ČR už nebude montovnou? Musíme podporovat vědu a digitalizaci, volá Babiš

Česko musí podporovat vědu, výzkum, inovace a digitalizaci, pokud nechce být montovnou Evropy. Na úvod konference Digitální Česko 2019 to dnes v Černínském paláci řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Upozornil, že země, které podporují vědu a výzkum, jsou ty, které nejvíc prosperují. Česko podle něj díky výzkumnému zázemí, technické tradici a stabilitě má dobré předpoklady, aby se ubíralo tímto směrem.

"Nemůžeme být donekonečna montovnou Evropy. Potřebujeme podporovat inovace, vědu, výzkum, adaptaci nových technologií a provázat to s digitálním státem," řekl Babiš. "Rádi bychom se odpíchli od našich průmyslových tradic, výzkumného zázemí, podnikatelských dovedností a dorovnali dluh ve výzkumu a vzdělávání," uvedl.

Právě jsme zahájili IV. ročník konference Digitální Česko pořadaný ve spolupráci s @EurLiberalForum. “Jestli chceme moderní Česko, tak potřebujeme více digitalizace a méně byrokracie” řekl @AndrejBabis #IPPS #ELF pic.twitter.com/b8paVXuWsi

— IPPS (@institutps) 7. února 2019

Podle premiéra Česko musí poskytnout dobré podmínky pro domácí vědce, aby neodcházeli do ciziny, případně aby se z ciziny zase do Česka vraceli. Stát také musí vytvářet zázemí pro inovativní projekty. Podle Babiše je k tomu třeba, aby se stát choval přívětivěji k občanům i firmám a aby bylo možné agendu se státem řešit přes internet a ne na úřadech.

Babiš připomněl, že vláda v prosinci přijala strategii Digitální Česko, která podle něj má přispět k tomu, aby občané komunikovali se státem přes internet. Nyní je podle něj zásadní tuto strategii realizovat. Technické podmínky k tomu podle něj jsou, protože Česko v současnosti má dobrou internetovou infrastrukturu a dobrou dostupnost mobilního internetu.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na konferenci mluvil o spolupráci evropských zemí v moderních technologiích. Podle něj by státy EU měly spojit své kapacity, aby si zajistily podíl na budoucím trhu s digitálními technologiemi a EU obstála v globální konkurenci.

Stejně jako Petříček vyzvala k evropské spolupráci v moderních technologiích i europoslankyně Dita Charanzová (ANO). Upozornila, že Evropa v informačních technologiích zaostává za Spojenými státy a Čínou. "V globálním světě nemůžeme myslet jen na soutěživost mezi státy Evropské unie," uvedla a doporučila vytvořit špičkové celoevropské podniky v moderních technologiích, které budou globálně konkurenceschopné. Jako příklad by podle ní mohl sloužit Airbus, který se stal jedním ze světových lídrů leteckého průmyslu.

Charanzová také mluvila o potřebě zajistit, aby se výsledky evropského výzkumu realizovaly v evropském průmyslu. "Musíme se zaměřit na podporu evropských výrobků. Evropa by neměla být využívána ostatními jako dotované centrum pro výzkum a vývoj," řekla. V současnosti podle ní USA a Čína přetvářejí evropské nápady ve vlastní výrobky.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Tomáš Petříček výzkum digitalizace Česká republika Ekonomika Dita Charanzová (ANO)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy