Počet padělaných bankovek a mincí výrazně klesl. ČNB přesto nabádá k opatrnosti

V České republice bylo loni zadrženo 2111 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 26 procent méně. Zároveň jde o čtvrtý meziroční pokles v řadě. Počet padělků českých bankovek a mincí meziročně klesl o 307 na 1011. Padělků v cizích měnách bylo 1100, meziročně o 432 méně. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.

"Počet zadržených padělků v ČR sice rok od roku klesá, ale riziko, že se falešné peníze mohou dostat do rukou někomu z nás, přetrvává. Proto bychom i nadále měli při hotovostních operacích věnovat platidlům, a to zejména bankovkám, dostatečnou pozornost," uvedl Benda.

Padělaných bankovek loni opět ubylo. Nejvíce padělanou českou bankovkou zůstává tisícikoruna. https://t.co/9IoRsWMHoU #CNB_cz

— Česká národní banka (@CNB_cz) 8. března 2019

Kvalita padělků české měny byla stejně jako v předchozích letech spíše nevalná. Většina českých bankovek byla loni vytištěna na inkoustových tiskárnách, celkem jich bylo 895. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji čtvrtým stupněm nebezpečnosti, tedy jako méně zdařilé.

Nejčastěji padělané jsou dlouhodobě tisícikoruny, dvoutisícikoruny a pětisetkoruny. Tisícikorun bylo zadrženo 647, dvoutisícikorun 180 a pětisetkorun 78. Nejvíce padělků bylo tradičně zadrženo v Praze. Hodnota zadržených padělků českých bankovek loni činila 1,18 milionu korun. Padělaných mincí bylo zadrženo osm, předloni to bylo 13 kusů.

V případě zahraničních bankovek bylo loni zadrženo 814 padělků v eurech, nejčastěji padělaná je padesátieurová bankovka. V dolarech bylo zadrženo 237 padělků. Nejčastěji zadržené padělky byly stodolarové bankovky.

U padělků v eurech i dolarech je kvalita vyšší než u českých bankovek a mincí. Většinou jsou u eur i dolarů hodnoceny jako zdařilé, tedy na třetím stupni nebezpečnosti. "České bankovky a mince jsou v mezinárodním srovnání velmi bezpečné," uvedl Benda.

Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.

V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu přes 2,4 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o pět procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 592 miliard na zhruba 616 miliard Kč. Z bankovek bylo nejvíce ke konci loňského roku tisícikorun, a to 141,2 milionu. Následují dvoutisícikorunové bankovky, stovky a dvoustovky. V případě mincí kralují peněžnímu oběhu koruny a dvoukoruny. Obecně podle statistik u mincí platí, že čím nižší hodnota, tím více kusů.

V souvislosti se stoletým výročím vzniku československé měny dnes zástupci ČNB uvedli, že rukopisná evidence padělků z let 1919 až 1953 obsahuje zhruba 120.000 záznamů.

V případě prvních státovek vydávaných od července 1919 do února 1920 bylo zadrženo přes 105.000 kusů padělků. Ojediněle se padělky vyskytly ještě v roce 1945. Důvodem jejich padělání nebyl podle ČNB jen finanční zisk, ale i politické důvody, jako například snaha poškodit nově vznikající stát. Padělání přitom usnadnila i nízká úroveň ochrany. Nejvíce rozšířeným padělkem pak byla státovka v hodnotě 500 korun, zadrženo bylo přes 60.000 kusů.

Při vzniku měny se přitom ve velkém objemu padělaly kolky na pravých bankovkách.

Související

Více souvisejících

ČNB Padělky peníze Ekonomika CZK

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy