záruky, že obchodování s nemocnými zvířaty nebude pokračovat a taková zvířata se nedostanou na jatka. Také chci ujištění, že v Polsku budou fungovat kontroly minimálně na stejné úrovni jako v České republice, kde dokážeme vysledovat původ každého kilogramu hovězího masa. Do té doby, než dostaneme skutečné záruky o funkčnosti polského systému, budou u nás nadále probíhat zesílené kontroly zásilek z Polska," uzavřel. Zatím tak stát nepřistoupil k zákazu dovozu polského masa.
Ministr Toman jedná s polskou velvyslankyní B. Cwiorovou o kauzách polských potravinářských firem. Ministr uvedl, že v případě pochybností je ČR připravena nekompromisně přijmout další nutná opatření k ochraně českých spotřebitelů. pic.twitter.com/te0Jsnkzzd
— Zemědělství ČR (@MZeCr) 30. ledna 2019
Na případ upozornila polská televize TVN24, podle níž někteří polští chovatelé prodávají majitelům jatek nemocné krávy, jejichž maso může ohrozit lidské zdraví. Jatka mají o maso zájem, protože výkupní cena je výrazně nižší než u zdravého dobytka a z jeho prodeje obchodníkům mají vyšší zisk.
Investigativní reportér natočil tuto nezákonnou praktiku skrytou kamerou. Nechal se zaměstnat na jatkách v Mazovském vojvodství na východě Polska a podílel se na porážkách zjevně nemocných kusů dobytka, které přivážely nákladní vozy takřka výhradně večer za tmy. Viditelně zkažené části jejich masa se potom odřezávaly a vyhazovaly. Během noci podle reportéra na jatkách zpracovali okolo 15 kusů nemocného dobytka.
O jejich maso je přesto mezi majiteli jatek zájem, protože zdravou krávu prodávají chovatelé za 2500 zlotých (15.000 Kč), zatímco nemocný dobytek stojí přibližně pětinu této částky. Průměrně veliký podnik zpracovávající maso podle televize vydělá na zdravých krávách 350.000 zlotých ročně, zatímco na nemocných může mít čistý zisk až 2,5 milionu zlotých.
Polští producenti masa se rozsah problému snaží podle agentury Reuters bagatelizovat, zároveň ale dodávají, že by měl přitáhnout pozornost k systému veterinárních kontrol na jatkách. "Jde o problém jediné společnosti. Je to nepříjemné a je to odsouzeníhodné. Naštěstí jde o malá jatka a ostatních 99,9 procenta výroben masa je v pořádku," uvedl šéf Sdružení polských řezníků a uzenářů Janusz Rodziewicz.
Související
Evropská komise ukončila řízení ohledně Tomanova střetu zájmů bez sankce
Proti koronaviru už bylo očkováno pět členů vlády
Miroslav Toman , Maso , Polsko
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák